19. novembra 2021

Inflácia a zdražovanie sú tu. Niektorým šťastlivcom zamestnávatelia navyšujú mzdy o infláciu sami od seba, ale čo robiť, keď máte na výplatnej páske stále rovnakú čiastku? Odpoveď je jednoduchá: vypýtať si zvýšenie platu.

Kariérna poradkyňa a lektorka Lucie Václavková má niekoľko praktických rád týkajúcich sa vyjednávania o vyššom plate. A patria medzi ne aj body, ktoré obrátia váš pohľad na danú vec – počnúc tým, že hlavným argumentom pre zvýšenie mzdy nie je inflácia, ale to, akí ste pre nadriadených hodnotní.

Inými slovami, ako hlavný argument vám veľmi neposlúžia zvyšujúce sa osobné náklady ani rodinné dôvody, ale váš prínos firme. Z neba môžu padať lietajúce taniere, ale vášho nadriadeného zaujíma, prečo by mal padnúť na zadok z vás.

Súdiac podľa dát z trhu práce je teraz priaznivá situácia na vyjednávanie. Podľa spoločnosti LMC, ktorá prevádzkuje portály Jobs.cz a Práce.cz, teraz až 36 % firiem očakáva nárast miezd, a to nástupných aj už existujúcich – a sú ochotné pridávať. Podľa údajov portálu Profesia.sk sa ponúkané mzdy v treťom kvartáli 2021 zvýšili pri 300 pozíciách.

Čo súvisí s momentálnym nedostatkom ľudí na trhu práce, kde podľa spoločnosti Manpower až 62 % zamestnávateľov nemôže nájsť vhodného uchádzača.

Reklama

Tu je šesť otázok podľa poradkyne Lucie Václavkovej, ktoré by ste si mali položiť a hlavne zodpovedať, než sa do vyjednávania o navýšenie platu pustíte.

1. Odhliadnuc od stavu sveta, aká je moja hodnota pre zamestnávateľa?

Iste, môžete prísť za vedením s tým, že doba je zlá. Omnoho väčšiu šancu na úspech však budete mať, keď prídete s tým, že vy ste dobrí. Nie je také dôležité, prečo chcete viac peňazí, ako skôr to, prečo by ich mali dávať práve vám. A to vedie k jednoduchému argumentu: musíte preukázať pridanú hodnotu, ktorú pre firmu máte.

Tip: Napíšte si to a podčiarknite: Akú pridanú hodnotu prinášate vášmu zamestnávateľovi a jeho klientom? A ako môžete vašu pridanú hodnotu zvýšiť?

2. Kde vziať tie správne argumenty na vyjednávanie?

Ak sa chcete odtrhnúť od priemeru, musíte starostlivo sledovať, reflektovať a zapisovať si vaše výsledky a úspechy. Čo sa vám v poslednom období podarilo? Kam ste sa posunuli? Ako reálne vzrástla vaša hodnota? Ako sa zmenil obsah či objem vašej práce? Prípadne, ako sa zvýšila vaša zodpovednosť?

Tip: Staňte sa detektívom vašej kariéry. Zaznamenávajte vaše výsledky a úspechy, zbierajte „dôkazy“. To vám dodá konkrétne argumenty namiesto prázdnych rečí.

3. Aká je aktuálna situácia na trhu práce?

Do prípravy na vyjednávanie zapadá aj prieskum toho, kde sa nachádzate na trhu práce. K dispozícii máte množstvo nástrojov, počnúc pracovnými portálmi, kde sa pri konkrétnych pracovných ponukách objavujú konkrétne sumy, prípade mzdové rozpätie.

K dispozícii sú tiež mzdové prieskumy a porovnávače, ako napríklad Platy.sk či Indeed, alebo ďalšie užitočné nástroje, napríklad mzdové kalkulačky.

Tip: Urobte si prieskum trhu. Doslova. Choďte niekam na pohovor. Nech viete, koľko vám ponúknu tam.

4. Ako a kedy si vypýtať peniaze?

Nemusíte čakať na výsledky pravidelného hodnotenia, skôr je vhodné vystihnúť príležitosť. Podaril sa vám projekt? Získali ste nových klientov? Narástol vám objem práce alebo zodpovednosti? Dostali ste ponuku od inej firmy?

Stretnutie, na ktorom chcete požiadať o viac peňazí, je vážna vec, takže ju nepodceňujte. Toto nie je niečo, čo by sa malo riešiť pri kávovare v kuchynke, alebo to nadriadeným len tak hodiť do mailu. Ako sme už povedali, dobre sa pripravte. Získate tak sebadôveru a konkrétne argumenty.

O stretnutie požiadajte osobne alebo e-mailom. Načasujte si ho tak, aby mal váš nadriadený čas, bol oddýchnutý, v dobrej nálade a nikam sa neponáhľal. Dopoludnie je vhodnejšie než čas pred obedom či odchodom z práce.

Tip: S dobrou prípravou budete pôsobiť ako sebavedomý partner! Pretože presne tak chcete vyjednávať, z hľadiska partnera, nie z hľadiska obete. Váš zamestnávateľ nie je sociálna inštitúcia, ktorej sa idete posťažovať, je to váš partner, ktorému niečo ponúkate – a niečo za to od neho chcete.

5. Naozaj chcem viac peňazí?

Odvíja sa moja nespokojnosť v danej práci od toho, že mi „vo vrecku neštrngajú zlaté mince“? Navýšenie platu so sebou môže priniesť aj posúvanie na kariérnom rebríčku alebo aspoň nahrnutie nových právomocí.

Nie každý však o kariérny postup a nové právomoci stojí, mnohým špecialistom je aj napriek ponuke manažérskej pozície vlastne lepšie na ich starom poste. Preto je namieste zvážiť, či sa vyjednávanie nemá týkať skôr zamestnaneckých výhod a úpravy pracovných podmienok.

Nemusí ísť len o peniaze: najmä v tomto období vysoko rozšíreného syndrómu vyhorenia a postcovidovej psychickej zraniteľnosti ide občas hlavne o to, aby nám bolo v práci lepšie.

Tip: Premyslite si, čo potrebujete pre vašu spokojnosť v práci. Sú to peniaze, alebo radšej chcete získať viac času, prípadne mať možnosť viac sa vzdelávať?

6. Koľko?

Ako hovorí Bolek Polívka vo filme Dědictví: „Ko-lik, ko-lik, ko-lik?!“ Konkrétna čiastka záleží na tom, prečo vlastne o zvýšenie platu žiadame, aká je situácia na trhu práce a vo firme a tiež od toho, či sa nám ponúkajú príležitosti inde. Podľa už zmienenej spoločnosti LMC firmy tento rok očakávajú rast miezd o 5 – 10 %. V nedostatkových profesiách to môže byť aj viac.

Tip: Do vyjednávania choďte s konkrétnou čiastkou. Pripravte si aj zadné dvierka, teda čo ďalšie vás poteší v prípade, že zvýšenie mzdy nie je možné.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je Darek Šmíd.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?