25. apríla 2017

Jeden z najväčších svetových majstrov štýlu, Bernard Arnault v utorok oznámil, že úplne ovládne módny dom Christian Dior. Za časť Diora, ktorú nevlastní, zaplatí odhadom 13 miliárd dolárov. Kompletne tak túto top značku sveta módy začlení do svojho luxusného impéria LVMH, kam patria také mená ako Dom Perignon, Bulgari, Louis Vuitton či Fendi.

Dior: model jeseň-zima 2017-2018.

Tento krok ukončí roky komplikovanej vzájomne previazanej štruktúry medzi oboma spoločnosťami. Väčšina Arnaultovho bohatstva pochádza z akcií značky Christian Dior, prostredníctvom ktorých drží kontrolný balík v LVMH. Trhy rozhodnutie privítali, čím Arnaultovo bohatstvo stúplo počas utorka o 5 miliárd dolárov. Aktuálne je jeho majetok na úrovni 51 miliárd dolárov, v porovnaní so sumou 41,5 miliardy, ktorú sme vo februári určili pri stanovení tohtoročného rebríčka Najbohatších ľudí sveta.

Tento skok posunul Arnaulta aj v celosvetovom meraní. V súčasnosti je 8. najbohatším človekom na svete, preskočil aj bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga a politicky vplyvných bratov Kochovcov.

Arnaultov vzťah s Diorom sa datuje do roku 1984, kedy francúzska vláda hľadala niekoho, kto by prevzal zbankrotovaný textilný biznis známy ako Boussac. Problematická firma obsahovala jeden skutočný klenot, módny dom Dior, na ktorý sa Arnault okamžite zameral a zvyšku sa zbavil. O pár rokov neskôr si ako cieľ vybral Louis Vuitton Moët-Hennessy.

Arnault a jeho rodina ponúkli kombináciu hotovosti a akcií konkurenčnej firmy Hermes International za každú verejne obchodovanú akciu firmy Christian Dior, ktorú ešte nevlastnia. Ponuka predstavuje 15-percentnú prémiu nad pondelkovou uzatváracou cenou. (Rodina už vlastní 74 percent akcií cez inú holdingovú spoločnosť.) Predstavenstvá oboch firiem ponuku schválili. Očakáva sa, že ju predložia na konci mája a francúzske úrady ju schvália v júni.

Autorka Luisa Kroll píše pre Forbes o tom, ako ľudia bohatnú, udržujú si majetok a ako ho míňajú.