4. apríla 2021

Teraz sa nemá dobre takmer nikto. Neistota sa stala chlebom každodenným, úzkosť, strach, hnev i bezmocnosť nikam neodchádzajú. Nachádzame sa v situácii ako zo židovského vtipu, v ktorom Boh oznámi Mojžišovi, že chystá obrovskú potopu, nech teda pripraví svoj ľud na život pod vodou. Z anekdoty sa môžeme sami poučiť – hoci nemôžeme vedieť, čo prinesie zajtrajšok, existujú spôsoby, ktoré nám pomôžu dosiahnuť, že nebudeme vydesení z toho, čo nastane. 

Základom je pochopiť, že s emóciami musíme vedome pracovať. Určité myšlienky a pocity nás vedú do nekonečnej slučky negatívnych stratégií, ktoré sú nám nanič. Ak teda odsledujete, že máte v hlave niektoré z nižšie uvedených myšlienkových pochodov, zasiahnite protiútokom.

Sebaobviňovanie

Myslíte si, že ste zodpovedný za nepriaznivú situáciu. V hlave vám znie, že ste nanič a viete to o sebe už dlho. V skutočnosti sa len pripravujete o zásobu síl, ktorá by vám umožnila postaviť sa problémom. Sebaobviňovanie vás pripravuje o energiu, viac sa stresujete a motáte sa v kruhu.

Čo funguje: Ak sa vám niečo nepodarilo, prijmite to ako fakt. Myslite na budúcnosť a zostavte si akčný plán, ako sa z problému dostať.

Bludný kruh

Obsedantne sa vraciate ku všetkému, čo sa vám nepodarilo, prípadne si znovu prehrávate situácie, ktoré vás zranili či vystresovali. Analyzujete ich stále dookola a týmto pomyselným mentálnym výťahom schádzate stále hlbšie k čiernym myšlienkam. Pri stretávaní s nimi však nedôjde ku katarzii. Práve naopak, celý proces sa zopakuje. Potom máte problémy nielen vo vonkajšom svete, ale hlavne v tom vnútornom.

Reklama

Čo funguje: Vedome obráťte pozornosť inam. Cieľom je prinútiť sa k premýšľaniu o konkrétnych krokoch, ktoré vás dovedú do vytúženého cieľa. Prišli ste o miesto? Nestrašte sa predstavou, že skončíte na ulici. Radšej sa pustite do riešenia situácie. Spíšte si, koho zo svojho okolia môžete poprosiť o prepojenie s možným novým zamestnávateľom, upravte si profil na LinkedIn-e, vyhľadajte headhuntera.

Hystéria

Občas preháňate a to zlé, čo sa vám stalo, zbytočne nafukujete? Miera utrpenia je u každého individuálna, ale sami možno občas cítite, že niektoré problémy vykresľujete farbistejšie, než by si zaslúžili.

Čo funguje: Zmena perspektívy. Čo by sa napríklad stalo, keby vám lekár povedal, že pre zápal žalúdka nemôžete jesť milované jedlá nie iba pár mesiacov, ale do konca života? Alebo ak vám teraz počas krízy znížili plat, ako by ste sa cítili, keby ste prišli o miesto? Je dôležité byť empatický nielen k tomu, čo cítite k sebe, ale tiež k okoliu – protiliekom na vaše preháňanie môže byť vedomie o tom, že druhých ľudí trápia horšie starosti ako vás.

Hľadanie vinníka

Za všetko môže vláda, Bill Gates, šéf alebo sused. S takýmto prístupom sa vzdávate zodpovednosti za svoj život. Je to spôsob, ako zo seba sňať pocit viny bez toho, aby ste si premysleli svoj podiel na nezdare – a vzali si z neho ponaučenie.

Čo funguje: Pýtajte sa sami seba, aké kroky vás priviedli do problémov. Čo môžete nabudúce urobiť inak? Akú lekciu si z toho môžete vziať?

Autorka Anna Nosková píše pre český Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?