6. augusta 2021

Spoločnosť Apple zavedie v Spojených štátoch nový systém, ktorý pomôže identifikovať obrázky sexuálneho zneužívania detí prostredníctvom fotografií, ktoré ľudia nahrávajú na svoj iPhone. Vyhľadá ich ešte predtým, ako sa nahrajú na iCloud.

Technologické spoločnosti totiž v USA čelia zvýšenému tlaku federálnych orgánov, aby bojovali proti sexuálnemu vykorisťovaniu detí a ich zneužívaniu na platformách, ktoré poskytujú.

Softvér, ktorý sa podľa Business Insider bude nazývať Neuralmatch,  porovná fotografie na iPhone danej osoby s fotkami v databáze sexuálneho zneužívania detí v USA. Ak nahlási dostatok obrázkov súvisiacich so zneužívaním detí, začne sa kontrola.

O novinke ako prvý informoval denník The Financial Times.

Upozorní aj políciu

Polícia dostane upozornenie, ak sa nájdu dôkazy o tom, že fotografie sú protizákonné. Podľa správy agentúry Reuters by systém dokázal skontrolovať fotografie uložené v iPhone pred odoslaním na servery iCloud.

Reklama

Minulý rok americké ministerstvo spravodlivosti vydalo súbor „dobrovoľných zásad“, ktorých cieľom je prinútiť technologické a sociálno-mediálne spoločnosti, aby viac bojovali proti sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu detí.

Ministerstvo vyzvalo spoločnosti, aby zaviedli dôkladný systém na identifikáciu protizákonného obsahu a okamžité opatrenia proti nemu a nahlásili ich úradom. Microsoft vytvoril databázu PhotoDNA, aby pomohol spoločnostiam identifikovať obrázky sexuálneho zneužívania detí na internete.

Facebook a Google už majú zavedené systémy na kontrolu a označovanie potenciálne nezákonného obsahu. Facebook uviedol, že pracuje na nových nástrojoch na zníženie zdieľania obrázkov so sexuálnym zneužívaním detí na svojej platforme.

Začne sa lavína skenovania?

Matthew Green, výskumník v oblasti bezpečnosti na Univerzite Johna Hopkinsa, uviedol, že spoločnosť Apple, ktorá je ochotná vybudovať systémy na skenovanie „zakázaného obsahu“, by mohla „prelomiť hrádzu“ a viesť k tomu, že americká vláda „to bude požadovať od všetkých“.

No poukázal aj na potenciálne nebezpečenstvo takéhoto kroku. Podľa Greena existujú obavy, že by ostatné medzinárodné vlády mohli vyvíjať tlak na spoločnosť Apple, aby vyhľadávala aj ďalšie informácie, píše agentúra AP.

20 miliónov

To je počet snímok sexuálneho zneužívania detí, ktoré Facebook nahlásil orgánom činným v trestnom konaní v roku 2020, uvádza sa v správe americkej Národnej rady pre nezvestné a zneužívané deti.

Toto číslo zahŕňa správy z platforiem Facebook a Instagram. V roku 2019 išlo 16 miliónov.

Autorkou článku je Kimberlee Speakman, reportérka Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?