30. novembra 2020

Skĺbiť prácu a súkromný život tak, aby ani jedna oblasť neutrpela, nie je problémom len pre nás, obyčajných smrteľníkov. Svoje o tom vie aj šéf Amazonu Jeff Bezos. Jeho rada znie: Nesnažte sa vyvážiť pracovný a súkromný život, ale radšej tieto dva svety zharmonizujte.

Práca a súkromie sú úzko prepojené

Termín work-life balance, teda rovnováha medzi pracovným a osobným životom, podľa Bezosa jasne naznačuje, že ide o výmenný obchod. V praxi to môže znamenať, že keď nestíhate v práci, požičiate si trochu z času určeného na oddych. Následne sa snažíte „ukradnutý“ čas nahradiť.

Podľa najbohatšieho človeka na zemeguli nejde len o hodiny a minúty, ktoré ste strávili v práci alebo s rodinou. Dôležité je uvedomiť si, že práca a súkromný život sú úzko prepojené a nedajú sa len tak oddeliť. Ak ste šťastní v práci, nosíte šťastie aj domov.  Naopak, ak v robote nestíhate, ani doma to zvyčajne nestojí za veľa.

Nehľadajte rovnováhu, ale harmóniu

Čo z toho vyplýva? Nesnažte sa za každú cenu dosiahnuť „ideálnu rovnováhu“. Ak zmiznete domov hneď, keď padne vaša ôsma odpracovaná hodina, ale celý zvyšok dňa máte v hlave, že ste nestihli dokončiť všetko, čo ste chceli, tak to asi nebude ideálne riešenie. Nikto vo vašom okolí neocení, keď budete po dome pobehovať nervózni.

Radšej sa zmierte s tým, že niekedy budete musieť zostať v práci dlhšie. Neberte to tak, že je to na úkor vášho osobného života. Iba by ste prenášali stres aj na svoje okolie.

Reklama

A funguje to aj naopak. Ak je u vás doma dusno, nebudete výkonní ani v práci. Vezmite si radšej výnimočne dovolenku a skúste dať všetko do poriadku.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?