9. októbra 2021

Voliči v českých voľbách rozdali karty takým spôsobom, že sa aspoň na prvý pohľad zdá byť pravdepodobné, že Andrej Babiš už nebude českým premiérom. Pravdepodobne ho vystrieda Petr Fiala z koalície Spolu, ktorá spolu s koalíciou Pirátov a Starostov získala v Snemovni pohodlnú väčšinu 108 hlasov.

„Obe demokratické strany majú v Snemovni väčšinu a majú teda šancu postaviť väčšinovú vládu. Toto je zmena, my sme zmena, vy ste zmena!“ komentoval výsledok volieb predseda koalície Spolu Petr Fiala.

O podobe budúcej vlády Českej republiky sa bude za zatvorenými dvermi rokovať už dnes. „Večer sa stretneme s koalíciou Spolu a budeme vyjednávať o vláde,“ potvrdil predseda Starostov Vít Rakušan.

Dodal, že rešpektuje fakt, že víťazom volieb je koalícia Spolu a z nej podľa neho vzíde aj budúce obsadenie funkcie premiéra. „Sme pripravení sa dohodnúť, nebude to jednoduché, ale dáme Česku nádej na nový štýl vládnutia,“ pridal.

Do Snemovne sa okrem hnutia ANO a už spomínaných strán prebojovala ešte SPD Tomia Okamuru. Ten si posťažoval, že mu desiatky tisíc voličov uchmatli ďalšie národne orientované strany ako Prísaha, Trikolóra či Volný blok.

Reklama

Všetky ostatné kandidátky skončili pod hranicou piatich percent a v Snemovni tak svojich zástupcov mať nebudú. Na celoštátnej úrovni tak na českej politickej scéne končia sociálni demokrati aj komunisti. Predseda ČSSD Jan Hamáček už v reakcii na výsledok volieb oznámil, že na svoju funkciu rezignuje. Komunisti sa do Snemovne nedostali prvý raz od vzniku strany v roku 1921.

Výsledok volieb však zrejme neprivítajú ani Piráti. Ich koalícia síce uspela, ale voliči prevažne krúžkovali kandidátov Starostov a Piráti tak získajú vo voľbách len štyri mandáty, kým Starostom dali voliči 33 kresiel. „Počet mandátov Pirátov citeľne oslabil,“ priznal predseda Pirátov Ivan Bartoš.

Ako dôvod označil to, že voliči boli ovplyvnení masívnou dezinformačnou kampaňou. Rovnako sa o situácii vyjadril Rakušan, Bartoš však beztak za výsledok prijal osobnú zodpovednosť a dodal, že na januárovom sneme strany budú voliť nové vedenie.

Andrej Babiš k výsledkom volieb uviedol, že nepočítal s tým, že jeho hnutie vo voľbách prehrá. Pogratuloval koalícii Spolu k víťazstvu, ale kritizoval, že sa proti nemu spojilo toľko strán. „Keby si to s nami rozdali samostatne, tak by sme samozrejme s prehľadom zvíťazili,“ povedal.

Pred niekoľkými dňami v rozhovore na Frekvencii 1 uviedol, že než by bol v opozícii, radšej z politiky odíde. „Pokiaľ by sme skončili v opozícii, no tak by som tam nesedel. Šiel som do politiky ako manažér, takže neviem toľko rozprávať. Keby sme skončili v opozícii, z politiky by som odišiel,“ povedal konkrétne.

O tom, kto dostane prvý pokus na zostavenie novej vlády, však rozhodne prezident Miloš Zeman.

Dlhodobo zaznievajú dohady, či bude prezident rešpektovať skutočnosť, že väčšinu v Snemovni získali doterajšie opozičné strany a či napriek tomu nepoverí zostavením vlády Andreja Babiša, ktorého pred voľbami podporil. To by mohlo vznik novej vládnucej koalície citeľne spomaliť.

Najviac preferenčných hlasov získal vo voľbách predseda Starostov Vít Rakušan. Na druhom mieste skončila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, tretí bol Andrej Babiš. Štvrtú priečku obsadil predseda ODS Petr Fiala.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Jakub Heller

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?