21. decembra 2020

Tento rok je „bohatý“ na nepríjemné udalosti, a preto môže byť ťažké sústrediť sa na prácu. Museli sme zvládnuť už mnoho, je teda normálne, ak sme už zo všetkého unavení. Napriek tomu je nevyhnutné, aby sme sa sústredili na pracovné, rodinné aj domáce povinnosti a zachovali pokoj.

Nižšie nájdete tri spôsoby, ako si zachovať relatívnu pohodu a stabilitu, aj keď naokolo zúri vír chaosu a nejasností.

Začnite od seba

Môže to znieť sebecky, no na to, aby ste boli „tou najlepšou verziou seba samého“ potrebujete pochopiť predovšetkým svoje pocity a to, kým ste. Nájdite v sebe vnútornú silu. Dokážete to len vy sami. 

  • Identita. Ujasnite si hodnoty, priority a úlohy. Bez ohľadu na to, čo sa deje o vašom okolí, stále máte svoje kľúčové princípy, osobné hranice a ciele. To všetko tvorí vašu identitu. Okrem toho ste možno rodič, partner alebo sused. V práci ste vedúci, člen tímu či projektový manažér. Máme tendenciu zaraďovať sa do rolí, ktoré zastávame v spoločnosti. Aj na základe toho vnímame to kým sme. A bez ohľadu na to, čo sa deje okolo vás, mali by ste svoju identitu podporovať a pripomínať s, kto naozaj ste.  
  • Vplyv. Z hľadiska sociológie sa najlepšie učíme pozorovaním iných ľudí a ich správania. Platí to aj vtedy, keď si neuvedomujeme ich vplyv. Uvedomte si, aký veľký vplyv máte aj vy na ľudí a situácie okolo vás. Ukážte svoj pozitívny prístup a odolnosť. Efektívne spolupracujte s ostatnými, aj keď s nimi vždy nesúhlasíte. Vaša stabilita a optimizmus sa budú v spoločnosti šíriť. 
  • Vzdelávanie. Zamerajte sa na to, čo sa môžete naučiť. Ťažké časy vám dávajú aj príležitosť rozvíjať svoje schopnosti. Nezhody nie sú príjemne, ale berte ich ako možnosť vypočuť si názory iných a poučiť sa z nich. Taktiež zostaňte otvorení výzvam. Vďaka tomu si rozšírite obzory, myslenie a lepšie porozumiete novým ideám.  

Pokračujte prácou

Uprostred búrky môže byť práca bezpečným prístavom a útočiskom. 

  • Výsledky. Vaša spoločnosť počíta s tým, že budete pracovať naplno. Posúvajte sa vpred a zamerajte sa na výsledky, ktoré musíte dosiahnuť. Niekedy môže byť práca bremenom, ale v turbulentných časoch vás vie odpútať od negatívnych myšlienok aj kolega alebo správa od zákazníka, ktorý potrebuje pomoc. Možno vám to pripomenie, že svet pokračuje aj napriek neistote, ktorú zažívate.
  • Budúcnosť. Ak sú veci neisté, lepšie sa prejaví váš charakter, a to najmä na tom, čo vtedy robíte a ako reagujete. Môže to byť skvelý čas na kariérny rast či na získanie ocenenia v práci. Preukážte v ťažkých časoch stabilitu, vyspelosť a dôslednosť. Nedovoľte produktivite poľaviť a naďalej podávajte výkony, za ktoré sa nebudete musieť hanbiť. Verte, že za vašu excelentú prácu sa vám spoločnosť poďakuje.  

Nezabudnite na kolegov

Je pravdepodobné, že ak máte nejaké problémy, tak ich majú aj vaši kolegovia.  

  • Empatia. Vášmu blahobytu prospieva aj to, keď sa namiesto seba občas zameriate na ostatných. Podporte psychicky svojich kolegov. Spýtajte sa ich, ako sa im darí. Počúvajte ich a buďte súcitní.  
  • Energia. Ťažké časy dokážu ľudí pripraviť o energiu. Pokiaľ vidíte kolegu, ktorý má problém sústrediť sa alebo zvládnuť projekt, ponúknite mu pomoc. Skvalitní to jeho prácu aj váš vzťah, pretože obaja budete čerpať energiu z vášho priateľstva.

Ako ľudia túžime po istote a zrozumiteľnosti. Toto obdobie je obzvlášť zložité a ťažko kontrolovateľné. Nastavte si však svoj smer, sústreďte sa a rozvíjajte vzťahy. Vedzte, že nakoniec to zvládnete.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Tracy Brower, prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o meniacej sa povahe práce, pracovníkov a pracovísk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk