12. júla 2021

Chcete ísť na túru, no nechcete sa tam potkýnať o davy návštevníkov? Rezort životného prostredia v pondelok (12. júla) predstavil mapu Turistického semafora, ktorá informuje počtoch turistov v chránených oblastiach. 

Vo webovej aplikácii Turistický semafor je zatiaľ zahrnutých 230 lokalít, postupne by mali pribúdať ďalšie. Na tlačovej konferencii to uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana.

Najnavštevovanejšími sú Malá a Veľká studená dolina vo Vysokých Tatrách, prielom Dunajca v Národnom parku Pieniny, Stužica v Novej Sedlici v Poloninách a Demänovská dolina v Nízkych Tatrách.

Informácie o návštevnosti sa aktualizujú každý deň o 10.00 h, počet návštevníkov určujú medzi 8. a 9. hodinou pracovníci Štátnej ochrany prírody. „Pracovník musí rátať s okolnosťami, že to je aktuálny stav a vtedy len turisti prichádzajú. Na základe doterajších skúseností musí odhadnúť, aký bude stav okolo poludňajších hodín, “ cituje portál Teraz.sk riaditeľa ŠOP Dušana Karasku.

Vysoké Tatry, Pieniny a Demänovská dolina patria k najviac navštevovaným oblastiam. Foto: Turistický semafor

Podľa Karasku nechcú semaforom regulovať turistov v prírode, ale ich len informovať o návštevnosti. V budúcnosti by mala byť webová stránka semafora prístupná aj ako mobilná aplikácia. V pláne je aj automatizácia získavania dát o návštevnosti, podľa Smatanu by bolo najúčinnejšie nahlasovanie návštevnosti turistami priamo z lokality.

Reklama

Na aplikáciu neboli vynaložené nejaké peniaze navyše a vytvorená bola z finančných zdrojov ŠOP a Slovenskej agentúry životného prostredia, tvrdí Smatana.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?