6. januára 2021

Keď prehodnocujeme rok 2020 a uvažujeme nad tým, čo z neho si chceme ponechať aj ďalej, môžeme sa inšpirovať cennými radami od ôsmich úspešných ľudí, ktorí hovoria o tom, čo im pomohlo vysporiadať sa s ťažkou situáciou. Ich slová nám snáď dodajú nádej do nového roka a pomôžu nám zostať silnými. Svoje návyky a postoj k životu počas pandémie vám priblíži aj Erin Brockovich, herečka a tanečnica Julianne Hough či dcéra slávnej speváčky Diany Ross.

Väčšina ľudí, s ktorými som počas roka hovoril, uviedla, že optimistická perspektíva je hlavným mechanizmom, ktorý ich poháňal vpred. Optimisti sú vlastne realisti, ktorí ťažia zo svojho vnútra a podnikajú aktívne kroky, aby prekonali prekážky, namiesto toho, aby im podľahli.

Julianne Hough o optimizme

Keď som sa rozprával s herečkou a dvojnásobnou šampiónkou známej tanečnej šou „Dancing With The Stars“ Julianne Hough o jej novej spoločnosti Kinrgy, aj ona zdôraznila, aký dôležitý je optimizmus: „V tejto dobe sa všetci snažíme prísť na to, čo je to ten nový normálny život. Ja som však veľký optimista. Prepáčte mi, ak nehovorím o bojoch, ktoré momentálne vedieme, no je toho veľa. Ľudia umierajú, je to traumatické. Čo však taktiež vidím je, že rodičia posúvajú vzťahy s deťmi na úplne inú úroveň, spoznávajú ich novým spôsobom. A počas izolácie spoznávajú aj samých seba. V tejto dobe sme mali obrovskú príležitosť sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa nad tým, čo je skutočne dôležité, bez toho, aby sme sa snažili neustále držať krok,“ povedala.

Arianna Huffington a Rhonda Ross o kontrole

Ďalší ľudia veria, že jedným z najsilnejších liekov v čase neistoty je zamerať sa na to, čo môžete ovládať. Možno nemáte kontrolu nad tým, čo sa deje, ale môžete prevziať kontrolu nad tým, ako na situáciu reagujete. V tom spočíva vaša sila.

Zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Thrive Global Arianna Huffington povedala: „Ako potvrdzuje mnoho nedávnych výskumov, nad budovaním zdravých návykov a našej odolnosti máme väčšiu kontrolu, než si uvedomujeme. Veľká časť koronakrízy je však mimo našej kontroly, a preto je nevyhnutné zamerať sa práve na to, čo môžeme ovládať. Dokáže to človeka posilniť.“

Reklama

Súhlasí s tým aj Rhonda Ross, speváčka, skladateľka, herečka a dcéra ikonickej speváčky Diany Ross. Keď som sa jej pýtal, ako sa vyrovnáva s pandémiou, odpovedala, že keď sa rozprávame o niečom ako koronavírus, ktorý nedokážeme ovládať, dôležitá je naša perspektíva: „Keď sa sústredíte na to, kde je vaša sila a riešite tie veci, nad ktorými máte kontrolu, nemáte už pocit bezmocnosti. Či ide o koronavírus alebo o niečo iné, stále sa zamýšľam nad tým, odkiaľ v tejto chvíli môžem ťažiť energiu a kam alebo komu ju dávam.“

Erin Brockovich o odhodlaní

Keď som robil rozhovor s Erin Brockovich o jej novej knihe Superman’s Not Coming, porozprávala mi o tom, čo ju naučila je mama: Ľudia sa nerodia húževnatí. Odolnosť a vytrvalosť si musíme vybudovať, aj keď sa nám nechce a radšej by sme sa vzdali.

Brockovich hovorí, že keď vás „zložia“, musíte sa naučiť, ako sa postaviť, zodvihnúť loptu, prebehnúť ihrisko a skórovať. „Nezahodíte loptu a neodídete. Predstavte si, že by ste to videli na zápase. Takých hráčov by ste vypískali,“ povedala.

Dôležitá je podľa nej lojalita a vernosť ku konkrétnej činnosti. „Zažijete chvíle, ktoré vás vrátia späť, ale aj také, ktoré vás posunú dopredu. A práve tie si musíte pamätať,“ doplnila Brockovich.

Vivek Murthy, India Arie a Sharat Sharan o meditácii

Počas izolácie v dobe covidu odporúčalo veľa ľudí, aby sme sa ponorili do svojho vnútra, meditovali, modlili sa, alebo si len tak vychutnávali samotu. Jedným z nich bol aj doktor Vivek Murthy, Bidenov kandidát na šéfa americkej zdravotníckej služby a autor knihy Together: The Healing Power of Human Connection in a Sometimes Lonely World. Je veľkým zástancom toho, aby a ľudia spájali a bojovali spolu proti osamelosti počas karantény. Pripomína však, že najskôr musíme mať silné spojenie sami so sebou.

India Arie, speváčka, skladateľka a štvornásobná držiteľka Grammy, tiež verí, že karanténa je príležitosťou, aby sme sa naučili nazrieť do svojho vnútra: „To, že sme mali zostať počas pandémie doma, je podľa mňa akýmsi znamením. Je to príležitosť ponoriť sa do seba. Ak hodinu meditujete, nemusí to byť ezoterické. Stačí niekam ísť a postaviť sa čelom k veciam, ktorých sa bojíme. Pretože keď sa postavíme čelom svojmu tieňu, rozplynie sa oveľa rýchlejšie, ako si myslíme. A práve na tomto mieste, kde môžete tvárou v tvár vidieť seba a svoj strach, sa začnú vynárať odpovede. A to je presne to, čo práve teraz potrebujeme: odpovede,“ opísala.

Práve kombinácia väčšej všímavosti a práce na diaľku sa ukázali ako faktory, ktoré zvyšujú produktivitu, a preto mnoho lídrov veľkých spoločností naskočilo do „meditačného vlaku“. Aj Sharat Sharan, CEO, prezident a spoluzakladateľ marketingovej technologickej spoločnosti so sídlom v San Franciscu ON24, hovorí o tom, ako mu pomohla meditácia: „Začal som s tým po veľkej recesii a teraz odštartujem každý deň 12-minútovou meditáciou. Táto rutina mi pomohla, aby som bol viac všímavý, pragmatický a vydával zo seba najmä pozitívnu energiu. Uprostred krízy musíte byť príkladom a musíte zosobňovať to, čo žiadate od svojho tímu či firmy,“ vysvetlil.

Arianna Huffington a Tara Brach o balanse

V súčasnosti, keď viac ľudí pracuje z domu, nám práve všímavosť pomáha udržať balans medzi súkromím a pracovnými úlohami. Spoločnosť Arriany Huffington predstavila program „Thrive Time“, aby sa vyhla vyhoreniu zamestnancov: „Základnom je uznanie, že dosahovanie výsledkov a dodržiavanie termínov často vyžaduje, aby ste do splnenia úloh investovali viac času aj energie. Vo firme Thrive je to jednoznačne tak a program Thrive Time nám umožňuje udržiavať to dlhodobo. Znamená to, že po splnení termínu, dodaní produktu či po práci počas víkendu dostanete voľno na zotavenie a doplnenie síl. Môže to byť niekoľko hodín, jedno doobedie, celý deň alebo aj viac,“ vysvetľuje.

Expertka na meditácie a autorka knihy True Refuge Tara Brach opisuje strach z pandémie a spôsob, ako sa s tým vyrovnať: „Je dôležité, aby sme vedeli existovať v strachu, ktorý nám umožňuje otvoriť naše srdcia. To je príležitosť, ktorú nám poskytuje dnešná doba – môžeme ju prekonať vďaka väčšiemu súcitu, starostlivosti o seba a o ostatných. Vďaka meditácii dokážeme spomaliť dostatočne na to, aby sme si rozšírili perspektívu a vrátili sa domov, ponorili sa do svojho útočiska, kde budeme môcť na aktuálnu situáciu reagovať inteligentnejšie a s väčším srdcom.“

Správa, ktorá sa šíri prostredníctvom týchto ôsmich hlasov, znie: „Postarajte sa o seba.“ Sme v tom spolu a história nás naučila, že ak každý z nás prispeje vlastním dielom, potom dokážeme spoločne prekonať všetky ťažkosti.

Autorom článku je prispievateľ Bryan Robinson, ktorý píše pre Forbes US o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?