30. júna 2021

Máte chuť na miešaný nápoj inšpirovaný prvou slovenskou herečkou, alebo si radšej dáte koktail nazvaný podľa francúzskeho kanóna z 1. svetovej vojny? Barman a podnikateľ Miroslav Telehanič spísal pre Forbes svoj výber najzaujímavejších drinkov a podnikov, kde si ich môžete vychutnať.

Miroslav Telehanič je zakladateľ značky Mmmm – Vlčie sirupy. Na Slovensku zvíťazil v troch veľkých barmanských súťažiach World Class, Absolut Invite a Beefeater MIXLND. Vo svetových finále v nich potom obsadil 5. priečku, umiestnil sa v top 8 a v najprestížnejšej súťaži World Class sa dostal medzi 12 najlepších barmanov.

Nech sa páči, tu sú jeho odporúčania na prvotriedne drinky:

Shaka Tiki Bar

Tropický rumový letný pop up bar, ktorý vytvoril Robert Šajtlava. Nachádza sa na trnavskom Nádvorí hneď vedľa reštaurácie Akademia. Ak sem zavítate, určite odporúčam ich Maimiti Swizzle.

Reklama

Tento drink je kombináciou rumu, malín, likéru z čiernych ríbezlí, škorice a brusnicovej šťavy. Zaujímavosťou je, že sa pripravuje technikou swizzling, keď sa na premiešanie surovín používa drevená palička, ktorá má svoj pôvod v karibskej oblasti. V tomto podniku používajú jej slovenský ekvivalent – habarku. Samotný drink vytvoril svetoznámy barman Stanislav Vadrna v roku 2009.

Antique American Bar

Bar v centre Bratislavy pôsobí nenápadne, ale zároveň charizmaticky a elegantne, čo platí aj o ich nápojoch. Za Antique stojí Slovák Erik Lorincz, ktorý patrí medzi najlepších barmanov sveta a zameriavajú sa tu na klasické koktaily najvyššej kvality.

Určite ochutnajte osvedčenú klasiku Negroni – názov drinku je inšpirovaný príbehom grófa Negroniho, ale viac vám už povedia v bare, ak sa opýtate. Kombinácia ginu, talianskeho vermútu a campari, premiešaná na veľkej kryhe ľadu v krásnom dizajnovom pohári. Doladená o „zástrek“ z pomarančovej kôry, ktorý dodá drinku citrusový charakter, no v chuti sa pekne prejavuje horko sladká chuť v kombinácii s bylinkami. Jednoducho úžasné.

Michalska Cocktail Room

Tento bar nie je ľahké nájsť, pretože patrí do kategórie „Speak Easy“, ktoré boli populárne v Amerike počas prohibície v 30-tych rokoch. Boli to tajné miestnosti, kde sa stretávali ľudia, bavili sa a popíjali alkohol, ktorý bol v tej dobe zakázaný. No keď sa vám ho už podarí nájsť, ochutnajte koktail The Smoke Signal, ktorý je inšpirovaný jedným z najstarších drinkov vôbec Old Fashioned.

V Michalskej vytvorili kombináciu calvadosu, rumu a bourbonu, ktorú prepojili trochou čokolády, javorového sirupu pre sladkosť a bylinkovou horkosťou. Celé to je zadymené dubovým drevom.

The Cuba Libre Rum & Cigar House

Obľúbený drink mnohých z nás, podľa ktorého je pomenovaná aj sieť barov. The Cuba Libre podniky nájdete v Bratislave, Žiline, Košiciach aj v Prešove. Keď tam zavítate, neostaňte iba pri tomto drinku, čo je kombinácia kolového nápoja, rumu a trocha limetky. Vyskúšajte aj niečo iné, napríklad Mai Tai.

Tento nápoj vznikol v roku 1944, v preklade z tahitčiny znamená „veľmi dobre” a to si nepochybne poviete aj vy, keď ho ochutnáte. Drink pozostáva z veľkej dávky rumu, limetky, pomarančového likéru a mandľového sirupu s pomarančovými kvetmi.

Spin Coctail Bar

Pop up bar v centre Bratislavy zameraný na polynézske koktaily, ktoré sú známe veľkou porciou rumu v kombinácii s tropickým ovocím. Za podnikom stojí Michal Trizuliak a ja osobne odporúčam ich Zombie Sharing drink.

Obsahuje tri druhy rumov, citrusové ovocie a tiež kombináciu exotických ovocí ako ananás či passion fruit a doladené korenistým sirupom. Samotný drink je inšpirovaný koktailom Zombie z roku 1934, o ktorom sa hovorí, že ho vytvorili ako náplasť po prehýrenej noci.

The Grapes

Bar v centre Košíc zameraný na kvalitné koktaily a šampanské. Ak máte radi legendárny Manhattan Cocktail, ktorého história a pôvod nie sú úplne jasné, tak určite skúste alternatívu tohto drinku. Atlantic City  pozostáva z bourbonu, vermútu, kakaového masla a agáve sirupu. Servíruje sa na pokrových kartách, a keď sa vám podarí vytiahnuť si Jokera, vraj v tomto podniku môžete zažiť všeličo.

Baudelaire Bar

Bar inšpirovaný francúzskym básnikom a jeho najznámejšou zbierkou Kvety zla. Celkovo sa tu snažia hľadať inšpiráciu v umelcoch, preto si môžete vybrať rôzne drinky, ktoré sú po nich pomenované. Skúste si objednať napríklad nápoj Anička Jurkovičová podľa prvej slovenskej herečky.

Pozostáva z nášho národného alkoholu borovičky spolu v kombinácii s grepom, sódou a trochou perlivého vína. Drink na vrchu dotvára ovocná pena. Je to variácia na klasický koktail Gin Fizz. Alebo môžete ochutnať Frozen Clover Club, kde dominuje malinová chuť v kombinácii s vermútom a ginom.

Reklama

Vinco

Na bratislavskej Židovskej ulici pred rokom otvorili koncept, ktorý je zaujímavý nielen svojou atmosférou a výhľadom na Dóm sv. Martina, ale aj kombináciou vinárne a klasických koktailov. Určite odporúčam drink French 75, ktorého názov je inšpirovaný francúzskym 75 mm poľným kanónom z čias 1. svetovej vojny. Koktail sa skladá z kombinácie ginu, citrónovej šťavy, trochou cukru a samozrejme francúzskeho šampanského, ktoré nesmie chýbať.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?