7. októbra 2021

Skoré ranné vstávanie prináša množstvo benefitov. Lepšia schopnosť sústrediť sa, odolávať rozptýleniu a vyššia produktivita sú len niektoré z nich. Každý z nás môže byť ranné vtáča, tvrdí autor knihy The 5 AM Club. Stačí len zobudiť sa skôr a stihnúť cez pracovný deň viac aktivít.

Ráno je zázračným časom plným možností. Ste plní síl, rutina vás ešte nestihla opantať a nemusíte odpovedať na neodbytné telefonáty a e-maily. Nemusíte riešiť zbytočné veci, ktoré by vás vyrušovali, čo vám umožňuje sústrediť sa na to podstatné – prácu, ktorá dáva skutočnú pridanú hodnotu. Hoci, nie všetci odborníci sú takýmto skorým vstávaním nadšení a upozorňujú aj na jeho negatívne stránky.

Téme zvýšenia produktivity práce prostredníctvom skorého ranného vstávania sa v knihe The 5 AM Club venoval autor Robin Sharma.

Vytvoriť si nový návyk

Podľa výskumu realizovaného na University College v Londýne trvá vytvorenie nového zvyku 60 dní. R. Sharma vysvetľuje, že to umožňuje jav nazvaný neuroplasticita. Ide o proces prispôsobovania sa neurónových sietí v mozgu novej situácii.

Skoré ranné vstávanie, ktoré je v prvých dňoch produktom silnej vôle, sa formovaním nových neurónových sietí mení na zvyk. Náš mozog sa prispôsobuje, takže naše skoré vstávanie sa postupne stane automatickým.

Reklama

Kým sa tak stane, je potrebná pevná vôľa. Nie je to jednoduché, no podľa Robina Sharmu sa postupne bude ranné vstávanie ľahšie a príjemnejšie. Stane sa z neho rutina.

Práca v skupinách pomáha

Vytvoriť nový zvyk je ľahšie, ak na ňom pracuje viac ľudí súčasne. Je preto dobré dohodnúť sa s niekým ďalším, kto by rád začal vstávať skoro, alebo kto už je ranné vtáča. Výmena skúseností a vzájomná motivácia dokáže výrazne pomôcť.

Ideálne je spoločne na tom začať pracovať s priateľmi alebo členmi rodiny, ktorí s vami žijú. Nemali by ste podceňovať skupinovú dynamiku a motiváciu. Je to osvedčená taktika.

Iniciatíva však musí prísť zvnútra. Človek sa musí rozhodnúť, že chce sám aktívne riadiť chod vecí, nielen sa prispôsobovať vonkajším okolnostiam.

Vizuálne pomôcky

Pri motivácií pomôže vizuálne plánovanie. R. Sharma odporúča zaznačiť si do denníka alebo diára každý deň povinnosť vstať o piatej hodine ráno. Môže to byť užitočná pomôcka pri úvodnom budovaní návyku. Znižuje to pravdepodobnosť podvedomej ignorancie.

Splnenie povinnosti zaznačenej v diári je zároveň pozitívnou motiváciou do budúcnosti. Úspech budí sebadôveru. R. Sharma radí takto si plánovať dopredu každý týždeň vždy vždy v nedeľu.

Strach zo zlyhania by nám nemal zväzovať nohy

Na druhej strane, je dobré byť trpezlivý nerobiť vedu z toho, keď sa niektorý deň záväzok nepodarí splniť. „Dovoľte sami sebe zlyhať,“ radí R. Sharma. „Niekoľko chybných krokov na ceste k dokonalosti neznamená ešte koniec sveta,“ dodáva. Dôležitá je podľa neho tendencia neustále sa zlepšovať.

Pri získavaní pozitívnych návykov je možné využiť rôzne pomôcky. R. Sharma napríklad radí nastaviť si hodiny dopredu a zmiasť tak svoj mozog. Keď vám hodinky idú o 45 minúť vopred, môžete byť pozitívne prekvapení, ako veci stíhate načas. Ďalšou pomôckou môžu byť rôzne aplikácie v telefóne.

Dôležité je premôcť sám seba. Keď sa skoré vstávanie stane rutinou, nebude si vyžadovať toľko energie ako na začiatku a môžeme sa sústrediť už len na prácu a zvyšovanie produktivity.

Článok vyšiel na webe Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka Jodie Cook

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?