6. decembra 2020

Je jedno, či ste si pomýlili dátum a neprišli na dohodnuté stretnutie, alebo či ste omylom poslali súkromný e-mail všetkým v práci. Skrátka a dobre, urobili ste hlúpu chybu a teraz sa cítite hrozne.

Čo s tým? Gretchen Rubin, autorka skvelého podcastu Happier odporúča spomenúť si na príbeh z roku 1999, keď vedci z NASA tiež urobili podobnú hlúpu chybu a pochovali tak projekt za 125 miliónov dolárov. Nepoznáte ho? Tak čítajte ďalej!

Sonda Mars Climate Orbiter, ktorú vyslali na červenú planétu, mala skúmať klimatické podmienky a pátrať po výskyte vody a oxidu uhličitého. To sa ale nestalo.

Krátko potom, ako sa priblížila k Marsu a naštartovala motory, s ňou totiž nebolo možné nadviazať spojenie. Prečo? Vedci zabudli pri výpočte trajektórie previesť stopy na metre. Jeden tím tak pracoval s jednotkami metrického systému, zatiaľ čo druhý s „imperiálnymi“.

Sonda v dôsledku tejto chyby zhorela v riedkej atmosfére Marsu, pretože sa dostala k jeho povrchu bližšie, ako sa pôvodne plánovalo.

Reklama

Tak vidíte, chyby robíme všetci. Chyby dokonca robia aj tí najlepší z nás. Preto sa zo svojej chyby poučte, ale zbytočne sa ňou netrápte.

Článok pôvodne vyšiel na webe forbes.cz v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?