Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
7. septembra 2021

Sieť realitných kancelárií pôsobí na Slovensku od roku 2006, dnes už v sedemnástich mestách. Aj napriek covidovým opatreniam narástla v minulom roku o 34 percent. Tento rok rastie podobným tempom, tvrdí Rastislav Štalmach, zakladateľ a CEO spoločnosti.     

Aký je momentálne trend v realitách na Slovensku?

Podobný rozhovor som poskytol pred piatimi rokmi a situácia sa nezmenila, dokonca sa zvýšil záujem aj o iné druhy nehnuteľností, ako napríklad rekreačné. Stále sú vo výhode predávajúci, ak máme na mysli rezidenčné nehnuteľnosti, na ktoré sa špecializujeme. 

Čo očakávate v najbližšom období?

Situácia sa meniť veľmi nebude, keďže je nedostatok pozemkov na výstavbu. Stále nie je jasné, kedy bude schválený nový stavebný zákon a v akom znení. Banky majú historicky najnižšie úrokové sadzby a klienti, ktorí majú voľné financie, nemajú veľa možností, kde by zhodnotili svoje úspory lepšie, ako investovaním do nehnuteľnosti. 

Prečo názov ARCHEUS?

Raz o tom napíšem knihu. Vznik firmy je ako americký sen. Začali sme s manželkou v prenajatej garsónke v cudzom meste. Názov mal spĺňať tri atribúty – začínať na písmeno „a“, malo to byť jedno krátke slovo a názov mal mať svoj význam. ARCHEUS znamená životná sila

Aký je rozdiel začať v realitách teraz a pred pätnástimi rokmi?  

Obrovský. So záujmom sledujem tých, ktorí sa sami rozhodnú založiť si realitnú kanceláriu bez obchodných, manažérskych, právnych, marketingových, ekonomických skúseností. Pravdou je, že založiť si realitku je pomerne jednoduché, ale byť po niekoľkých mesiacoch a rokoch aj úspešný, teda ziskový, je veľmi náročné. Väčšina maklérov to nedokáže a skončia. Neuvedomujú si, že byť realitný maklér a majiteľ kancelárie je dosť podstatný rozdiel v náplni práce a nákladoch na chod kancelárie. 

„Neustále napredovať v oblasti realitných služieb a mať zastúpenie v každom okrese,“ hovorí Rastislav Štalmach, zakladateľ a CEO spoločnosti. Zdroj foto: ARCHEUS

Prečo ste sa rozhodli budovať sieť formou franchisingu?

Na začiatku sme skúšali „klasickú“ pobočku s riaditeľom, ale veľmi rýchlo som pochopil, že to nie je cesta úspechu. V roku 2010 bola v Košiciach otvorená naša prvá franchisingová pobočka, ktorá funguje dodnes. Rozdiel je, že pri franchisingu je každá pobočka samostatná a majiteľ má 95 percent voľnosť v tom, ako a čo robí. Máme spoločný web, intranet a značku ARCHEUS. Šetríme náklady, zdieľame skúsenosti, ale stále sme partneri. Spolupracujeme dobrovoľne, lebo to vyhovuje obom stranám.

Aká je vaša vízia a cieľ ?

Naším cieľom je byť lídrom v technologických „vychytávkach“ (3D pôdorysy, 3D  komentované prehliadky, údaje o kvalite bývania, hlasové referencie atď.) a poskytovať profesionálne realitné služby v každom okrese Slovenska.