17. júna 2021

Aj vám šéf v rámci hodnotenia výkonnosti povedal, aby ste mysleli viac strategicky? Nie ste sami. Mnohí manažéri si vypočuli, že ak chcú postúpiť vyššie, získať väčší rešpekt a vplyv a riadiť väčšie tímy, mali by si túto schopnosť vylepšiť. Hypersenzitívni ľudia však môžu byť z tejto požiadavky zmätení.

Vďaka svojej citlivosti spracúvajú títo ľudia informácie zložitejšie. Často sú prirodzene svedomití, vysoko uvedomelí, reflexívni a intuitívni.

Na druhej strane, ich mozog pracuje veľmi rýchlo, čo môže viesť k obavám, nerozhodnosti a pochybnostiam. Nie je pre nich nezvyčajné, že príliš analyzujú každodenné skúsenosti a sú natoľko zahĺbení do detailov, že nevidia celkový obraz.

Radi si veci kontrolujú, čo je väčšinou síce výhoda, ale môže to spôsobovať problémy, lebo niekedy idú príliš na istotu, vyhýbajú sa rizikám a sústredia sa na to, čo by sa mohlo v jednotlivých situáciách pokaziť, namiesto aby zvážili rôzne možnosti.

Nič z toho nie je kompatibilné so strategickým myslením a dnešnými rýchlo sa rozvíjajúcimi pracoviskami.

Reklama

Čo je strategické myslenie?

V skratke – strategické myslenie zahŕňa dlhodobé plánovanie do budúcnosti. Stratégovia:

  • majú holistický pohľad na ekosystém svojej spoločnosti a na akcionárov,
  • predvídajú zásadné posuny na trhu a vedia identifikovať nové príležitosti,
  • vedia, ako pracovať v rámci obmedzených zdrojov a robiť náročné rozhodnutia, aby splnili tímové ciele,
  • sú kreatívni a inšpirujú ostatných, aby sa snažili dosiahnuť najlepšie možné výsledky,
  • nestagnujú, neustále posúvajú svoj tím k ambicióznym cieľom, experimentujú a robia uvážené rozhodnutia.

Harvard Business Review ho opisuje nasledovne: „Strategickí ľudia prepájajú nápady, plány a ľudí takým spôsobom, aký ostatní nie sú schopní vidieť.“

Dobrá správa je, že tento typ kritického myslenia je presne to, na čo je váš hypersenzitívny mozog stavaný. Vďaka vašej schopnosti vidieť drobné detaily, odhaliť vzorce a syntetizovať dáta ste originálni, kreatívni a vhodní stať sa stratégmi.

Kľúčom k tomu, aby ste sa stali strategickým mysliteľom, je naučiť sa využívať vašu hĺbavosť vo svoj prospech.

Osloboďte sa od rozhodovania

Je nemožné nájsť si čas na to, aby ste sa mohli zamerať na celkový obraz, ak je váš deň preplnený stretnutiami, alebo ak musíte neustále riešiť rôzne úlohy.

Mnoho manažérov sa ocitá v tejto pasci. Sú takí zahltení každodennými úlohami, že nemajú mozgovú kapacitu na strategické myslenie, aby mohli posunúť vpred seba a svoj tím.

Ak je to aj váš prípad, rozhodne nie ste sami. Až 96 % lídrov tvrdí, že čas je najväčšou prekážkou na ceste za strategickým myslením.

Dajte členom tímu úlohy, ktoré budú pre nich zároveň možnosťou naučiť sa niečo nové. Prezrite si svoj denný harmonogram a nájdite stretnutia, ktoré môžete zrušiť alebo nimi poveriť niekoho iného. Získajte späť kontrolu nad svojím kalendárom, vyhraďte si čas a vytvorte lepšie hranice.

Určte si nekompromisné priority

Naliehavosť je nepriateľ dôležitosti. Vždy budú existovať nové problémy a príležitosti. Ak ale chcete byť skutočne strategickým lídrom, musíte si vybrať a sústrediť sa len na tie projekty, ktoré napĺňajú základné ciele spoločnosti. Teda spôsoby, ako ušetriť čas, zarobiť viac peňazí alebo iné postupy, ktoré posúvajú spoločnosť vpred. V opačnom prípade budete len neustále neefektívne zaneprázdnení.

Aby ste si mohli nekompromisne určiť priority, musíte byť schopní odpovedať na nasledujúcu otázku: „Čo je to najdôležitejšie, čo musím v tejto pozícii dosiahnuť?“ Vždy klaďte do popredia vaše ciele, nebojte sa povedať nie a zatlačte na konkurenčné požiadavky, aj keď to môže byť pre nekonfliktných hypersenzitívnych ľudí náročné.

Hľadajte riešenia, nie problémy

Ľudia so strategickým myslením nezdôrazňujú problémy, ale snažia sa vždy byť o krok vpred a ponúknuť potenciálne riešenie. Prichádzajú s návrhmi a plánmi. Hovoria o tom, čo funguje dobre, čo by sa mohlo zlepšiť a aké sú možnosti – nie o tom, čo je zlé alebo nedostačujúce.

Aby ste si mohli osvojiť prístup zameraný na riešenia, musíte si zvyknúť na neistotu a nejednoznačnosť. To znamená, že musíte v sebe stlmiť vnútorného perfekcionistu, ktorý sa zúfalo chce vyhnúť chybám a zlyhaniam.

Pýtajte sa sami seba zložitejšie, lepšie otázky

Strategickí myslitelia sa neuspokoja len so svojimi domnienkami a predtým, než sa rozhodnú, ktorou cestou sa vyberú, pozerajú sa na výzvy z viacerých perspektív. Výborný spôsob je napríklad klasická metóda šiestich klobúkov:

Biely klobúk: Zameriavame sa na to, čo sa môžeme naučiť z dostupných dát, zo súčasných a minulých trendov.

Červený klobúk: Na problémy sa pozeráme cez pocity (naše, aj pocity druhých) pomocou intuície a emócií.

Čierny klobúk: Tento klobúk je klobúk opatrnosti. Hľadajte slabé miesta a skúste vytvoriť plány na ich vyriešenie.

Žltý klobúk: Pomáha vám pozrieť sa na veci z lepšej stránky. Sústredí sa na pozitíva a optimistický pohľad na problém.

Reklama

Zelený klobúk: Využíva kreativitu a prikláňa sa k novým možnostiam a nápadom.

Modrý klobúk: Tento klobúk predstavuje procesy a pomáha vám prinášať do myšlienok poriadok a štruktúru.

Počúvajte a oboznámte sa s perspektívou ostatných

Jednou z hlavných chýb, ktorú hypersenzitívni ľudia robia, je domnienka, že bremeno strategického myslenia leží len na nich. To nie je pravda. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zapojiť do tohto procesu aj váš tím a kolegov.

Napríklad zvolajte váš tím na brainstormingový míting s tromi pripravenými návrhmi. Ak prídu za vami s problémom, koučujte ich pomocou takýchto alebo podobných otázok:

  • Aké možnosti ste zvažovali?
  • Ak by ste boli na mojom mieste, aký prístup by ste zvolili?
  • Čo navrhujete ako ďalší krok na základe vašich skúseností?

Rovnako sa snažte prediskutovať vaše nápady s rôznymi ľuďmi. Mnohokrát senzitívnym ľuďom pomáha sa o veciach porozprávať, či už s koučom alebo kolegom, ktorí môžu ponúknuť iný pohľad na vec.

Nebojte sa riskovať

Jeden z mojich klientov prišiel za mnou potom, ako dostal spätnú väzbu, že brzdí svoj tím a aj celú firmu tým, že príliš stavia na istotu.

Bál sa uviesť projekty na dlhodobý produktový plán spoločnosti, čo spôsobovalo, že jeho tím si stanovoval menej ambiciózne ciele a nedosahoval také výsledky, aké by mohol, ak by bol strategickejší.

Pracovali sme spolu na hľadaní rovnováhy medzi dosahovaním vyšších výkonov jeho tímu bez toho, aby v procese vyhorel on alebo jeho tím. Začínal pomaly, s malými projektmi, ktoré postupne zväčšoval po získaní výsledkov a spätnej väzby.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?