Babišov Hartenberg Holding, v ktorom riadi jeho investície ďalší Slovák Jozef Janov, urobil tento týždeň ďalší krok k cieľu stať sa európskou jednotkou v reprodukčnej medicíne. Do svojej firmy FutureLife, ktorá doteraz združovala kliniky v siedmich krajinách, prikúpil 85 percent v holandskej Nij Group. Zvyšok si nechali dvaja zakladatelia a dve lekárky, ktoré majú na starosti kliniky skupiny.
„Týmto sme sa stali definitívne dvojkou na trhu v Európe,“ komentoval tento obchod Janov. Jednotkou je španielska skupina IVI. FutureLife ju chce dostihnúť do jedného až dvoch rokov – dovtedy chce uskutočniť ďalšie akvizície.
Janov avizuje, že majú rozpracovaných niekoľko nákupov v Škandinávii i na juhu kontinentu. Aktuálne podľa neho klienti v zariadeniach FutureLife absolvujú 38-tisíc oplodňovacích cyklov ročne, po ktorých sa narodí zhruba 12-tisíc detí. Skupina po najnovšom nákupe prevádzkuje už 42 kliník.
Ako sa stať jednotkou
„Byť jednotkou však nie je ultimátny cieľ, hoci by to bolo fajn. Chceme skôr ďalej zvyšovať úspešnosť zákrokov,“ hovorí Janov, podľa ktorého je úspešnosť IVF po prvom pokuse 43 percent a po troch cykloch až 80 percent, čo je „výrazne nad európskym priemerom“.
Za 2021 sú odhadované tržby FutureLife (vrátane kúpenej Nij Group s 20 miliónmi) 180 miliónov eur. Aj bez akvizícií by sa pri prognózovanom organickom 10-percentnom raste mali budúci rok dostať na 200 miliónov eur.
„Sever je zaujímavý, lebo IVF je tam populárne a keďže mali problém s pôrodnosťou, začal to slušne hradiť aj štát. Je tam tiež stabilný, kultivovaný trh, na ktorom neoperuje veľa hráčov,“ pripomína Janov. Túto časť Európy si už Hartenberg odskúšal, má tri kliniky vo Fínsku.
Opačná strana Európy zas investičný holding láka tým, že už doteraz mali veľa pacientiek z Talianska a z balkánskych krajín, ktoré chodili na zákroky hlavne do Česka. Pre covid však zostávajú teraz pacienti skôr doma, hovorí Janov, a preto im chcú dať službu tam, kde žijú.
Možná Amerika
K súčasným trhom ako sú domovské Česko, Slovensko, Írsko, Veľká Británia, Rumunsko, Fínsko a Estónsko by však v budúcnosti mohli pribudnúť nielen spomínané trhy, ale i zámorie.
„Chodia k nám aj ľudia z Ameriky, nejakých 300 či 400 párov ročne. Výhľadovo do piatich rokov by sme to tam možno s nejakým partnerom aj skúsili,“ naznačuje Janov.
Ešte pred šiestimi rokmi to v rozhovore pre Forbes vylučoval s tým, že v Amerike by boli iba „malí greenhorni“. „Ale teraz je situácia iná, v Európe sme pevná dvojka a máme vybudovaný dobrý tím manažérov. Metódy umelého oplodnenia sú tam v podstate rovnaké ako v Európe, používajú sa rovnaké lieky a zariadenia. No na takýto krok by sme potrebovali partnera, spolupodielnika,“ hovorí.
Lákať môže to, že v zámorí je cena takýchto zákrokov zhruba trojnásobná oproti Európe. No zároveň platí, že sú tam drahší doktori. A veľká položka v nákladoch je poistenie zdravotníckych zariadení pre prípad súdnych sporov, ktoré sú v Amerike veľmi časté.
Janov hovorí, že v zdravotníctvom sektore chce investičný holding zostať dlhodobo. Nebráni sa však predaju podielu. „Keby prišiel napríklad nejaký partner, ktorý má zázemie v Amerike a pomohol nám tam s expanziou, vieme si predstaviť, že by sme ho privítali ako minoritného akcionára.“
Čo je v Hartenbergu
Janov, rodák z Novej Lesnej hneď po absolvovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave a biznis programu v Halle-Wittenbergu nastúpil do Penty. Pracoval na akvizíciách v strednej Európe (Severomoravské vodárne a kanalizácie, Sazka, Fortuna, Žabka Polska), od roku 2008 šéfoval investovaniu skupiny v Poľsku.
Začiatkom roku 2013 z Penty odišiel, fond Hartenberg rozbehol s kapitálom Andreja Babiša v lete toho roku. Má v ňom tiež niekoľkopercentný podiel. Na investície si vyčlenili 200 miliónov eur. Podľa Janova by ich mohli dočerpať ešte tento rok – ak sa podarí dokončiť rozbehnuté investície do kliník či realít.
Hartenberg má okrem FutureLife vo svojom portfóliu tiež slovenského výrobcu imunologických výživových doplnkov Imunoglukan, poľského výrobcu zdravých potravín Good Food, e-shop s bielizňou Astratex či najnovšie i realitné projekty.
Vo FutureLife sú okrem majoritného Babišovho fondu akcionármi i majitelia českých kliník, s ktorými sa skupina rozbiehala, Štěpán Machač, Ladislav Zgabur či Matěj Stejskal.