23. mája 2018

Vstúpiť na trh práce ako nováčik v odbore je ako nastúpiť do rakety. Tešíte sa, že vzlietnete, ale obávate sa, kde skončíte. Ja som sa tak cítil prvýkrát, keď som nastúpil do spoločnosti Google.

Rovnako ako iní vysokoškolskí absolventi, ani ja som nemal „skutočné“ pracovné skúsenosti. Mal som ale šťastie pretože som sa dostal k mentorom, ktorí ma naučili všetko, čo viem dnes.

Jediná otázka na pohovore odhalí, či bude zamestnanec dochvíľny

Ak už ste skončili školu, alebo sa pokúšate zmeniť odvetvie, v ktorom pracujete, je vyčerpávajúce dostať sa ku svojej vysnívanej práci bez príslušných skúseností. Nie je to ale nemožné. Týchto 7 tipov vám môže pomôcť:

1. Nepreceňujte sa.

Je v poriadku, ak o sebe hovoríte v superlatívoch, no nepreceňujte sa. Zamestnávatelia si to všimnú. Buďte pokorní. Priznajte svoje nedostatky a ukážte, že ste ochotní tvrdo pracovať, aby ste to vykompenzovali. S týmto myslením nájdete pracovné príležitosti, vďaka ktorým sa budete môcť vypracovať.

10 otázok o pohovore, ktoré ste sa doteraz báli spýtať

Napríklad: Ursula Burns začala v Xeroxe ako stážistka. Jej tvrdá práca zapôsobila na manažéra a rýchlo sa posunula v rebríčku vyššie. V roku 2009 bola potom menovaná za predsedníčku a generálnu riaditeľku spoločnosti. Buďte ako Ursula: tvrdo pracujte, buďte trpezliví a stanú sa veľké veci.

2. Viac času venujte sebe a menej sociálnym sieťam.

Ľudia sa sťažujú, že sú „ príliš zaneprázdnení“. Ale naozaj sú? Zvážte túto štatistiku: ľudia strávia v priemere 50 minút denne na Facebooku, Instagrame či Messengeri. To je mesačne viac ako jeden deň! Nenavrhujem, aby ste prestali so sociálnymi sieťami. V skutočnosti môžu byť skvelé, ak ich správne využijete. Kľúčom je zmiernenie ich používania. Venujte viac času sebe. Internet je najlepšou knižnicou na svete. Ak sa niečo chcete naučiť, nájdete si o tom akýkoľvek článok alebo video.

3. Prestaňte sa spoliehať na konferencie, ktoré vám „zmenia život“.

Dokonca aj napriek ich skvelému programu a obsahu si musíte pamätať: nestačí ho len konzumovať. Musíte ho absorbovať. Precvičovať. Žiť tým. Žiadna kniha nezmení váš život. A nedokáže to ani prejav ani konferencia. Mnoho z týchto zdrojov sľubuje, že zmenia váš život navždy! Ukážu váš potenciál! Urýchlia váš rast! Ale pravdou je, že na ničom z toho nezáleží, ak nebudete konať. Dokonca i so všetkými informáciami, ktoré tam vonku sú, je len na vás, aby ste sa učili. Ak to urobíte, zapôsobíte na zamestnávateľov.

4. Dovoľte si byť príšerní.

Ak raz chcete byť skvelí, tak najskôr musíte byť príšerní. Zvážte napríklad, ako prišiel legendárny komik Chris Rock k jeho vtipom. Netrafili ho ako blesk z jasného neba. Namiesto toho vystupoval v miestnych kluboch a vyskúšal množstvo vtipov. Väčšina z nich bola príšerná až natoľko, že žiadal ľudí, aby si odložili svoje telefóny a nenatáčali ho. No niekoľko vtipov sa podarilo a dav jasal. Opakoval to a nakoniec sa s tými najlepšími dostal do HBO. Pravdou je, že sa mu podarilo začať, pretože mal odvahu zlyhať. To isté platí, ak si hľadáte zamestnanie. Každý odborník bol raz nováčikom.

5. Buďte úprimní aj pri networkingu.

Networkingové stretnutia sú až príliš často nútené a falošné. Odporúčam vám, aby ste sa tomuto trendu postavili. Nájdite spôsob, ako pomôcť ostatným. Buďte nezištní. Keď príde pracovná príležitosť, ostatní budú ochotní vás kontaktovať. Byť autentickí je beh na dlhú trať. Vytvorte si priateľstvá, nielen konexie. Vymieňajte si životné príbehy a nielen vizitky. Tieto vzťahy vám nakoniec prinesú príležitosti, ktoré v súčasnosti nemusíte vidieť.

6. Pripravte sa na záplavu odmietnutí.

Keď som prvýkrát žiadal o prácu v spoločnosti Google, tak ma odmietli. Bol som rozrušený až natoľko, že som to takmer opäť neskúsil. Som ale rád, že som to nakoniec urobil. V opačnom prípade by som nezískal prácu. Uvedomil som si: ak vás nikto neodmietne, tak sa nebudete neskôr snažiť dostatočne tvrdo. Je to súčasť procesu. Neberte si to osobne. Dokonca i keď zdokonaľujete svoje zručnosti, neexistuje žiadna záruka, že získate svoju vysnívanú prácu.

7. Nebuďte príliš vyberaví.

Nie, nerobte to. Vaša prvá práca v novom odvetví nemusí byť tou vysnívanou. Je to o tom, aby ste sa doň dostali. Keď som začínal v spoločnosti Google, očakával som, že budem pracovať na tých najpríťažlivejších projektoch. Realita mi dala poriadnu facku. Rýchlo som si uvedomil: váš životopis vám možno prinesie prácu, no napokon to nič neznamená. Ako povedal môj šéf: „Musíte sa dokázať predať odznova.“ A tak som robil špinavú prácu. O tri roky neskôr som sa ocitol v hlavných projektoch určených pre starších zamestnancov. Ak si teda absolventi pýtajú radu, poviem im: „Prestaňte lipnúť na minulých úspechoch. Ukážte im. Robte čo najlepšie i tie najmenšie úlohy. A čoskoro sa dostanete k väčším veciam.“

Nájsť si prácu v obore bez skúsenosti si vyžaduje čas a úsilie. Používajte ale tieto taktiky, aby ste sa vyčlenili z davu a našli nové príležitosti.

Prispievateľ Jon Youshaei píše pre Forbes.com o nekonvenčných kariérach a nápadoch.