Veľkým rozdielom medzi profesionálnymi a amatérskymi športovcami je intenzita tréningu. Mnohí si myslia, že profesionáli trénujú intenzívnejšie, opak je však pravdou. A podobne to platí v investovaní.
Práve amatérski športovci majú tendenciu trénovať čo najtvrdšie, testovať hranice svojho potenciálu a schopností. A trénovať pod heslom „no pain, no gain“ – až kým nie sú zlomení.
Tréningové plány profesionálnych športovcov bývajú vyváženejšie – najmä, keď do ich procesu vstúpi dobrý tréner.
Skupina výskumníkov sa nedávno pozrela na tréningový plán profesionálnych bežkárov na olympijskej úrovni. Za rok športovci trénovali v priemere 861 hodín – čiže pár hodín denne. Každá hodina bola rozdelená do troch stupňov intenzity. Tréningový plán vyzeral takto:
- 88,7 % tréningových hodín malo ľahkú intenzitu,
- 6,4 % bolo strednej intenzity,
- len 4,8 % tvoril veľmi intenzívny tréning.
Drvivá väčšina času bola teda strávená tréningom v miernom tempe. Takmer rovnaký percentuálny rozpis nájdete pri profesionálnych bežcoch, cyklistoch, veslároch, plavcoch…
Pod hranicou potenciálu
Je zaujímavé, že niektorí z najlepších športovcov sveta trávia takmer všetok čas bez využitia svojho plného potenciálu a zámerne netlačia na hranice svojich možností.
Samozrejme, preteky sa už neodohrávajú v pokojnom tempe. V tréningu však stavajú trvácnosť pred intenzitu, vďaka čomu sa môžu ľahko zotaviť – a opakujú to deň čo deň. Sú tak menej vystavení zraneniu a psychickému vyhoreniu.
A to je to, čo skutočne prináša úspech. Aby boli najvyššie úrovne dosiahnuteľné, musí byť tréningový proces udržateľný. Pri vyšších úrovniach intenzity vedie chronická úroveň stresu k vyhoreniu a stagnácii.
Paralela v investovaní
Podobne funguje aj dobré investovanie. Najdôležitejšou otázkou investovania nie je to, ako môžeme dosiahnuť čo najvyššie výnosy v čo najkratšej dobe, ale aké investície a výnosy sú dlhodobo udržateľné.
Čas je exponent, ktorý je pri investovaní veľmi dôležitým faktorom a spoločným menovateľom takmer všetkých veľkých majetkov. Vynikajúce výnosy na niekoľko rokov nie sú ani zďaleka také silné ako „celkom dobré“ výnosy na dlhú dobu. A len málo vecí to dokáže poraziť.
Je to zároveň najzreteľnejšie tajomstvo investovania: Priemerné výnosy za nadpriemerné časové obdobie.
Odvrátená strana mince
V poslednej dobe však vidíme odvrátenú stranu – mnoho investorov za posledných pár rokov zišlo z cesty, aby maximalizovali ročné výnosy a vytlačili každý potenciálny cent z každej príležitosti, ktorú našli.
Robili to preto, lebo „príležitosti“ sa ponúkali všade. Zdalo sa, že všetko bude len rásť, mesiac čo mesiac. Bol to skvelý pocit. Vždy to je.
Avšak teraz podľa mňa uvidíme, že veľa aj z tých najlepších investorov bolo ekvivalentom športovca, ktorý pri každom tréningu tlačil na 110 % a teraz je vyhorený.
Istý čas sa cítili ako šampióni. Ale postupom času ich dobehne „chlapík“, ktorý každý deň behá hlboko pod svoj potenciál, ale dokáže udržať svoj tréning a vybudovať telo, ktoré sa rýchlo zotaví a prispôsobí na ďalší deň.
Investičné vyhorenie
Existujú dva druhy investičného vyhorenia:
- Prvým je finančné: keď využívate pákový efekt a vaša stávka maximalizovať výnos vás vytlačí, keď sa trh otočí.
- Druhé je psychologické: Je ťažké predpovedať, ako by ste sa mohli cítiť, keď sa veľká časť vášho čistého majetku vyparí za dva týždne. Mnohí z týchto investorov skončia ako profesionálny športovec, ktorý vyhorí, a ich myseľ sa vzdá pred telom.
Treba sa sústrediť na dlhodobý investičný plán a na tie „celkom dobré“ výnosy, ktoré môžete udržať čo najdlhšie.
Vlastné bývanie môže byť najmúdrejšou investíciou, akú kedy väčšina ľudí urobila. Nie preto, že by poskytovalo veľké výnosy, ale preto, že ľudia si s veľkou pravdepodobnosťou kúpia nehnuteľnosť, v ktorej strávia desaťročia. A aktíva, ako sú napríklad akcie, z dlhodobého hľadiska generujú vyššie výnosy.