Ceny starších bytov v Bratislave medziročne vzrástli o necelých 20 %. Kopírovali tak rast cien novostavieb. Výška nájomného oproti prvému štvrťroku 2022 vzrástla skokovito o 6,8 %. Dôvodom je zrejme zvýšený dopyt zo strany odídencov z Ukrajiny. Vyplýva to z analýzy Bencont Investments.
Počas druhého kvartálu 2022 vzrástla priemerná cena bytov predávaných na sekundárnom trhu v Bratislave na 3785 eur za štvorcový meter. V medziročnom porovnaní tak ceny vzrástli o 19,1 % a v porovnaní s prvým štvrťrokom došlo k nárastu o 6,8 %.
Ceny starších bytov sa tak ťahali za novostavbami, ktoré pri raste o 22 % dosiahli rekordnú cenu na úrovni 4880 eur za m2 vrátane DPH. Priemerná rozloha starších bytov zároveň podľa analytikov dosiahla 65,83 m2, čo nepredstavuje významnú zmenu.
Priemerná absolútna cena bytov sa vyšplhala na 244-tisíc eur. To je v medziročnom porovnaní nárast o 15 %.
Rástol dopyt po väčších podnájmoch
Čísla za mesiace apríl, máj a jún súčasne potvrdzujú zvýšený dopyt po nájomnom bývaní v Bratislave. Analytici zaznamenali významný pokles počtu ponúk na trhu v priebehu štvrťroka. Týkal sa všetkých kategórií podľa počtu izieb.
K najvýraznejšiemu poklesu došlo v kategóriách troj-, štvor- a päťizbových bytov. V prvom štvrťroku tieto kategórie tvorili 37,5 % ponuky, teraz to bolo 30,5 %. Analytici predpokladajú, že dôvodom je nárazovo zvýšený dopyt po väčších nájomných bytoch zo strany prisťahovalcov z Ukrajiny.
Výška nájomného oproti prvému štvrťroku 2022 vzrástla skokovito o 6,8 % na 13,51 eura za m2 mesačne vrátane energií. Medzikvartálny nárast tak bol dokonca vyšší ako medziročný.
Za nárastom nájomného podľa analýzy stojí aj výpadok časti ponuky väčších bytov. Cena novostavieb zároveň za posledné tri roky vzrástla o 61 %. Mnoho ľudí sa preto podľa analytikov obracalo na sekundárny trh, kde sa cena bytov pohybovala o 20 – 30 % pod cenami novostavieb.
To spôsobovalo vyšší dopyt na tomto trhu a ceny starších bytov nasledovali novostavby. Za tri roky ceny starších bytov vzrástli podľa Bencont Investments o 44 %.