Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
13. mája 2020

Presun firmy na homeoffice, krízové scenáre a intenzívna komunikácia. Medzinárodný ecommerce holding musel počas pandémie koronavírusu reagovať ráznymi bezpečnostnými opatreniami – aj vďaka tomu stále rastie.

Berlin Brands Group je ecommerce holding zamestnávajúci viac ako 700 ľudí so slovensko-nemeckými koreňmi pôsobiaci v 26-tich krajinách sveta, kde prevádzkuje 40 eshopov s ponukou výlučne vlastných značiek elektroniky, domácich spotrebičov či športového alebo záhradného vybavenia.

Akými spôsobmi sa medzinárodná spoločnosť vyrovnáva so situáciou okolo šíriaceho sa ochorenia COVID-19 vysvetľuje CMO spoločnosti Jakub Žilinčan.

Jakub Žilinčan, CMO spoločnosti Berlin Brands Group. Zdroj foto: Archív značky

Ako súčasná situácia zasiahla oblasť ecommerce biznisu?

Vďaka boomu online nakupovania a šírky nášho portfólia z aktuálnej krízy zatiaľ ťažíme, no ostávame ostražití. Hrozba koronavírusu je stále veľmi vysoká aj z dôvodu, že náš centrálny sklad leží v jednej z najviac postihnutých častí Nemecka. Prijali sme striktné bezpečnostné opatrenia, pretože výpadok ktorejkoľvek časti nášho distribučného reťazca by nám mohol výrazne skomplikovať predaje.

Čo také najmarkantnejšie ste museli riešiť?

Zo dňa na deň sme presunuli väčšinu firmy na home office, čo prinieslo výzvy najmä v oblasti IT a team manažmentu. Prechod bol však našťastie plynulejší, ako sme dúfali. Nezaregistrovali sme žiadne väčšie problémy. 

Zároveň sme ale s veľkým rešpektom pozerali na kolegov, ktorí pracovať z domu nemôžu. Skladníci či servisní technici doslova nasadzovali svoje zdravie, aby udržali chod firmy. Snažili sme sa ich ochrániť najmä maximálnymi hygienickými opatreniami, ale aj vytvorením záložnej zmeny, ktorá by v prípade výskytu vírusu medzi zamestnancami prvej zmeny okamžite nastúpila. 

Po dvoch mesiacoch fungovania v takomto režime sme sa zhodli, že aktuálne komunikujeme efektívnejšie. S ľuďmi vo firme sme v intenzívnejšom kontakte, zaviedli sme celofiremné all-hands prezentácie či pravidelné stretnutia manažmentu trikrát do týždňa. Taktiež sa stretávame na online tímových kávičkách a pokračujeme vo firemných benefitoch vyučovania angličtiny či jogy, akurát cez video.

Klarstein Aquavita Chalet rýchlovarná kanvica z porfólia ecommerce holdingu Berlin Brands Group. Zdroj foto: Archív značky

Bolo niečo čo vás vyslovene zaskočilo?

V úvode karantény najmä správy od kuriérskych spoločností, ktoré zrazu prestali doručovať balíky na dobierku. Pre našich zákazníkov je práve dobierka najžiadanejším spôsobom platby vo všetkých krajinách, preto pre nás táto správa znamenala pokles denného obratu o 30-40%. Našťastie, po troch dňoch kuriéri opäť začali doručovať a straty sme nakoniec vykryli aj vďaka celkovo zvýšenému dopytu o online nakupovanie.

V dobrom nás zaskočila aj vysoká disciplína zamestnancov pri práci z domu. Najmä pre pracujúcich rodičov je toto obdobie extra náročné.

Zmenilo sa nejako správanie vašich zákazníkov? Vyhľadávajú napríklad iné kategórie produktov?

Ľudia sa čoraz menej boja nakupovať online a zároveň platiť kartou cez internet, len aby sa vyhli kontaktu pri platbe kuriérovi. V krajinách ako Taliansko a Španielsko sme dokonca v marci zaznamenali rekordné čísla v kategórii domáceho cvičenia, kde sme dosiahli až desaťkrát vyšší obrat v porovnaní s minulým rokom. V krajinách CEE rástol dopyt najmä po malých kuchynských spotrebičoch, keďže ľudia varia doma, pečú vlastný chlieb, kváskujú.

Vidíme aj, že z tohto obdobia ťažia najmä silné a dôveryhodné značky, ktoré k budovaniu brandu pristupovali zodpovedne počas predchádzajúcich rokov. Značky, ktoré v tomto období komunikujú férovo a správajú sa sociálne zodpovedne, vyjdú z tejto krízy ešte silnejšie.

Slúchadlá auna Elegance ANC z porfólia ecommerce holdingu Berlin Brands Group. Zdroj foto: Archív značky

Ako sa pripravujete na budúcnosť?

Máme pripravených niekoľko scenárov k tomu, ako musíme reagovať, keby došlo k poklesu tržieb o 20%, 40% alebo 80%. Ako by nás to ovplyvnilo, keby bol takýto výpadok na pár dní, pár týždňov, či nebodaj mesiacov. V každom z nich sa pozeráme na najpesimistickejší priebeh.

Vplyv poklesu by sme v takom prípade pocítili v dvoch fázach – jednak z hľadiska krytia operatívnych nákladov, no zároveň aj z hľadiska nákupu tovaru. Z dôvodu znížených tržieb by sme museli nakúpiť menej tovaru, čo by sa v horizonte štyroch až šiestich mesiacov prejavilo opäť na nižších tržbách z predaja tohto tovaru. Je to začarovaný kruh, kam sa nechceme dostať.

Máte z čoho prípadný výpadok pokryť? Plánujete si zobrať preklenovací úver?

Našťastie sme si počas “obdobia blahobytu” budovali finančné rezervy výrazne nad rámec bežných spoločností, preto sme na dočasný výpadok pripravení. Ostáva nám len dúfať, že výpadok by bol naozaj len dočasný.

Očakávate nejakú formu pomoci od štátu?

Pozorne sledujeme všetky kroky vlády a vítame akúkoľvek podporu malým a stredným podnikom, ktoré krízou utrpia najviac. Pokiaľ by sa nám už nedarilo a následne splníme podmienky získania štátnej podpory, pravdepodobne by sme sa o ňu uchádzali.

Záhradné kreslo Chilly Billy od Blumfeldt z porfólia ecommerce holdingu Berlin Brands Group. Zdroj foto: Archív značky

Čo by ste v momentálnej situácii poradili iným podnikateľom?

Buďte prehnane opatrní, no nepodliehajte panike. Nemyslíme len osobnú opatrnosť, napríklad pri dodržiavaní hygienických nariadení, ale aj tú biznisovú. 

Načrtnite si rôzne scenáre – aj také, ktoré sa zdajú nepravdepodobné, ako napríklad úplné uzatvorenie hraníc alebo príliš drastické, ako pokles obratu o 80%. Len vďaka tomu uvidíte, koľko firma vydrží a kedy už ide do tuhého. Transparentne to komunikujte ďalej do firmy, aspoň na úroveň manažmentu. No dajte si extra záležať na osobnom vysvetlení týchto scenárov. Emailová komunikácia bez slovného sprievodu by mohla spôsobiť viac paniky, ako úžitku.

Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. V tomto období to platí dvojnásobne.