21. januára 2020

Míňať viac ako zarábať, jesť priveľa nezdravého jedla a nadmerne sledovať televíziu. To je len zopár zlých rozhodnutí, ktoré robí väčšina ľudí. Niekedy sa z tohto správania stanú pravidelné návyky, ktoré sa dajú zastaviť iba ťažko.  

Jedným z dôvodov, prečo je zložité skoncovať so zlými návykmi, je to, že stačí jediný moment slabosti, aby ste sa nahovorili na nesprávne rozhodnutie. Tento mindset je však nebezpečný. Skutočne ľahko môžete podľahnúť pokušeniu, ktorému ste sa usilovne snažili vyhnúť.

Veľa míňate alebo ste neporiadny? Štyri top knihy na zbavenie sa zlozvykov

Som psychoterapeutka a pomáham ľuďom zbavovať sa zlých návykov. Existuje nespočetné množstvo psychologických trikov, vďaka ktorým ľudia prestanú posielať správy bývalým partnerom alebo skoncujú s impulzívnymi nákupmi. Nižšie nájdete tri stratégie, ktoré mi pomáhajú vždy, keď sa sama snažím vzdať nezdravého zvyku:

1. Napíšte si zoznam dôvodov.

Sami už s najväčšou pravdepodobnosťou poznáte dôvody, prečo by ste sa mali vzdať konkrétneho zlého návyku. Veď dobre viete, čo robí prejedanie a pitie vášmu zdraviu, a ako škodí nadmerné nakupovanie vášmu bankovému kontu. 

Keby sa vaše rozhodnutia vždy zakladali na logike, nikdy by ste nepodľahli tejto túžbe. No nezakladajú sa. Vždy, keď sa vzdáte, necháte rozhodovať vaše emócie. Často je dôvodom podľahnutiu nezdravým návykom dočasné uspokojenie nepríjemných emócií. Napríklad úzkosti, smútku, osamelosti alebo dokonca nudy.

Osem zlozvykov, ktorých sa treba zbaviť, ak chcete byť produktívnejší

Vyváženie emócií logikou zlepší vaše rozhodovanie a pomôže odolávať nutkaniu. Jedným z dobrých spôsobov, ako to dosiahnuť, je napísať si zoznam dôvodov, prečo by ste niečo robiť nemali. Nezabudnite na zoznam taktiež uviesť, prečo sa budete cítiť dobre, ak nutkaniu odoláte.

Nuž a následne, keď budete v pokušení siahnuť po nezdravom zvyku, radšej siahnite po zozname. Jeho čítanie vám pomôže upokojiť emócie a zapojiť logiku. Pracovala som s klientom, ktorý si tento zoznam vytvoril. Jeho zlozvykom bolo jedenie nezdravého jedla vo večerných hodinách pri sledovaní televízie. Keď čelil pokušeniu, tak vytiahol svoj zoznam a prečítal si ho.

Práve ten mu ihneď pripomenul dôvody, pre ktoré by mal zostať silný. Poznačil si: „Ak nezješ nezdravé jedlo, ráno na seba budeš hrdý. Nezdravé jedlo zužuje tvoje nohavice.“ Vo väčšine prípadov mu zoznam pomohol odolať. Na nutkaní je zaujímavé to, že sa zvyčajne po niekoľkých minútach úplne vytratí. Čas, ktorý strávite čítaním zoznamu, vám môže pomôcť vydržať, kým sa vaše telo zbaví pokušenia.  

2. Vytvorte si prekážky.

Aj s pomocou zoznamu je zvládnutie niektorých zlých návykov príliš ťažké. Možno je to preto, že sú pohodlné. Ak nebudete opatrní, vždy tam na vás budú čakať, aby ste si ich užili. Druhou metódou, ako sa ich vzdať, je skomplikovať ich dosiahnutie. Napríklad, pokiaľ sa vzdáte pitia a fajčenia, nenechávajte si doma žiadnu z týchto veci a nenavštevujte bary. Sú ale momenty, počas ktorých to nie je jednoduché.  

Pracovala som so ženou, ktorá chcela obmedziť príjem cukru. Problém bol v tom, že jej manžel sa o podobnú vec nesnažil. Takže prišli s riešením a sladkosti ukryli na miesto, ktoré poznal iba on. Musíte preto zlým návykom vytvoriť prekážky. Nakupujete impulzívne, keď surfujete na internete? Neukladajte si do počítača číslo vašej kreditnej karty. A tú si radšej ponechajte na ťažko prístupnom mieste, napríklad v kufri auta.

Domnievate sa, že by ste mohli byť závislí na používaní sociálnych sietí? Existujú aplikácie, ktoré vám môžu stanoviť časové limity. Tieto techniky vám pomôžu vďaka tomu, že prístup ku zlým návykom vám za riešenie problémov skrátka nebude stáť.

3. Vymyslite si osobnú mantru.

Váš zoznam a prekážky, ktoré ste vytvorili, však stále nebudú účinné, ak je vaša myseľ plná pochybností. Je ťažké odolať, keď váš mozog láka pokušenie. Možno si hovoríte, že si toto potešenie zaslúžite, alebo že malé ochutnanie vám neublíži. Radšej si vytvorte mantru, ktorá vám pomôže utíšiť myšlienky, ktoré vás nahovárajú na zlé rozhodnutia.

Ďalšia žena, s ktorou som pracovala, bola v pokušení napísať svojmu bývalému priateľovi vždy, keď sa cítila osamelá alebo smutná. A práve rýchla konverzácia cez správy niekedy tieto jej pocity dočasne zmiernila. Veľmi dobre však vedela, že je ich vzťah toxický a kontakt s týmto človekom pre ňu bude z dlhodobého hľadiska škodlivý.

No a tak vždy, keď mu chcela poslať správu, si dookola opakovala slovo „sebaúcta“. Pripomínalo jej totiž, že ak sa s bývalým znovu skontaktuje, dovolí mu, aby s ňou zaobchádzal zle. Vďaka tomu bola v menšom pokušení. Preto si vytvorte vlastnú mantru, ktorá vám pomôže odolať zlozvyku.

Vzdajte sa vecí, ktoré vás brzdia

Ste len takí dobrí, ako vaše najhoršie návyky. Urobte všetko, aby ste sa vzdali toho, čo vás v živote brzdí. Vďaka tomu sa vaše dobré návyky stanú oveľa efektívnejšími. No a nezabudnite na to, že chyby sú prirodzenou súčasťou tohto procesu. Budú momenty, keď to pokazíte, no hlavne sa nevzdávajte. Pozrite sa na každú chybu ako na príležitosť stať sa lepším a duševne silnejším človekom. 

Prispievateľka Amy Morin píše pre Forbes.com o mentálnej sile. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk