23. decembra 2021

Sviatky pokoja a mieru sa nemusia skončiť hádkou s príbuznými. Vymeňte obligátne otázky (aktuálne obohatené o pandémiu, lockdown a očkovanie) za niečo, čo rozprúdi zaujímavú debatu. Navyše sa o svojich blízkych môžete dozvedieť aj to, čo ste doteraz netušili. Návod, ako správne viesť konverzáciu a tipy na netradičné témy zhrnula pre Forbes.sk Lucia Adamovská, viceprezidentka pre PR z rečníckeho klubu Slovenskí Toastmasters. 

Ako správne viesť konverzáciu

  • Klaďte otvorené otázky. Na rozdiel od uzavretých otázok, na ktoré odpovedáme len áno/nie, podnecujú konverzáciu.
  • Očný kontakt. Nie nadarmo sa hovorí, že „oči sú zrkadlom do duše“. Pozerajte druhému do očí, no nie uprene, bez prestávky. Pozorujte aj celú tvár, gestá či celého človeka.
  • Aktívne počúvanie a pozornosť. Majte skutočný záujem dozvedieť sa niečo o človeku a snahu pochopiť ho. Vnímajte nielen povedané, ale aj ako sa rozprávajúci cíti. Má radosť, žiari? Alebo je smutný? Dajte človeku stopercentnú pozornosť, nič iné nerobte. Odložte mobilné telefóny. Keď druhý rozpráva, neprerušujte ho. Dajte priestor tichu, aby mal človek čas sa zamyslieť.  
  • Povzbudzujte druhého človeka pri konverzácii. Počas dialógu medzi sebou nesúperte kto viac povie, kto povie lepší príbeh. Namiesto toho používajte prejavy povzbudenia, doplňujúce otázky.
  • Rozvíjajte pohodu. Je dôležité vytvoriť si priestor a pokojné prostredie okolo vás (vypnite televízor).
  • Témy politika, covid, očkovanie sú tentoraz tabu. Kto s tým začne, umýva riad. Alebo ukončite témy, kde hrozí nesúhlas, nepochopenie a hádka slovami, že ja chcem teraz vedieť viac o tebe a o tvojom živote.  

Keď už vieme, ako konverzovať, tu je niekoľko tipov na otázky a okruhy, pri ktorých sa veľa dozviete o svojich blízkych a možno aj o sebe.

Sviatočné témy

1. Vianoce.

Keď už sú tu Vianoce, rozprávajme sa o nich so svojimi blízkymi. Ktoré Vianoce boli pre teba najkrajšie a prečo? Čo by ti najviac chýbalo z vianočnej atmosféry? Piesne, stromček, nakupovanie a dary, stretnutia s rodinou…. Čo ťa na Vianociach najviac baví alebo teší?

2. Vianočné prekvapenie

Reklama

Skoro každý má rád prekvapenie. Skúste navodiť konverzáciu na tému darček. Čo ťa (v detstve) najviac potešilo pod stromčekom? Ktorým darčekom si niekoho potešil? Aký dar ťa v živote najviac prekvapil? Alebo aký najhorší darček si v živote dostal? 

3. Keby si mal prežiť netradičné Vianoce, aké by to boli?

Každá rodina má svoje vianočné zvyky, tradície a obyčaje. Niekedy možno túžiš zažiť niečo iné, netradičné. Ako by to vyzeralo? Išiel by si rozdávať jedlo bezdomovcom? Vieš si predstaviť Vianoce na pláži pri mori?

Rodinné témy

4. Spomienky.

 Vydaj sa na cestu spomienok tvojich blízkych. Babky, dedkovia, mamy, otcovia, tety, ujovia – každý z nich určite prežil niečo zaujímavé. Čo tak sa porozprávať, ako sa vtedy žilo. Môžu to byť hocijaké príbehy, príhody. Cieľom tejto témy je priblížiť sa viac k danému človeku. Pochopiť, ako žil, a viac mu cez jeho spomienky porozumieť.

5. Príbehy.

Rozprávanie príbehov funguje, ak človek hovorí, ako sa cítil v konkrétnych situáciách. Vieme sa s inými  prepojiť cez pocity, nie cez situácie, ak sme nič podobné nezažili. Čo ťa naposledy prekvapilo? Čo ťa naposledy potešilo? Aký najlepší víkend si zažil tento rok?

6. Spoločné zážitky.

Zaspomínajte si na dávne zážitky, ktoré ste zažili spolu ako rodina. Skúste zaloviť v pamäti. Napríklad ako vám zhorel stromček s prskavkami. 

Osobné témy

7. Aký bol pre teba tento rok?

Ako ho vnímaš? Na čo si hrdý?  Čo by si prípadne zmenil? Akú najväčšiu výzvu ti priniesol uplynulý rok? Môžete premostiť na ďalší rok. Čo plánuješ v ďalšom roku? Aký rok ťa čaká? Čo by si chcel zažiť?

8. Zblížme sa.

Zabudnime na klasické otázky a poďme hlbšie do duše. Ktorá tvoja vlastnosť ti najviac pomáha? Ktorú vlastnosť máš na sebe najmenej rád? Čoho sa najviac bojíš? Kedy si bol najviac šťastný? 

9. Inšpirácie.

Kto alebo čo ťa teraz najviac inšpiruje? Kto v tvojom živote mal na teba najväčší pozitívny vplyv a prečo?

Zábavné témy

10. Poďme fantazírovať.

Keby si mohol mať nejakú superschopnosť, čo by to bolo? Veríš v mimozemšťanov? Keby si bol rozprávková postavička, kto by si bol a prečo? Keby si mal kúzelnú paličku, čo by si si vyčaroval? Čo by sa nachádzalo v tvojich troch orieškoch (ako pre Popolušku).

Reklama

11. Školské trapasy.

Každý určite zažil v škole nejaké vtipné príhody. Dnes už len vyvolávajú úsmev na tvári a milé spomienky. Akú si mal prezývku, keď si chodil do školy? Čo najvtipnejšie sa ti stalo v škole? Akú si používal výhovorku, keď si nemal domácu úlohu? Aké formy ospravedlnenia si používal? 

12. Spoločenské vyžitie naprieč generáciami.

Vysvetli babke, čo je to TikTok, Facebook. Babka ti porozpráva o tradičných zábavách a o tom, ako sa kedysi randilo.Ako sa trávil čas v nedeľu a ako je to teraz?

13. Zasnívajme sa.

Zahrajte sa na snívanie, spoznávame tým túžby a tajné sny. Čo by si spravil, ak by si mal neobmedzený rozpočet? Kam by si šiel na dovolenku, keby si mohol ísť hneď zajtra? Keby si si mohol vybrať, akú prácu by si robil?

14. Cestovanie v čase.

Ako to bude vyzerať o dvadsať rokov? Budeme žiť vo vesmíre? Dokážeme sa vrátiť v čase? Čo si myslíš, že budeš robiť o desať rokov? Keby si v čase mohol zmeniť jednu vec, čo by to bolo?

Zahrajte sa spolu

Ak konverzácia viazne, vytiahnite spoločenské hry, tými určite nič nepokazíte. Najlepšie je vybrať si takú, pri ktorej sa rozpráva a tiež sa môžete dozvedieť o druhých viac. Odporúčame hry: Poznáš ma? Ego, Aktivity, Dixit, Kto páruje, ten vyhráva. Ďalšie tipy na stolné hry nájdete v tomto článku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?