11. decembra 2020

Nie je potrebné trápiť sa, ako originálne začať konverzáciu. Sústrediť sa treba skôr na to, ako v nej pokračovať.

Terry Gross, jedna z najúspešnejších rozhlasových moderátoriek, je známa vďaka svojej empatii a bystrým otázkam. Verí, že jediný „ľadoborec“, ktorý potrebujete v rozhovore, je veta: „Povedzte mi niečo o sebe.“

Podľa Terry Gross je kúzlo tejto vety práve v jej jednoduchosti. Je zvedavá, neudáva jasný smer a zbytočne neškatuľkuje. Ponecháva priestor na výber smeru konverzácie tak, aby bola príjemná. „Začať zoširoka dáva vášmu konverzačnému partnerovi šancu zistiť, kto to naozaj je,” vysvetľuje moderátorka, ktorá vo svojej kariére uskutočnila viac ako 14-tisíc rozhovorov.

Funguje to nielen v rádiu, ale aj na vianočných večierkoch, prvom rande či počas profesionálneho networkingu.

Ale čo teraz, keď sa rozhovor pekne začal? Inšpirujte sa týmito tipmi a pokračujte v konverzačnom umení.

Reklama

Buďte zvedaví

Chcete počuť, čo ti hovorí tá druhá osoba. Počúvajte pozorne, klaďte otázky a, v závislosti na kontexte rozhovoru, vyjadrite ostatným, že s nimi sympatizujete alebo súcitíte.

Zapojte humor

Smiech je ďalší spôsob, ako sa s niekým v rozhovore spojiť. Ľudia sa chcú z rozhovoru nielen dozvedieť niečo zaujímavé, ale sa aj zabaviť. Ak nemáte v rukáve brilantnú historku alebo vtip, buďte ostražití a skúste vtipe glosovať to, čo vám povie váš spoločník.

Kľúčom je príprava

Ak sa chystáte na akciu a už vopred viete, že sa budete rozprávať s novými ľuďmi, premýšľajte o tom, čo budú očakávať od vás ostatní a čo im o sebe chcete povedať. Usporiadate si tak myšlienky a budete menej nervózni.

Autorkou článku je Anna Beránková, vyšiel na Forbes.cz v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?