Modely umelej inteligencie, ktoré si budú vedomé vlastných chýb a nedostatkov, môžu zabrániť vytváraniu falošného obsahu, napísal na svojom blogu spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates.
Nástroje umelej inteligencie dokážu vytvárať nový obsah, no zároveň je tu vysoké riziko ich zneužitia. Môžu napríklad tvoriť fake news, ktorými sa dajú manipulovať voľby, alebo sprostredkovať zaujaté a nesprávne informácie. Prinajmenšom ponúkajú študentom možnosť podvádzať pri písaní školských prác.
Miliardár Bill Gates nedávno pre Forbes povedal, že prechod na umelú inteligenciu „je taký dôležitý ako príchod osobných počítačov“. Dodal, že sa obáva aj možných následkov.
Ako odlíšiť fakty od fikcie
Vo svojom blogu však aktuálne uviedol, že verí v schopnosť umelej inteligencie riešiť problémy, ktoré sama vytvorí.
Jedným z jej najväčších rizík je tendencia vytvárať a šíriť fakticky nesprávne alebo zaujaté informácie. Dôvodom je to, že AI vychádza z množstva dát na internete, na základe ktorých bola postavená. Jej správnosť je tak limitovaná presnosťou podkladových dát. Gates však verí, že je možné vytvoriť nástroje schopné rozpoznať chybné a zaujaté údaje.
„Modely umelej inteligencie zdedili chyby textu, na ktorom boli trénované,“ napísal. „Som však optimista. Myslím si, že po čase budú tieto nástroje schopné odlíšiť fakty od fikcie. Riešením môže byť napríklad to, keď si umelá inteligencia osvojí ľudské hodnoty a schopnosť racionálneho úsudku,“ dodal.
Aj tvorca obľúbeného nástroja ChatGPT, spoločnosť OpenAI, sa snaží spresniť svoje modely a urobiť ich viac reprezentatívne a bezpečné.
Gates spomenul vo svojom blogu príklad možnosť zneužitia umelej inteligencie hackermi a kybernetickými zločincami pri tvorbe softvéru alebo pri telefonických podvodoch.
Hekeri sa nezastavia, nemali by sa ani vývojári
Tieto javy viedli niektorých lídrov a expertov vrátane Steva Wozniaka, spoluzakladateľa spoločnosti Apple, Elona Muska, šéfa spoločností Tesla, SpaceX a Twitter, ako aj Tristana Harrisa z Centra pre ľudskú technológiu, k výzve na spomalenie nasadenia ďalších nástrojov umelej inteligencie.
Gates však má opačný názor. Prestávka v ďalšom rozvoji podľa neho problém nevyrieši. „Nemali by sme sa snažiť dočasne obmedziť nasadenie nových nástrojov,“ napísal.
Riešením by mal byť ďalší rozvoj umelej inteligencie a regulácia, ktoré by vládam a korporáciám umožnili detegovať a obmedziť zneužitie AI. „Kybernetickí zločinci sa nezastavia. Mali by sme sa snažiť vyvíjať rovnakým tempom ako oni,“ napísal.
Umelá inteligencia tak môže poraziť negatívne prejavy zneužitia seba samej. Bude si to však vyžadovať čas. Hoci v praxi funguje niekoľko nástrojov na boj s deepfake, nie všetky sú schopné správne identifikovať zmanipulovaný obsah. Niektoré zaň označia aj realitu. Uviedla to správa New York Times.
Umelá inteligencia sa len rodí. Potrebuje preto byť monitorovaná a regulovaná. Je to úloha pre vlády a samotné spoločnosti, uviedol Gates. „Čas umelej inteligencie sa už začal. Je to podobné ako pred zavedením rýchlostných limitov a používaním bezpečnostných pásov,“ napísal miliardár.
Článok vyšiel na Forbes.com. Jeho autorkou je Rashi Shrivastava.