Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
14. decembra 2021

Branislav Straka, člen predstavenstva ČSOB zodpovedný za bankové produkty, procesy a inovácie, tvrdí, že budúcnosť bankovníctva je v otvorenom bankovníctve, teda v pohodlí pre klientov.

Čo je to otvorené bankovníctvo? 

Otvorené bankovníctvo spája banky, fintechy a technických poskytovateľov, aby im umožnilo jednoduchú, rýchlu a bezpečnú výmenu údajov v prospech klienta. Banky tak dokážu pre klientov vytvárať pridanú hodnotu a ponúkať inovatívne služby. Tento ekosystém je legislatívne ošetrený smernicami EÚ o platobných službách, ako bola PSD1 a PSD2 (Payment Service Directive).

Aké výhody a riziká prináša otvorené bankovníctvo klientom a aké bankám? 

Pre klienta je prínosom najmä množstvo užitočných funkcií, ktoré mu uľahčia život, napríklad spomínaná fakturácia, prehľad v účtoch, kombinovanie rôznych typov platieb. U bánk hovoríme najmä o zrýchľovaní inovačného procesu. Významný belgický profesor Steven Van Belleghem povedal, že pohodlnosť je najlepšia podpora lojality klientov. Ak máte niečo perfektne spravené a využívate to, prečo by ste išli niekam inam? Verím, že kvalita aplikácií bude určovať, ktorú banku si klient vyberie. Banka samotná bude plniť základné finančné funkcie – úhrady za služby a tovary, sporenie a uchovávanie dát. 

My aktuálne meníme bankový systém, ktorý stojí na modernom prístupe API rozhrania, a tak môžeme pridávať rôzne funkcie, pripájať rýchlo a bezpečne. Snažíme sa najmä o zrýchlenie bankových procesov a začíname oblasťou úverovania klientov.

Vaša aplikácia ČSOB SmartBanking je na slovenskom trhu s aplikáciami už desať rokov. Bude tu aj o ďalších desať rokov? 

Určite áno. Vždy som veril mobilnému bankovníctvu a som si istý, že vďaka technologickému pokroku dokážeme digitalizovať aj produkty, o ktorých by som to nepovedal. Na druhej strane stále budeme v niektorých situáciách potrebovať osobný prístup a poradenstvo, pretože sme ľudia a niekedy sa potrebujeme poradiť, aby sme urobili dôležité rozhodnutie. 

My sme sa rozhodli ísť trendom, že urobíme aplikáciu, ktorá prináša klientovi možnosti pohodlnejšie žiť. Veríme, že človek nie je živý len tým, že ráno vstane a chce si skontrolovať, či má najnižšiu úrokovú sadzbu na hypotéke, najvýnosnejšie fondy, alebo najvýhodnejší úver. To sú veci, ktoré bude mať optimálne nastavené podľa svojich potrieb. Mať lepší a kvalitnejší život z pohľadu klienta však v živote prináša aj iné momenty a rozhodnutia, a my chceme byť pri nich.

„Človek nie je živý len tým, že ráno vstane a chce si skontrolovať úrokovú sadzbu. Byť klientom banky v živote prináša aj iné momenty a my chceme byť pri nich,“ hovorí Branislav Straka. Zdroj foto: ČSOB

Ako konkrétne? 

Do mobilnej aplikácie ČSOB SmartBanking sme pridali nové funkcie SmartSlužby+, takže už nemáme len bankovú aplikáciu. Som presvedčený, že klient sa nikdy nenahnevá, keď dostane informáciu z oblasti, ktorá je pre neho zaujímavá. Dnes si môže v našej aplikácii napríklad prečítať najnovšie správy alebo kúpiť cestovný lístok na Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja. 

V pridávaní funkcií v oblasti mobility budeme pokračovať. Už teraz máme rozpracovaný systém parkovania, kedy si nielen ľahko nájdete miesto na parkovanie či zaplatíte, ale aj dostanete notifikáciu pred vypršaním parkovacieho limitu. Podobne sa zamýšľame aj pri využívaní taxíkov. Chceme, aby všetky produkty, ktoré budú v aplikácii, boli najmä ľudsky príjemné a užívateľsky jednoduché a zrozumiteľné. Aby pomáhali klientom v každodennom živote. Tak to máme aj v misii našej spoločnosti, pomáhame lepšie žiť.

Čo to znamená? 

Razím heslo „relevantnosť a dôvera“. Vždy sa musíme snažiť byť maximálne relevantní pre klientov, aby funkcie, ktoré im prinášame, boli podstatné, a zároveň nikdy nesmieme stratiť ich dôveru. Chceme byť takzvaný trezor tretieho tisícročia, lebo to je naša základná služba. 

Dnes mnohí z nás používajú rôzne aplikácie, do ktorých vkladajú osobné údaje, napríklad čísla občianskych preukazov, pasov a podobne, a pritom ani nevedia, kto tú aplikáciu vyrobil a za akým účelom. My sme etablovaná a spoľahlivá značka a takéto údaje od klienta uložíme bezpečne do ČSOB SmartBankingu. A vďaka nim vám môžeme napríklad pripomenúť, že vám onedlho vyprší platnosť občianskeho preukazu, alebo kedy máte ísť s vozidlom na servisnú kontrolu. Nebudete si musieť tieto údaje pamätať a budete mať istotu, že vaše údaje sú u nás v bezpečí uložené.

Čo z aplikácie využívate najčastejšie vy? 

Jednoznačne uhrádzanie platieb, pretože skenovanie faktúr cez našu aplikáciu je užívateľsky veľmi jednoduché, a rád si prečítam aj najnovšie správy cez službu Bleskovky, ktorú sme do aplikácie integrovali v roku 2021. Niekedy využívam aj nákup lístkov na bratislavskú MHD, keď sa spolu s rodinou vyberieme cez víkend na výlet. 

Čo vám práca pri vývoji tejto aplikácie dala a čo vzala? 

Vzala mi najmä veľa času, pretože ak robíte to, čo vás baví, nepozeráte sa na hodinky. Mám však to šťastie, že moja práca nie je stereotypná a vidím v nej pridanú hodnotu, ktorú ľuďom prinášame. Poviem príklad. Dlho sme uvažovali, ako by sme potešili klienta, ktorý si berie hypotéku. Tomu ide pri hypotéke v princípe len o jednu vec – čo najskôr ju splatiť a na úrokoch zaplatiť čo najmenej. Preto sme pre klientov zaviedli funkciu mimoriadnej splátky hypotéky, ktorú zrealizujú rýchlo a jednoducho priamo v našej aplikácii ČSOB SmartBanking a nemusia kvôli tomu chodiť do pobočky. Čo mi to dalo? Výborný pocit, že dnes máme tisíce klientov, ktorí takýmto spôsobom splácajú svoju hypotéku a umožňujeme im žiť pohodlnejšie.