4. marca 2021

Americký internetový obchod Amazon, za ktorým stojí najbohatší muž planéty Jeff Bezos, má prvý kamenný obchod mimo Spojených štátov. Bezpokladničný Amazon Fresh otvárajú v Londýne. Spoločnosť sa tak posunie opäť bližšie k splneniu ambicióznych plánov o predaji potravín po celom svete.

Amazon má v USA tri typy kamenných predajní – Fresh, Go a Go Grocery. Londýnsky Amazon Fresh sa podľa denníka Financial Times podobá konceptu Amazon Go, ktorý bol prvýkrát predstavený verejnosti v roku 2018. Ten využíva inteligentné technológie, vďaka ktorým si zákazníci berú položky rovno do nákupnej tašky a následne odídu bez zdržania pri pokladni, suma za nákup sa im automaticky strhne z platobnej karty.

Inteligentný nákup

Všetko stojí na princípe kamier a váhových senzorov, snímajúcich nákup spolu s aplikáciou v telefóne zákazníka. Pri vstupe zamestnanec naskenuje váš unikátny QR kód v mobile a následne už technológie v obchode zaznamenávajú, ktoré položky ste si dali do tašky aj tie, ktoré ste vrátili späť.

Foto: Amazon

Zákazníci preto budú potrebovať účet na Amazon.com a príslušnú aplikáciu v mobile, len tak budú môcť prejsť vstupnou bránou obchodu.

Po prvýkrát zakúsil Amazon biznis v kamenných prevádzkach v roku 2017, keď kúpil supermarket Whole Foods za 13,4 miliardy dolárov. Dodnes v Spojených štátoch Amazon otvoril 26 prevádzok Go, dva obchody Go Grocery, 10 prevádzok Fresh a 470 predajní Whole Food.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?