2. septembra 2021

Keď architektka Petra Tauberová nepracuje za rysovacou doskou, tak seká, brúsi, pieskuje a zláti kamene. Pod jej rukami vznikajú z mramoru interiérové doplnky s dotykom luxusu. „Pri výrobkoch vidno výsledok veľmi rýchlo. Keď vidím, že zákazník je spokojný, je to neuveriteľné. Ako architekt si tento moment nemáte šancu užiť v takom krátkom čase, pretože tam je výsledok viditeľný až po niekoľkomesačnej práci,“ rozpráva zakladateľka značky Petra Mark. 

Ako architektka a minimalistka vo svojej práci vždy rada používala kameň, žulu či kvarcit, no najradšej má mramor. „Má krásnu štruktúru, farby, lomy a jedinečnú kresbu. Neexistujú dva rovnaké, každý kameň je ako umelecké dielo.“

Nápad našla v mramorovej šperkovnici po prastarej mame

Nie každý má rozpočet na kamennú kúpeľňu, kuchynskú dosku či kamenné steny. Práve to ju podnietilo hľadať cesty, ako kameň dostať do interiéru iným spôsobom. Inšpiráciu našla v mramorovej šperkovnici po prastarej mame.

„Kedysi sa dedil nábytok z generácie na generáciu. Dedili sa dokonca celé spálne ako posteľ, almara alebo stôl aj so stoličkami. Dnes už sú to skôr drobné veci ako kávová súprava, šperky alebo iné úžitkové veci, ktoré nám pripomínajú našich predkov.“

Reklama
Kamenné doplnky kombinuje so zlatom alebo striebrom, čím sú produkty značky ľahko rozpoznateľné. Foto: Miriama Zradulová

Tam sa začala rodiť myšlienka kamenného výrobku s dedičným potenciálom a minimalistickou estetikou. Pošťuchnutím k novej ceste bolo obdobie, keď dcéra odišla na rok študovať do zahraničia. „Cítila som obrovskú potrebu začať robiť niečo rukami.“

Ako architektka niekoľko rokov spolupracovala a navštevovala kamenárstvo v blízkosti hlavného mesta a práca kamenárov ju tak fascinovala, že sa to raz rozhodla vyskúšať.

Ťažká práca kamenárov

Do umenia kamenárstva ju vtiahol akademický sochár Peter Šelc z Kamenárstva Šamorín, ktorý ju tiež naučil zláteniu.

„Chodila som tam počas víkendov a začala som skúšať. Trieskala som do kameňa, všetko sa to ozývalo. Človek má spočiatku aj strach z toho hluku, čo produkuje,“ opisuje svoje začiatky. „Všetko je nové, nepoznáte ten materiál a neviete, aký bude výsledok. Už sa tomu venujem tri roky a stále sa to učím.“

Podnosy si najviac rozumejú so šperkami, ale aj ďalšími doplnkami a predmetmi v interiéri. Foto: archív Petra Mark

Petru to k umeniu ťahalo už od detstva, dlhé roky navštevovala výtvarný krúžok. Pri výbere vysokej školy sa rozhodovala medzi dizajnom a architektúrou, ktorá nakoniec zvíťazila.

„Asi ma ovplyvnil strýko, ktorý bol architekt a ja som ho odmalička obdivovala. Architektúra je komplexnejšia, snúbi v sebe viacero druhov umení, takže voľba bola nakoniec jasná.“

Architektúru má v krvi

Na prvú pracovnú skúsenosť dnes spomína ako na zábavnú historku. „Keď som skončila školu, stavbu roku vyhral liečebný dom Solisko vo Vysokých Tatrách, ktorého autorom je pán architekt Bendík. Tak sa mi to páčilo, že som takpovediac na drzovku vycestovala do Popradu a povedala som mu, že by som u neho rada pracovala,“ rozpráva Petra.

„Taký bol prekvapený, čo tam nejaká Bratislavčanka chce, že ma zobral.“

Architektka tiež vytvorila z kameňa stôl nazvaný Verona, ktorý získal nomináciu Elle Decoration International Awards CZ. Foto: archív Petra Mark

Petra pracuje na voľnej nohe už približne 14 rokov. Robila na návrhoch komerčných prevádzok, redizajnoch hotelov či súkromných projektoch. Nakoniec sa jej tiež podarilo nájsť riešenie, ako jednoducho prepašovať kameň do interiéru.

Nová značka na obzore

Perspektívu vidí aj v kamenných stoloch. Minulý rok dokonca získal jeden z jej kamenných stolov nomináciu Elle Decoration International Awards CZ. Neskôr vytvorila sériu stolov v spolupráci s interiérovou dizajnérkou Romi Klimekovou, s ktorou rozbiehajú samostatnú značku.

„Je to ďalšia úroveň kameňa, ktorú chceme ďalej rozvíjať. Preto sme sa rozhodli z toho vytvoriť samostatnú značku Dve. V mramore vidíme budúcnosť, “ hovorí Petra. Séria stolov inšpirovaná gréckou mytológiou je z rôznych druhov kameňa.

Stôl IRIS vznikol v spolupráci s interiérovou dizajnérkou Romi Klimekovou. Foto: archív DVE

V tomto období vytvorila tiež sériu mramorových objektov, ktoré nesú symboliku Michelangela. Architektka dodáva, že na sochárstvo sa necíti, len chcela vzdať poctu renesančnému umelcovi.

Láska na celý život

„V skicári mám veľa nápadov. Architektúra bola vždy na prvom mieste, ale kameň ju začína nebezpečne dobiehať. Bude to láska na celý život.“

Rad interiérových doplnkov chce v blízkej budúcnosti rozširovať. „Pripravujem sériu troch rôznych produktov v jednom dizajne, ktorá bude určená do komerčných aj súkromných priestorov,“ hovorí Petra o svojich ďalších plánoch.

Doplnky David. archív: Petra Mark

Jej interiérové doplnky predáva bratislavský concept store Diagram či pražský obchod Artisème. Kamenné výrobky cestovali medzičasom aj do Švajčiarska, Rakúska, Talianska, Holandska či Nórska.

Okrem dizajnu a výroby zastrešuje aj komunikáciu, sociálne siete a výrobky si sama fotí. „Dcéra mi pomohla so sociálnymi sieťami. Musela som sa to všetko naučiť, ale mám rada nové výzvy,“ ukončuje zakladateľka značky.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?