5. októbra 2020

Máme za sebou náročný rok. Keď nám v marci 2020 politici aj niektorí odborníci sľubovali, že stačí dodržiavať opatrenia a korona nadobro odíde, ešte sme netušili, že sa jej u nás tak zapáči. Neistota silnie, takmer sa nedá plánovať a hlavne, koniec nevyhnutných obmedzení je zatiaľ v nedohľadne. Naopak, stále pribúdajú nové.

Podobne zákerne ako koronavírus sa šíri nepríjemná atmosféra a nespokojnosť. Je to prirodzená reakcia na nestabilitu – ľudská povaha neznáme znáša zle.

Rozpoloženie našej mysle je však do určitej miery naša voľba. Áno, negatívna nálada je nákazlivá, ale s emóciami treba vedome pracovať. Ako sa teda aktívne brániť infekčnej trudnomyseľnosti?

Sústreďte sa na svoje hranice

Všimnite si, že ten, kto pravidelne šíri zlé správy a sťažuje sa na krutý osud, sa málokedy sústreďuje na ich riešenie. Máte v okolí takého človeka, s ktorým nemožno debatovať dlhšie ako pár minút, pretože inak si pripadáte ako vyžmýkaný citrón?

Nenechajte sa zomlieť pocitom viny, ktorý vám našepkáva, že nie je slušné sa voči negativite dotyčného právom vymedziť. Nikomu nepomôžete tým, že sa necháte zavliecť do jeho temného myšlienkového močiara. Pre chronického sťažovateľa sú momentálne vládne opatrenia vodou na jeho mlyn utvrdzujúce ho v názore, že svet riadia zlosynovia.

Reklama

Pokiaľ si od podobne toxického človeka nemôžete udržať odstup, slušne sa ho spýtajte, ako by otázku, na ktorú sa toľko sťažuje, sám riešil. Tým ho aspoň načas neutralizujete.

Nič vám nesmie vziať pokoj

Hádať sa, predovšetkým v online prostredí, je strata vášho času. Ak ste zavlečení do diskusie, či už vo fyzickom alebo vo virtuálnom prostredí, a stratíte v nej nervy, onomu rozosievačovi „blbej nálady“ sa podarilo zbaviť vás racionálneho uvažovania. Iba s jasnou mysľou môžete vidieť situáciu s nadhľadom a rozvahou.

Nesnažte sa nikoho napraviť

Rešpektujte odlišný názor, aj keď s ním absolútne nesúhlasíte. Neznamená to, že meníte svoje zásady, len si chránite životnú energiu, ktorá nie je nekonečná. Určité osoby nie sú ochotné zmeniť pohľad na vec za nič na svete a argumentovať s nimi je zbytočnosť.

Umlčte vnútorného kritika

Najťažšie je priznať si, že niekedy sme zdrojom poriadnej negativity my sami a dokážeme sa úzkostnými myšlienkami natoľko otráviť, že by to okolie nezvládlo ani za celý deň. Opäť to môže byť prirodzená reakcia na momentálny chaos a aktuálnu neistotu.

Tu pomôže iba fyzická aktivita (ideálna je prechádzka), 10 minút sústredeného dýchania a uvedomenie si, že čokoľvek, čo momentálne prežívate (strach, zlosť alebo iný typ frustrácie), je v poriadku.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbesu, jeho autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?