4. februára 2020

Čoraz častejšie prichádza na pretras téma práce na diaľku či z domova. Premýšľali ste už o tom, že by sa vám raz alebo dvakrát do týždňa hodil home office? Veď by ste nemuseli dochádzať, mohli by ste sa práci venovať v pokoji a pohodlí. A najmä by vás nikto a nič nerušilo. Ako si tento koncept práce vyjednať vo firme či s akými výhovorkami môže prísť váš šéf, nám prezradil Andrej Mikula, zakladateľ portálu TimeManagement.sk.  

Prvou logickou otázkou, ktorá sa v prípade vyjednávania o home office natíska, je, za kým by ste v rámci firmy vlastne mali zájsť. Mikula zo skúsenosti vraví, že je to v každej organizácii iné, avšak túto požiadavku najčastejšie môžete smerovať priamo na manažéra alebo tímového lídra. Vždy by ste však mali mať individuálny dôvod na to, prečo vlastne chcete pracovať z domu. 

O tom, ako si vybaviť home office u šéfa, sme sa rozprávali s Andrejom Mikulom. Foto: archív respondenta

„Na Slovensku sa to stále vníma tak, že buď má zamestnanec malé dieťa, alebo povedzme býva v bratislavskom satelite, v ktorom sú každý deň zápchy. Vždy ide o externý dôvod,“ vysvetľuje bližšie.

Čiže, vaša požiadavka s objektívnym dôvodom by mohla znieť asi takto: „Potrebujem home office, pretože musím každý deň dochádzať a ráno bývajú dopravné kolóny. Keby som nemusel dochádzať, mohol by som od rána naplno pracovať a odvádzal by som lepší výkon.“ Poukážte na to, že práca z domu nebude mať výhody iba pre vás, no aj pre zamestnávateľa. 

13 komunít pre digitálnych nomádov a ľudí pracujúcich na diaľku

Pokiaľ vo firme zatiaľ nemáte zavedený home office, nebojte sa byť priekopníkom. Mikula dodáva, že sú desiatky vecí, ktoré zamestnanci robia prvýkrát, a žiadosť o prácu z domu je rozhodne jednou z nich. Preto buďte práve vy tí, ktorí pripravia cestu ďalším.  

Požiadavky treba kúskovať

Mikula upozorňuje, že ešte skôr, než sa rozhodnete vyjednávať o koncepte home office, by ste mali v práci dosahovať kvalitné výsledky. No existuje aj ďalšia taktika. „Poznám ľudí, ktorí zostali doma, lebo boli chorí. A za tento deň urobili cielene veľa práce. Trikrát viac ako obyčajne,“ hovorí. 

Následne si to títo zamestnanci namierili priamo za šéfom a poukázali na to, že neboli v kancelárii, nestrácali čas dochádzaním a zvládli toho viac. Potom formulovali svoju požiadavku slovami: „Čo keby sme sa dohodli, že budem mať každý piatok home office?“

Stále pracujete alebo ste osamelý? 5 tipov, ako prekonať nevýhody práce z domu

Choďte na to pomaly, podľa slov Mikulu je lepšie, keď svoju požiadavku budete kúskovať. Nesnažte sa preto kompetentných ľudí vo firme ihneď presvedčiť na stopercentnú prácu z domu. Začať môžete napríklad jedným alebo dvomi dňami v týždni. A vždy žiadosť argumentujte a podložte pracovnými výsledkami. „Základný cieľ by mal byť, že naplno zabezpečíte prácu, za ktorú ste platení,“ dodáva.  

Keď šéf vytiahne výhovorky

Môže sa stať, že sa vaša požiadavka na koncept home office vo firme nestretne s porozumením. Mikula v tejto súvislosti spomína myšlienku z knihy Remote: Office Not Required od Jasona Frieda. „Manažérov, ktorí zamestnancom nedovoľujú prácu z domu, nazýva stoličkovými manažérmi. A to kvôli tomu, že je ich jedinou úlohou zabezpečiť, aby na tej stoličke v kancelárii niekto od deviatej do piatej sedel,“ približuje Mikula a ďalej vysvetľuje tri najčastejšie dôvody, pre ktoré sa k práci z domu nemusíte dostať: 

1. Tímový duch a kreativita

V tomto prípade nejde ani tak o vzťah manažér, tímový líder – zamestnanec, ako o vzťah zamestnanec – ostatní kolegovia. Aj pre šéfa je jednoduchšie vykríknuť svoju požiadavku cez stôl, ako napísať emaily. Paradoxne to však znižuje produktivitu. Zamestnanci, ktorí pracujú z domu totiž nie sú ničím vyrušovaní. No i v prípade tých najkreatívnejších kariérnych oblastí robia zamestnanci gro svojej práce osamote a v súkromí. 

Výhovorka typu: „My sme tímová firma. Ťaháme za jeden povraz. Musíme spolu komunikovať, brainstormovať a byť kreatívni.“ 

2. Kontrola práce

Ďalším problémom pre manažéra alebo tímového lídra môže byť, že si nevie potvrdiť, či skutočne pracujete. To je už vec dôvery medzi ľuďmi. V prípade, ak by sa šéf domnieval, že svoju robotu odvádzate len vtedy, keď vám stojí za chrbtom, tak by si vás nenechával ani priamo v kancelárii. Nemôže vám skrátka pozerať cez rameno celý deň. A naopak, aj ľudia, ktorí sa nachádzajú priamo na pracovisku, môžu hrať na počítači online hry či si prezerať facebook.  

Výhovorka typu: Ako skontrolujem, že naozaj pracuješ?“  

3. Masový home office

Vašu požiadavku o prácu z domu môže manažér či tímový líder zamietnuť i pre obavy, že by o tento koncept práce mali záujem ďalší zamestnanci. Alebo nebodaj všetci v spoločnosti. Chcú ho? Tak nech ho majú. Home office predsa nie je žiadny strašiak. No a spoločnosť vďaka nemu môže i niečo ušetriť, napríklad na nákladoch za kancelárske priestory.  

Výhovorka typu: Ak dáme home office tebe, bude ho chcieť celá firma.“

Práca z domu nie je nonstop

Ak sa vám v práci podarí vyjednať home office, mali by ste si s manažérom či tímovým lídrom jasne určiť pravidlá a stanoviť hranice. Nebojte sa povedať nie. Podľa Mikulu by ste k tomuto kroku mali pristúpiť, pokiaľ vám šéf pošle o šiestej poobede zadanie, ktoré potrebuje urobiť, alebo vás zavalí úlohami na víkend. „To, že pracujete z domu, má svoje limity, a neznamená to, že pracujete nonstop,“ zdôrazňuje. Nič také od vás ani nemôžu kompetentné osoby z firmy žiadať.  

Podľa slov Mikulu sa často líšia i mzdy klasických zamestnancov a tých, ktorí pracujú na diaľku. „Je pravda, že sme skoro všetci odmeňovaní za čas a nie za kvalitu práce,“ opisuje a dodáva, že platové rozdiely by preto nemali súvisieť s tým, či pracujete z kancelárie alebo z domu. Ak máte na home office dobré výsledky, prečo by ste mali byť hodnotení horšie než vaši kolegovia na pracovisku?  

Problémom je, že keď manažér alebo tímový líder vidí, že v kancelárii sedia pracovníci od deviatej do piatej, tak podľa neho skutočne tvrdo pracujú. Ale čo ten zamestnanec, ktorý je doma – čo keď nič nerobí? „Treba pozerať na výsledky“ opakuje Mikula a dodáva: „Firma musí mať nástroje a filozofiu, že ide za výkonom, a všetci členovia tímu sú rovnocenní.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk