16. septembra 2021

Mnoho ľudí podľahne mylnému presvedčeniu, že sympatickosť pramení z prirodzených, vrodených vlastností, ktoré sú dané iba niekoľkým šťastlivcom a nedajú sa naučiť. Napríklad, že dobre vyzeráte, ste „prudko spoločenskí“ a neuveriteľne talentovaní.

Je ľahké stať sa obeťou tejto mylnej predstavy. V skutočnosti máte sympatie iných ľudí pod vlastnou kontrolou. Ide totiž o záležitosť emocionálnej inteligencie (EQ).

V štúdii, uskutočnenej na kalifornskej UCLA, hodnotili účastníci viac ako 500 prídavných mien podľa toho, ako vnímali ich význam pre sympatickosť či „páčivosť“. Najlepšie hodnotené prídavné mená nemali nič spoločné s tým, či opisujú osobu spoločenskú, inteligentnú alebo atraktívnu (teda vrodené vlastnosti).

Hlavnými prídavnými menami boli úprimnosť, transparentnosť a schopnosť porozumieť (inej osobe).

Tieto prídavné mená a im podobné povahy pasujú na ľudí, ktorí majú skúsenosti so sociálnou stránkou emocionálnej inteligencie. Údaje z výskumu spoločnosti TalentSmart od viac ako milióna účastníkov prieskumu ukazujú, že ľudia, ktorí majú tieto schopnosti, nie sú len veľmi sympatickí, ale s veľkým náskokom prekonávajú tých, ktorí tieto vlastnosti nemajú.

Reklama

Aké sú teda kľúčové vzorce správania, vďaka ktorým sú emocionálne inteligentní ľudia vnímaní ako mimoriadne sympatickí?

1. Kladú otázky.

Najväčšou chybou, ktorú ľudia robia pri počúvaní: príliš sa sústredia na to, čo budú hovoriť ďalej alebo na to, čo pre nich znamená to, čo hovorí druhá osoba, že nepočúvajú, čo sa vlastne hovorí. Slová znejú hlasne a jasne, ale význam sa stráca.

Jednoduchý spôsob, ako sa tomuto problému vyhnúť, je klásť veľa otázok. Ľudia radi vidia, že počúvate. A občas aj niečo také jednoduché, ako je objasňujúca otázka, odhalí, že nielenže počúvate, ale aj vám záleží na tom, čo hovoria. Budete prekvapení, koľko rešpektu a uznania si získate tým, že kladiete otázky.

2. Odložili telefóny.

Nič ľudí od vás neodradí tak, ako textová správa uprostred rozhovoru či rýchly pohľad na telefón. Keď sa už odhodláte ku konverzácii, sústreďte na ňu všetku svoju energiu a pozornosť. Uvidíte, že rozhovory budú príjemnejšie a efektívnejšie, keď sa do nich ponoríte.

3. Sú skutoční.

Byť ozajstní a úprimní je nevyhnutné na to, aby ste boli sympatickí. Nikto nemá rád falošných ľudí. Prirodzene nás priťahujú tí, ktorí sú skutoční, pretože vieme, že im môžeme dôverovať. Je ťažké mať niekoho rád, ak neviete, kým v skutočnosti je a ako sa skutočne cíti.

Sympatickí ľudia vedia, kým sú. Sú dostatočne sebavedomí, aby sa cítili pohodlne vo vlastnej koži. Zahoďte teda snahy zapáčiť sa ostatným za každú cenu. Sústreďte sa na to, čo vás poháňa a robí vás ako jednotlivca šťastným, stanete sa oveľa zaujímavejším človekom.

4. Neodsudzujú iných.

Ak chcete byť sympatickí, musíte byť otvorení. Vďaka otvorenej mysli ste prístupní a zaujímaví pre ostatných. Nikto sa nechce rozprávať s niekým, kto si už vytvoril názor a nie je ochotný počúvať.

Mať otvorenú myseľ je zásadné na pracovisku, kde prístupnosť znamená aj prístup k novým myšlienkam a pomoci. Aby ste odstránili predsudky a odsudky, musíte sa na svet pozrieť inými očami.

To neznamená, že musíte veriť tomu, v čo veria ostatní, alebo schvaľovať ich správanie. Znamená to, že prestanete vynášať súdy, aby ste skutočne pochopili, ako rozmýšľajú. Len potom ich môžete nechať byť tým, kým sú.

5. Nevyžadujú pozornosť.

Ľudia majú odpor k tým, ktorí zúfalo potrebujú pozornosť. Na to, aby ste boli sympatickí, nepotrebujete predvádzať „veľkú“ extrovertnú osobnosť. Byť priateľský a ohľaduplný je všetko, čo potrebujete, aby ste si ľudí získali. Keď budete hovoriť priateľsky, sebavedomo a stručne, všimnete si, že ľudia sú oveľa pozornejší a dajú sa lepšie presvedčiť, ako keby ste im chceli ukázať, že ste dôležití.

Ľudia rýchlo pochopia váš postoj a viac ich priťahuje správny postoj, než to, čo viete alebo koho poznáte.

Keď sa vám venuje pozornosť, napríklad vás chvália za úspech, spomeňte všetkých ľudí, ktorí tvrdo pracovali, aby vám pomohli „dostať sa tam“. Môže to znieť ako klišé, ale ak je to skutočné, tak fakt, že venujete pozornosť druhým a oceňujete ich pomoc, ukáže, že ste vďační a pokorní – dve prídavné mená, ktoré sú úzko späté s obľúbenosťou.

6. Sú konzistentní.

Len málo vecí vás robí menej peknými, ako keď neustále meníte názory. Keď vás ľudia oslovia, chcú vedieť, s kým majú do činenia a aký druh reakcie môžu očakávať. Ak chcete byť konzistentní, musíte byť spoľahliví a schopní fungovať tak, aby aj vtedy, keď sa vaša nálada zlepšuje alebo zhoršuje, to neovplyvňovalo, ako sa správate k iným ľuďom.

7. Používajú pozitívnu reč tela.

Keď si uvedomíte svoje gestá, výrazy a tón hlasu (a uistíte sa, že sú pozitívne), spoľahlivo to k vám pritiahne ľudí. Používať optimistický tón, nemať založené ruky, udržiavať očný kontakt a otočiť sa k osobe, ktorá hovorí, to sú všetko formy pozitívnej reči tela, vďaka ktorým ľudia s vysokým EQ vtiahnu ostatných.

Pozitívna reč tela môže v konverzácii skutočne pomôcť. Je pravda, že to, ako niečo poviete, môže byť dôležitejšie ako to, čo hovoríte.

8. Zanechávajú silný prvý dojem.

Výskumy ukazujú, že väčšina ľudí sa rozhodne, či sa im páčite alebo nie, do prvých siedmich sekúnd od stretnutia s vami. Potom počas zvyšku rozhovoru vnútorne zdôvodňujú svoju počiatočnú reakciu. Môže to znieť až hrozivo, ale keď to viete, môžete to využiť a dosiahnuť obrovské prírastky v sympatiách voči vám.

Prvé dojmy sú úzko späté s pozitívnou rečou tela. Pevné držanie tela, pevné podanie ruky, úsmev a otvorenie rúk voči osobe, s ktorou sa rozprávate, pomôžu, aby bol prvý dojem z vás dobrý.

Reklama

9. Zdravia ľudí menom.

Vaše meno je skutočne základnou súčasťou vašej identity a je pre vás skvelý pocit, ak ho ľudia aj používajú. Sympatickí ľudia spomenú mená ostatných vždy, keď ich uvidia. Nie iba vtedy, keď ich pozdravia. Výskumy ukazujú, že ľudia sa cítia uznaní, keď sa počas konverzácie spomenie ich meno.

Ak si pamätáte tváre, ale máte problémy s menami, urobte si zo zapamätania mien druhých ľudí cvičenie pre mozog. Keď niekoho stretnete, nebojte sa ho druhýkrát opýtať, ak jeho meno hneď zabudnete. Budete si musieť nechať meno „navrchu hlavy“, aby ste si ho pamätali, keď ho najbližšie uvidíte.

10. Usmievajú sa.

Ľudia prirodzene (a podvedome) odrážajú reč tela osoby, s ktorou sa rozprávajú. Ak chcete, aby vás ľudia mali radi, usmejte sa na nich počas rozhovoru a oni vám nevedomky vrátia priazeň a budú sa cítiť dobre.

11. Vedia, kedy sa otvoriť.

Dávajte si pozor, aby ste sa príliš rýchlo nevenovali osobným problémom a priznaniam, pretože by vás označili za sťažovateľa. Sympatickí ľudia nechajú druhú osobu, aby sa otvorila, keď je na to vhodný čas.

12. Vedia, koho sa dotknúť (a dotýkajú sa).

Keď sa niekoho počas rozhovoru dotknete, uvoľní sa vám do mozgu oxytocín, neurotransmiter, vďaka ktorému si vás mozog spojí s dôverou a množstvom ďalších pozitívnych pocitov. Stačí jednoduchý dotyk na ramene, objatie alebo priateľské podanie ruky.

Na uvoľnenie oxytocínu sa musíte, samozrejme, dotknúť správnej osoby správnym spôsobom, pretože nechcené alebo nevhodné dotyky majú opačný účinok.

Pamätajte si, že vzťahy sa nebudujú iba slovami, ale aj celkovými vzájomnými pocitmi. Vhodný dotyk je úžasný spôsob, ako ukázať, že vám na niekom záleží.

13. Myslia na prácu aj na zábavu.

Ľudia sú priťahovaní tými, ktorí sú nadšení a zapálení pre prácu. Je však ľahké pripadať ostatným ako príliš seriózni alebo nezaujímaví, ak máte tendenciu byť prácou pohltení. Sympatickí ľudia vyvažujú vášeň a schopnosť baviť sa. V práci sú vážni, napriek tomu priateľskí.

Dokážu odpracovať, čo treba, pretože sú spoločensky efektívni aj v krátkom čase a ťažia z cenných sociálnych momentov. Minimalizujú rozhovory a klebety a namiesto toho sa zameriavajú na zmysluplné interakcie so spolupracovníkmi. Pamätajú si, čo ste im povedali včera alebo minulý týždeň, a ukazujú tak, že ste pre nich rovnako dôležití ako práca.

Záver

Milí ľudia sú neoceniteľní a jedineční. Ľahko nadväzujú sociálne kontakty, podporujú harmóniu na pracovisku, pomáhajú dostať zo všetkých okolo nich to najlepšie a spravidla sa zdajú byť najzábavnejší. Pridajte tieto schopnosti do svojho repertoára a sledujte, ako sa vám bude páčiť, že sa ľuďom páčite!

Autor článku Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emočnej inteligencii a leadershipe.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?