2. júna 2021

Nie je žiadnym tajomstvom, že na to, aby ste rozvíjali svoju kariéru, potrebujete nadväzovať kontakty a udržiavať profesionálne vzťahy. No iniciovať rozhovor s človekom, ktorého sotva poznáte, môže byť naozaj náročné. Čo keby ste našli spôsob, ako podnietiť rozhovory s novými ľuďmi bez úzkosti, ktorá tento proces zväčša sprevádza?

Ak chcete, aby rozhovor trval dlho po úvodnom predstavení, vaším cieľom by malo byť nájdenie spoločného bodu záujmu. Môže to byť vaša alma mater, pracovisko, dobrovoľnícka organizácia, ktorej pomáhate, miesta, ktoré chcete navštíviť, alebo obľúbený dezert. Môže ísť skutočne o čokoľvek.

Počuli ste už o prezentácii vo výťahu, tzv. „elevator pitch“? Ide o 30-60 sekundový popis toho, kto ste, čo robíte a aký problém riešite.

Aby ste ho zvládli, pomôžu vám „úvodné vety“, akési stručné frázy a komentáre, ktoré budú súčasťou vášho setu zručností pripravených na nadviazanie rozhovoru s cudzím človekom kedykoľvek to budete potrebovať.

Tu je päť scenárov, ktoré si možno budete chcieť osvojiť pri nasledujúcom virtuálnom alebo osobnom networkingovom podujatí:

Reklama

1. Po vypočutí cudzieho rozhovoru.

Vaše rozprávanie sa mi páčilo, hlavne ten komentár o …

Niekedy rečníci urobia poznámku, ktorú oni sami nepovažujú za významnú, no vás môže pritiahnuť. Mali by vedieť prečo. Povedzte im to.

Moja práca ohľadom networkingu pre introvertov bola priamou reakciou na jeden komentár, ktorý prerástol do diskusie. Padla tam otázka, ktorá sa mi zdala byť zaujímavá. V rozhovore sme pokračovali ďalšie mesiace a táto žena sa nakoniec stala mojou zverenkou a dokonca sme spolu publikovali svoje práce.

2. Po prednáške či diskusnom paneli.

Úplne sa stotožňujem s tým, čo ste hovorili o …

Raz som počula komentár neznámej ženy o tom, aké to pre ňu bolo, keď bola jedinou ženou v zasadacej miestnosti. O dva dni neskôr, keď sme na konci konferencie odchádzali z hotela, som ju zbadala vo vestibule a povedala som jej, ako si vážim jej príbeh a že sa s ním stotožňujem. Vymenili sme si vizitky a obe sme išli svojou cestou.

Napokon sa ukázalo sa, že sme mali rovnaký let domov, a tak sme pri letiskovej bráne pokračovali v našom rozhovore viac ako hodinu. Odvtedy sme stále v kontakte. Išlo o redaktorku, ktorá mi neskôr dala skvelú spätnú väzbu na moje písanie.

3. Keď sa ľudia prihlasujú na Zoom.

Kde sa nachádzate?

Online stretnutia zmenšili náš svet a umožnili ľuďom zo všetkých kútov sveta zúčastniť sa rôznych konverzácií. Zistiť, odkiaľ sa ľudia prihlasujú na online podujatie či míting, môže byť skvelým začiatkom konverzácie. Ak sa nachádzajú v oblasti, ktorá čelí výzvam, môžete sa ich opýtať, či sú v bezpečí.

4. Na koktailovom večierku.

Aký zaujímavý…

Na jednej recepcii po konferencii som raz stretla ženu s veľmi jedinečnou kabelkou v tvare hodín. Musela som sa pristaviť a poznamenať, že je naozaj jedinečná. Ukázalo sa, že tou ženou bola Susan Silver, autorka filmu Hot Pants in Hollywood, a jedna z prvých televíznych autoriek komédií. Porozprávala mi príbeh, ktorý sa ukrýval za jej kabelkou a dozvedela som sa o jej neziskovej práci, ktorej sa chopila, keď skončila s písaním. Na konferencii ma potom predstavila množstvu jej priateľov.

5. Na virtuálnej či fyzickej konferencii.

Ktorá časť sa vám zatiaľ páčila najviac?

Raz som sa zúčastnila etickej konferencie na Americkej vojenskej akadémii vo West Pointe. Ako jedna z mála civilistov som sa tam cítila ako ryba na suchu. Keď sme sa pustili do obeda, dôstojníčka spoza bufetovej linky sa ma spýtala na obľúbenú časť konferencie. Prinútilo ma to zdvihnúť zrak od opečenej zeleniny a odpovedať.

V rozhovore sme pokračovali, kým sme kráčali k stolu a ešte chvíľu potom. Dozvedela som sa o jej práci vo vojsku, postupe aj o najnáročnejších a najobľúbenejších častiach jej práce. Spoločne sme si uvedomili, že aj keď sú naše cesty veľmi odlišné, nie je pre nás veľmi ťažké nájsť spoločnú tému na diskusiu. Dodnes si myslím, že jej otázka bola jedným z najlepších spôsobov, ako prelomiť ľady.

Začať konverzáciu s niekým, koho nepoznáte, nie je nikdy ľahké. Podobné vety, ktoré naštartujú rozhovor, môžu pomôcť zmierniť úzkosť a pocit trápnosti. Vypočujte si odpovede, odpovedajte a tešte sa z poznávania druhej osoby. Všimnite si, že niečo v ich odpovediach vás vždy privedie k doplňujúcej otázke alebo komentáru, ktoré vám pomôžu nájsť bod vzájomného spojenia.

Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je Dr. Ruth Gotian, ktorá píše o témach súvisiacich s kariérou a úspechom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?