5. novembra 2021

Väčšina kandidátov vníma pracovné pohovory ako vypočúvanie. Môžete sa cítiť, akoby ste stáli pred súdom. Váš životopis obsahuje detaily z miesta činu a vy ľahko skĺznete k obhajobe. Ale čo ak by ste objavili spôsob, ako to zmeniť?

Čo ak by pohovor nebol vypočúvaním, ale konverzáciou? Rozhovorom, v ktorom odhalíte neočakávané schopnosti a zručnosti? Tu sú tri zásadné tipy, ako sa prezentovať:

1. krok: Ako začať rozhovor na pracovnom pohovore.

Keď sa predstavíte a usadíte, začnite rozprávať o niečom, čo nie je vo vašom životopise. Môžete začať slovami: „Dovoľte, aby som vám povedal o sebe niečo, čo sa nedočítate v mojom životopise ani Linkedin profile.“ Zamerajte sa na tieto vlastnosti:

Odlišnosť

Áno, zamestnávateľ alebo HR si môže prečítať váš profil na Linkedine rovnako, ako ktokoľvek iný. Čo mu môžete povedať, čo ešte nevie? Môžete sa podeliť o príbeh z vašej jedinečnej perspektívy, napríklad skúsenosť, ktorú ste získali, keď ste vyrastali, alebo niečo, čo sa stalo počas vášho predošlého zamestnania, čo vám pomohlo vidieť integritu alebo prínos iným spôsobom.

Nadšenie

Niekedy vás skúsenosť z minulosti môže nasmerovať k tomu, čo chcete dosiahnuť v ďalšej práci. Pamätajte, vždy buďte pozitívni. „Môj posledný šéf bol úplne hrozný, nemôžem sa dočkať spolupráce s nejakým normálnym, slušným človekom – máte tu takých?“ – takáto stratégia vám úspech neprinesie!

Reklama

Nesťažujte sa na svojho predošlého zamestnávateľa. Nájdite iný spôsob, ako vyjadriť vašu túžbu po ďalšej príležitosti.

Angažovanosť

Neprezentujte svoj životopis v chronologickom poradí, od narodenia až po včerajšok. Bol by to neuveriteľne nudný a navyše zbytočný monológ. Zdôraznite, čo je pre vás dôležité a zistite, čo je dôležité pre toho, kto sa pýta.

Nacvičte si odpovede, aby neboli dlhšie než 3 minúty. Keď začnete konverzáciu, nechoďte príliš do detailov. Vaše schopnosti a skúsenosti môžu byť pôsobivé, no mali by ste vzbudiť záujem a začať budovať vzťah. Nechajte priestor na dialóg – lebo krátke odpovede tvoria rozhovory.

Inovácia

Nehovorte „som inovátor“ alebo „som nápaditý“, predveďte to. Porozprávajte krátky, ale dôležitý príbeh o niečom, čo ste sa naučili – skúsenostiach, ktoré odrážajú vaše hodnoty.

Príbeh, ktorý zdieľate, ukazuje vaše nadšenie, schopnosť nadviazať rozhovor a vytvoriť konverzáciu. Preukážete, že sa chcete zapojiť do dialógu – nielen odpovedať na sériu otázok o tom, čo ste robili v roku 2014.

Potom sa nezabudnite opýtať otázku, na ktorú väčšina uchádzačov o zamestnanie zabúda. Hovorím tomu „konverzačná otázka“, lebo udržiava konverzáciu a prinúti toho, čo s vami vedie pohovor, aby rozprával. Tu je:

2. krok: Najlepšia otázka, ktorú môžete na pohovore položiť.

Jednou z najviac frustrujúcich vecí je vrátiť sa z pracovného pohovoru a váš partner, priateľ, mama alebo najlepšia kamarátka sa opýta „Ako to dopadlo?“ a vy hľadáte solídnu odpoveď. „Ja… myslím, že dobre… asi…odpovedal som na všetky otázky…hm… nie som si istý, ako to dopadlo.“

Pretože neviete, ako na tom ste. Rozprávate, skúmate, vysvetľujete… Ale čo ste urobili, aby ste vybudovali vzťah? Aby aj ten, čo s vami vedie rozhovor, rozprával? Aby ste ukázali, že vás úprimne zaujíma, čo chcú a potrebujú?

Ukázali ste, kto ste a čo si ceníte – donútili ste však aj človeka, čo vedie pohovor, aby sa s vami rozprával? Demonštrujete a opisujete v rozhovore príbehy o vašej osobnej integrite a pochopení slov ako „záväzok“, „tímová práca“ a „spolupráca“?

Jediný spôsob, ako zistiť, ako na tom ste, je opýtať sa. Samozrejme, nemali by ste sa pýtať spôsobom: „Takže, páčim sa vám viac ako ostatní? Som váš favorit?“. Je to netaktné a nepomohlo by vám to. Môžete sa však úprimne zaujímať o to, ako zapôsobili vaše príbehy a skúsenosti. Príbehy, ktoré demonštrujú koncepty v akcii, sú príbehmi, o ktoré by ste sa mali podeliť.

Majte odvahu podeliť sa o skúsenosti, kde ste preukázali alebo ktoré testovali vaše hodnoty. Ako ste prekonali prekážky počas vašej kariéry – a ako môžu byť tieto skúsenosti cenné pre vášho zamestnávateľa? Zvedavosť môže byť cennou zručnosťou, ktorú si treba priniesť na pohovor.

3. krok: Zvážte príbeh jedného slova – a získajte väčšiu sebadôveru.

Možno si myslíte, že jednoslovný príbeh neexistuje. Veď príbeh musí mať začiatok, jadro a koniec. Nie je to však tak. Jednoslovný príbeh môže byť jednoduchým spôsobom, ako nikdy nestratiť zo zreteľa vaše osobné hodnoty a ciele. Ak neveríte, že niečo ako jednoslovný príbeh existuje, pozrite sa na obrázok nižšie a zistite, či sa vám v ňom jednoslovný príbeh formuje:

Foto: Pixabay/Myriams Fotos

Možno vidíte príbeh spojenia. Starostlivosť. Ochranu. Odkaz. Lásku. Alebo čokoľvek iné. Mohol by existovať jednoslovný príbeh o vás, vašich skúsenostiach, vašom životopise? Možno je vaším slovom kreativita. Alebo líderstvo. Služby. Inovácie. Čo vám napadne? Akým slovom by ste opísali vaše skúsenosti? Odráža to jedno slovo vaše hodnoty a váš prínos?

Sila koncentrovanosti

Nech je to akokoľvek, jednoslovný príbeh vám môže pomôcť viesť rozhovor so sebadôverou. Pretože vám pripomína, kým ste. Predstavuje vaše hodnoty. A váš prínos.

Dobrý pohovor závisí aj od vašej koncentrovanosti. Treba vedieť, kam sa pozerať a čo ignorovať. Ak máte pripravený jednoslovný príbeh, začiatok konverzácie je vždy na dosah ruky. Lebo je to príbeh o vás. Príbeh o tom, kto ste, čo si ceníte, čím môžete prispieť pri ďalšej príležitosti.

Nebojte sa opýtať, ako sa váš príbeh hodí pre danú pozíciu a ako vidí váš potenciálny zamestnávateľ vaše skúsenosti vo vzťahu k novej pozícii. Môžete vytvoriť konverzáciu, v ktorej ste rovnako zvedaví na spoločnosť ako je ona zvedavá na vás.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ .

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?