6. decembra 2020

Príbeh ako z filmu. Šestnásťročný Čech odišiel študovať na Floridu, odkiaľ domov kamarátom preposielal balíčky s objednaným tovarom. Teraz sa Jan Bednář, ktorého americký Forbes zaradil do rebríčka 30 pod 30, šplhá medzi českých miliardárov. Minoritný podiel v jeho logistickej firme ShipMonk kúpi investičná spoločnosť Summit Partners za 290 miliónov dolárov (238 miliónov eur).      

„Ako som podpis oslávil? Dal som si pohárik s tímom a vrátil som sa do práce,“ komentoval z Floridy transakciu Bednář, ktorého majetok vďaka transakcii vzrastie o 6,3 miliardy českých korún. Podľa informácií Forbesu sa valuácia ShipMonk dostáva nad hranicu 700 miliónov dolárov. Aj vzhľadom na to, že firma doteraz prešla iba jediným investičným kolom, a to pred dvomi rokmi v Series A, sa Bednář poľahky dostáva do Forbes rebríčka najbohatších Čechov.

Bednář veľmi rýchlo pochopil, že z láskavostí pre hŕstku kamarátov by sa dal urobiť celkom slušný biznis. V roku 2014 rozbehol BedaBox, ktorý sa neskôr vyvinul na kompletné zabezpečenie logistiky pre americké e-shopy už pod značkou ShipMonk. Jeho zákazníkmi sú najmä rýchlo rastúce internetové obchody, ktorým stačí tovar predať online a dopraviť do skladov ShipMonku. Bednárov tím sa potom postará o jeho dopravenie k zákazníkovi.

Zo skromných začiatkov tak Bednář vybudoval biznis, ktorý bude v tomto roku atakovať hranicu 150 miliónov dolárov v tržbách a hrubej ziskovosti okolo 15 percent. V čiernych číslach je pritom ShipMonk od samého začiatku.

Plánujú expanziu do Európy

Tým, že s firmou nechce vyložene zostarnúť, sa nikdy netajil . Súčasný čiastočný predaj bol tak len otázkou času. „Je to masaker, ten proces sme odštartovali pred ôsmimi mesiacmi s Goldman Sachs. Odvtedy som bol ‚v jednom kole ‘, vôbec som sa nemohol sústrediť na biznis … Ale stálo to za to,“ rozpráva člen rebríčka Forbes 30 pod 30 tesne pred vrcholom sezóny e-shopov, kam teraz smeruje všetky svoje aj firemné sily.

Reklama

So Summit Partners, ktorí boli mimochodom prvými investormi v antivírusovej firme Avast, chce ShipMonk ešte viac investovať do technológií, automatizácie a expanzie. Budúci rok firma otvorí svoje prvé logistické centrum v Európe a pridá ďalšie v americkom Texase.

„Budeme škálovať tím, aby sme dokázali rast zvládnuť,“ potvrdzuje podnikateľ, ktorý zatiaľ z firmy ani z vedenia neodchádza. „Keď si uvedomím, čo sa nám podarilo vybudovať, tak za to všetok ten stres stál,“ hovorí Bednář.

A čím chce dať svojmu snaženiu pomyselnú korunu? Do pár rokov by rád dostal ShipMonk na burzu. Americký sen pokračuje.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz. Autorom je Zdravko Krstanov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?