Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
12. augusta 2021

Mladá, energická, rodinne založená dáma, ktorá manažuje tri európske pobočky nadnárodnej spoločnosti Philip Morris. Príbeh útlej blondínky spod Tatier je príkladom húževnatosti, pevnej vôle a pracovitosti.

Momentálne ste generálnou manažérkou nadnárodnej korporácie, máte na starosti Slovensko, Českú republiku a Maďarsko. Ako vyzerala vaša cesta k úspechu?

Každý z nás má „svoju“ cestu k úspechu a tak to bolo aj v mojom prípade. Tá začala už v roku 1997, keď som nastúpila do spoločnosti Philip Morris. Moja zvedavosť a snaha posúvať život dopredu ma viedli až za hranice Slovenska, a to do Českej republiky, Bruselu a Švajčiarska, kde som na vlastné oči videla, na čom Philip Morris pracuje a aké lepšie alternatívy v oblasti nikotínu pre dospelých fajčiarov pripravuje. Výskum, veda, inovácie a evidencia, ku ktorej som sa dostala, ma viedli k rozhodnutiu o mojich ďalších pracovných krokoch. V roku 2016 som sa vrátila do Prahy a lepšie alternatívy priniesla „domov“.

Pracujete v takmer čisto mužskom prostredí. Ako si budujete autoritu a rešpekt?

Dovolím si povedať, že keď človek svojej práci rozumie, posúva veci dopredu, správa sa férovo, rešpektuje tím okolo seba a drží slovo, nemusí si autoritu budovať, ale autoritou sa prirodzene stáva. Dôležité je úprimne počúvať odborníkov a kolegov a nebáť sa ich názorov, hlavne ak sú iné, ako je ten môj. Pestrosť pohľadov a konštruktívne nezhody sú dôležitým predpokladom pre najlepšie riešenia. Musia však byť podporené vzájomnou úctou a rešpektom. Toto je podľa mňa recept na úspech práce s ľuďmi. 

Myslíte si, že to ženy v biznise a na vrcholových pozíciách majú ťažšie ako muži?

Áno, majú. Už len tým, že vo veľkej väčšine prípadov majú na svojich ramenách aj iné, ako pracovné povinnosti. Napríklad sú maminkami a veľa času venujú starostlivosti o deti a o domácnosť. To si, samozrejme, vyžaduje veľa síl, ktoré im potom uberajú na možnosti investovať ich do práce. V súčasnosti sa deťom a domácnosti venuje už aj čoraz viac pánov. To je pre nás všetkých super, avšak ženy štatisticky stále vedú. 

Čo považujete za váš najväčší životný úspech?

Keď si predstavím, kde som začínala a kde som dnes, je to skok sedemmíľovými čižmami. Som vďačná za každú príležitosť, ktorú som v živote dostala, uchopila a verím, že pretavila v úspech. Možno to znie ako klišé, ale nič v živote nám nepadne do vienka zadarmo a každý z nás si musí svoju cestu k úspechu vybudovať sám. Som tiež veľmi rada, že som na tejto ceste stretla veľa zaujímavých ľudí, ktorí mi pomohli a posunuli ma vpred. 

Aká ste šéfka?

Myslím si, že som náročná, a to nielen na seba, ale aj na okolie. Zároveň verím, že som férová, mám rada humor a dokážem v ľuďoch odhadnúť potenciál a prebudiť ich spiace schopnosti. Veľmi mi v tom pomáha skutočnosť, že som manželkou, maminou a kamarátkou. Interakcia s ľuďmi či už v osobnom, alebo pracovnom prostredí –, u mňa vychádza z rovnakých princípov. Baví ma motivovať každého k posunu, osobnému rastu a úspechu, nielen biznisovo, ale aj ľudsky. Je to predsa úspech nás všetkých. 

Ako sa vám darí skĺbiť prácu vrcholovej manažérky s rodinou?

Bez podpory mojich troch mušketierov by som tento pracovný nápor nedokázala zvládnuť. Vďaka môjmu manželovi, mojim dvom synom a úprimnému vzťahu, ktorý máme, vieme nájsť rovnováhu a zhodu. Často spolu preberáme nielen osobné, ale aj rôzne pracovné situácie. Pohľad nezainteresovanej osoby vždy pomôže. Moji synovia sú už adolescenti, to znamená, že sú plnohodnotnou súčasťou rodinných debát na rôzne témy. Páči sa mi ich nepoškvrnený pohľad na vec.

“Motivuje ma téma, ktorej sa venujem a ľudia, s ktorými na nej pracujem. Atmosféra, intelektuálna výzva, pozitívny prístup, rozhovory, analýzy a následná odvaha rozhodovať a posúvať veci dopredu,” hovorí A. Gontkovičová. Zdroj foto: Vladimír KIVA Novotný

Ako odbúravate stres?

Za normálnych okolností, ak by neboli protipandemické opatrenia, by som začínala deň o šiestej ráno v bazéne. Krásne sa pri tom čistí hlava a prichádzajú na um aj rôzne nápady a riešenia. Vzhľadom na aktuálnu situáciu namiesto plávania behám v lese, cvičím vo fitku alebo bicyklujem. Kúpila som si horský elektrický bicykel, čo mi prinieslo do života iný rozmer. Bicyklujeme celá rodina. Je to neskutočný pocit voľnosti a slobody, s ekologickým podtónom, šetrný k životnému prostrediu a zároveň skvelá príležitosť spoznať krásy českých cyklochodníkov. Pre mňa to bola kúpa roka.

Dnešní mladí ľudia, nazývaní aj generácia Y, sú ambiciózni, flexibilní, majú radi „quick wins“, tzv. rýchle úspechy. Čo by ste im odkázali na ich ceste k úspechu?

Ak poviem „choďte si za svojím snom“ alebo moje obľúbené „buďte pilotmi vlastného šťastia,“ bude to znieť ako z americkej motivačnej príručky. Niečo však na tom je. Dôležité je robiť v živote to, čo nás baví. Ak je niekto od prírody kreatívny, bude trpieť v úlohe účtovníka, aj keď finančné ohodnotenie je v tejto pozícii možno vyššie a stabilnejšie. Základ je nebáť sa rozhodnúť a vybrať si. Ak hľadáme skratku k úspechu, zamotáme sa a neposunieme dopredu ani seba, ani problém, ktorý sa snažíme riešiť. Dôležité je byť sám k sebe úprimný v tom, čomu sa v osobnom aj pracovnom živote chceme venovať. Treba byť odvážny a nebáť sa. Motivácia prináša snahu a silu ísť nad rámec prevádzkových problémov. Výsledkom je výborné riešenie a úspech, odmeny prídu následne. 

Čo vás motivuje? Čo, naopak, robíte, keď máte zlý deň?

Motivuje ma téma, ktorej sa venujem a ľudia, s ktorými na nej pracujem. Atmosféra, intelektuálna výzva, pozitívny prístup, rozhovory, analýzy a následná odvaha rozhodovať a posúvať veci dopredu. Aj keď nie vždy sa človek alebo tím rozhodne správne, dôležité je robiť rozhodnutia. Vždy je šanca niečo upraviť alebo usmerniť. Najhoršie je stáť na mieste a nerobiť nič. Tiež si dávam pozor na to, aby som mala v rovnováhe telo a myseľ. Preto naozaj pravidelne športujem a vždy si nájdem chvíľu pre mojich najbližších a samu seba. Keď mi veci idú ťažšie, význam tejto rovnováhy rastie.

Na čo ste kariérne najviac hrdá? 

Hrdosť môže znieť trochu negatívne, tak skôr odpoviem na to, čo ma teší a napĺňa. Teším sa, že som v živote dostala toľko príležitostí. Som dievča spod Tatier a nič v živote neberiem ako samozrejmosť. Práve naopak, všetko je šanca, ktorú môžem využiť. Teším sa tiež z našej firmy, z premeny značky Philip Morris v 21. storočí. Je to premena založená na inovácii, výskume, vede a snahe priniesť ľudstvu lepšie riešenia. Veľmi ma bavia ľudia, ktorí v nej pracujú, firemná kultúra a atmosféra, ktorú spoločne vytvárame. Sme tím nadšených odborníkov, ktorí robia každý deň zázraky. Síce sme veľká a nadnárodná korporácia, darí sa nám fungovať v rodinnej atmosfére, kde má každý z nás svoju identitu a hodnotu. Veľkú pozornosť venujeme prístupu k práci a rôznorodosti názorov. Za každou veľkou značkou stoja ľudia. Preto by som chcela poďakovať každému z môjho tímu, či už na Slovensku, v Českej republike a tiež v Maďarsku. Sme skvelý tím a som rada, že prinášame ľudstvu lepšie riešenia. 

Pred dvoma rokmi ste vyhrali prestížnu súťaž Slovenka roka. Čo vám dala táto skúsenosť?

Bola to veľmi výnimočná skúsenosť. Pred mojou nomináciou som si plne neuvedomovala, čo anketa Slovenka roka pre slovenské ženy a celú spoločnosť prináša. Teraz to už chápem. Je to absolútne výnimočná oslava ženskej práce a úspechov. Vážim si tiež, že som vďaka tejto ankete mala príležitosť stretnúť sa so ženami, ktoré to vo svojej oblasti dotiahli tak ďaleko a prispeli k tomu, aby bol svet krajší, lepší a zábavnejší. Je to veľmi inšpiratívne a povzbudzujúce. Dodalo mi to novú krv do žíl.

“Síce sme veľká a nadnárodná korporácia, darí sa nám fungovať v rodinnej atmosfére, kde má každý z nás svoju identitu a hodnotu,” tvrdí A. Gontkovičová. Zdroj foto: Vladimír KIVA Novotný

Vďaka vašej práci a pozícii sa stretávate s rôznymi zaujímavými aj známymi osobnosťami. Je niekto, kto vás zvlášť zaujal alebo ovplyvnil?

Áno, stretávam sa s mnohými zaujímavými a významnými ľuďmi a mám to veľmi rada. Energia, ktorá z nich žiari, ma napĺňa a povzbudzuje v tom, že život sa oplatí. Veľké veci sú výsledkom veľkej snahy a vytrvalosti v zdolávaní prekážok. Vzdať sa vie každý. Vstať a pokračovať to je len pre tých najlepších. Je jedno, či je to v politike, biznise, vzdelávaní, športe alebo zdravotníctve.

Nedávno ste fotili spolu s ďalšími dvesto ženami biznisu, politického a spoločenského života na Slovensku a v Čechách, fotky a rozhovor do časopisu Vogue. Ocitli ste sa v jednom čísle napríklad s takými osobnosťami, ako je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Čo vám táto skúsenosť dala?

Byť v úlohe modelky nebol úplne môj sen, avšak na druhej strane mi to ako žene padlo veľmi fajn a užila som si to. Aj keď som zo začiatku mala rešpekt, samotné fotenie a atmosféru som si vďaka tímu, ktorý rozhovor a fotenie realizoval, naozaj užila. Boli to veľmi fajn ľudia, ktorí chceli do sveta vyslať len tie najlepšie správy. A na to sa ja vždy dám rýchlo nahovoriť. Zároveň musím uznať, že príležitosť podeliť sa o môj príbeh spolu s ďalšími naj ženami biznisu a spoločenského života bývalého Československa vnímam ako veľkú poctu a som za ňu veľmi vďačná. Verím, že to hlavne pre mladých bude fungovať ako povzbudenie a motivácia.

Máte nejaký nesplnený sen?

Áno, mám. Zatiaľ vám ho však neprezradím. Mám rada prekvapenia. Sľubujem, že to bude veľká sranda a výborná správa pre ľudstvo.