23. júna 2021

Deň čo deň máme pred sebou rad rozhodnutí, ktoré musíme vyriešiť. Od tých malých, keď premýšľame, čo si dáme na obed, až po tie najväčšie, pri ktorých sa máme rozhodnúť, čo nás vlastne baví, akú prácu si zvolíme či akého partnera si vyberieme.

Podľa kouča a autora knihy Emočná inteligencia 2.0 Travisa Bradberryho vám pri ľubovoľnom rozhodovaní pomôžu nasledujúce triky, ktoré by ste sa mali naučiť.

Premeňte malé rozhodnutia na rutinu

Rozhodovanie funguje ako sval: ak ho používate často, unaví sa. Jednou z najlepších stratégií, ako sa únave z rozhodovania vyhnúť, je drobné rozhodnutia zautomatizovať. Tým sa uvoľnia mentálne zdroje na zložitejšie úlohy.

Príkladom môže byť minimalizmus v obliekaní Steva Jobsa, ktorý nosil iba čierny rolák, alebo Marka Zuckerberga a jeho mikiny. Obaja muži uviedli, že ich ikonický štýl je vlastne iba výsledkom každodennej rutiny znižujúcej únavu pri rozhodovaní.

Robte veľké rozhodnutia ráno

Ďalším skvelým spôsobom, ako prekonať únavu pri rozhodovaní, je nechať si menej dôležitú agendu na čas po práci a tú najzložitejšiu riešiť ráno, keď je vaša myseľ svieža. Dobrým trikom je prebudiť sa skoro a pracovať na najkomplikovanejších úlohách, kým vás zasiahne mnoho rušivých menších rozhodnutí (zvonenie telefónu, prichádzanie e-mailov).

Reklama

Zhodnoťte svoje možnosti

Keď úspešní ľudia stoja pred zásadným rozhodnutím, zvážia svoje možnosti podľa vopred stanovených kritérií, pretože vedia, že to celý proces uľahčuje a zefektívňuje. Skúste si položiť niekoľko nasledujúcich otázok:

  • Aký prínos má toto rozhodnutie?
  • Akú má výhodu?
  • Neublíži mi?
  • Odráža moje hodnoty?
  • Môžem ľutovať toto rozhodnutie?
  • Ľutoval by som, keby som ho neurobil?

Vráťte sa k svojmu morálnemu kompasu

Nikdy nezabúdajte, čo je pre vás dôležité a kde máte svoje morálne hranice. Stará dobrá morálka slúži ako dôveryhodný sprievodca, keď s vami lomcujú emócie a správate sa impulzívne.

Reflektujte predchádzajúce rozhodnutia

Mark Twain popísal komplikovanú povahu rozhodovania nasledovne: „Dobré rozhodnutia pochádzajú zo skúseností, ale skúsenosti pochádzajú zo zlých rozhodnutí.“

To však neznamená, že jediným spôsobom, ako robiť dobré rozhodnutia, je nasekať množstvo chýb. Znamená to len, že je dôležité mať na pamäti rozhodnutia minulé a učiť sa aj z tých nevydarených.

Tak sa už nebojte a rozhodnite sa. A buďte v tom lepší!

Autorkou článku je Anna Beránková z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?