Podnikateľský príbeh českého kožušníka a kožiara Zdeňka Rintha, ktorý od začiatku 90. rokov minulého storočia budoval firmu Kara Trutnov, v ktorej predtým dlhé roky pracoval, sa blíži ku koncu.
Firma, nad ktorou v čase covidu, keď ju spolu s Pietro Filipi vlastnil podnikateľ Michal Mička, visela hrozba zániku, je po troch rokoch ozdravnej kúry pod Rinthovým vedením v tandeme s investičnou skupinou Natland v dobrej finančnej kondícii a je pripravená na predaj.
„Karu sme zachránili, uviedli ju do dobrého stavu, vyleštili značku a teraz ju treba ďalej rozvíjať. Ale to nie je na jeden-dva roky. A v mojich 74 rokoch by sa toho už mala chopiť mladšia partia,“ hovorí väčšinový vlastník a výkonný riaditeľ Kary Zdeněk Rinth, ktorý sa aj za svoje úsilie pri záchrane trutnovskej značky dostal pred tromi rokmi do českého výberu Forbes úspešných ľudí nad 70 rokov, Forbes 7 nad 70.
„Naša hlavná úloha bola pri formálnom procese záchrany a reorganizácii, keď sa v spolupráci s manažmentom podarilo obnoviť prevádzku a znovu nastaviť obchodnú spoluprácu. To všetko bolo veľmi úzko spojené s pánom Rinthom,“ dodáva k viac ako trojročnej spolupráci zakladateľ investičnej skupiny Natland Tomáš Raška.
Tržby firmy sa stabilizovali na úroveň necelých 16 miliónov eur pri zisku v posledných troch rokoch v rozmedzí od 1,6 do 2 miliónov eur. Firma má okrem toho podľa vyjadrenia Rintha aj dostatok hotovosti na účtoch. Firma zamestnávala podľa posledných dostupných údajov 148 ľudí, uvádza ČTK, hodnota jej aktív ku koncu roka 2023 predstavovala takmer 10 miliónov eur.
„Vkráda sa myšlienka, že to možno bolo tým, že to jednoducho vieme,“ smeje sa Rinth počas odpovede na otázku, aký bol jeho recept na úspešnú záchranu Kary.
Príbeh Zdeňka Rintha by si zaslúžil knihu. Do trutnovskej Kary, neďaleko ktorej žije, nastúpil už v 70. rokoch ako radový zamestnanec, po revolúcii ju v nie príliš dobrej finančnej kondícii ovládol a počas nasledujúceho štvrťstoročia rozvíjal až do súčasnej podoby.
Značka si na trhu našla lojálnych zákazníkov a Rinth si zakladal na osobných vzťahoch so všetkými jej odberateľmi tak v Česku, ako aj na Slovensku. Dnes má Kara v oboch krajinách dokopy 32 predajní.
Keďže Rinth nemá nástupcu, pred siedmimi rokmi sa rozhodol, že Karu predá a bude si užívať dôchodok na prechádzkach vo východočeských lesoch. Karu predal skupine C2H Michala Mičku, ktorý ju vlastnil spolu so značkou Pietro Filipi.
Kombinácia vysokého podielu financovania dlhopismi a príchodu pandémie covidu-19, ktorá uzavrela obchodné centrá, však doviedla obe firmy do insolvencie. Zostal po nich viac ako 40-miliónový dlh.
Rintha situácia trápila natoľko, že sa rozhodol znovu postaviť do úlohy záchrancu, spojil sa s dravou skupinou Natland, ktorá mu pomohla kapitálovo aj v právnych úkonoch spojených s konkurzným konaním.
Po mnohomesačnom boji sa im pred troma rokmi podarilo značku ovládnuť, Rinthovi pripadol 80-percentný podiel.
„Vrátili sme sa k tomu, čo sme robili pred predajom. Vrátila sa stará partia a začali sme poriadne pracovať. Veľmi dôležité bolo postrážiť si náklady. Získali sme tiež pozornosť verejnosti a zákazníci nás podržali. Ten príbeh skrátka zaujal,“ hovorí Rinth.
„Jeho skúsenosti, znalosti, nadhľad a elán budeme ďalej využívať pri ďalších projektoch alebo záchrane firiem,“ chváli si spoluprácu Raška z Natlandu.
Proces predaja sa začína a podľa Rintha zatiaľ okolo Kary nekrúži vážny záujemca. Dúfa však, že sa to čoskoro zmení.
Foto: Tomáš Škoda
Foto: Tomáš Škoda
Pokiaľ ide o hodnotu značky, cena, za ktorú Rinth s Natlandom Karu získal, nebola zverejnená. No odhady hovorili o jednotkách miliónov eur, sám Rinth potom Kare poskytol finančnú podporu vo výške zhruba 4 milióny eur. Dôležitý pre predajnú cenu teraz bude záujem investorov.
„Tradičná česká značka so 70-ročnou históriou má obrovský potenciál nielen na českom trhu, ale aj v kontexte celého stredoeurópskeho regiónu. Aj preto je cieľom nájsť silného partnera, ktorý by spoločnosť nielen ďalej riadil a rozvíjal, ale aj nastavil úspešnú stratégiu na niekoľko rokov dopredu a zaistil firme konštantnú stabilitu do budúcnosti,“ uviedol k hľadaniu nového investora Natland.
Tak či tak, Zdeněk Rinth po predaji Kary zostane v Trutnove, a pokiaľ bude prípadný nový vlastník chcieť, je pripravený konzultačne pomôcť. „Tú dennodennú rutinu by som však rád prenechal niekomu inému,“ uzatvára.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Jan Strouhal.