Očakávaný rezidenčný projekt v Jarovciach, kde sú plochy bytov väčšie ako v rodinnom dome, nemá v Bratislave príliš veľkú konkurenciu. Blíži sa k úspešnému zavŕšeniu a prvé návrhy interiérov od prestížnych architektonických ateliérov odkrývajú potenciál bývania v týchto pôsobivých priestoroch.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Ateliér Gresling
Výnimočnosť developmentu spoločnosti Dynastion DVE SÝPKY spočíva hneď vo viacerých faktoroch. Bratislavská časť Jarovce má výborný prístup do centra mesta a už dávnejšie v nej chýba vymedzená centrálna časť v podobe námestia, preto príťažlivý koncept DVOCH SÝPOK bude prínosom pre celé okolie. „Chceli by sme osloviť ľudí, ktorí v meste pracujú, no netúžia dochádzať zo satelitov a nemajú čas ani chuť tráviť hodiny v zápche alebo starostlivosťou o záhradu v rodinnom dome,“ vysvetľuje Svetlana Dankovičová, spoluzakladateľka spoločnosti Dynastion. Obyvatelia nového komplexu však určite ocenia blízkosť prírody či hrádze a kontinuitu s miestnou históriou. Dva obytné domy, v ktorých je len 47 bytov, totiž vznikli vedľa sýpky s pôdorysom písmena H, ktorá bola postavená v roku 1958, a bude slúžiť ako kultúrne a komunitné centrum. Zachovaný industriálny objekt podmieňuje aj vzhľad okolitých budov, celému projektu dominujú tehličkové obklady a ekologické materiály.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY
Verejný priestor a dostatok súkromia
Námestie DVOCH SÝPOK sa dá nazvať zeleným projektom. Nebude zaťažené automobilovou dopravou, keďže parkovanie je riešené v podzemí, kde vzniknú takmer dve stovky parkovacích miest. Okrem spoločenského priestoru historickej sýpky vznikajú v parteri jednotlivých objektov prevádzky občianskej vybavenosti, ktoré obyvateľom spríjemnia život. „Ide o exkluzívne bývanie aj v zmysle dlhodobej investície a hodnotového zamerania na mieste, kde človek nebude potrebovať ísť do mesta. Obyvatelia si tu môžu kúpiť čerstvé pečivo, skočiť do vinárne, na koncert, do lekárne,“ dodáva Svetlana Dankovičová. Tým vznikne z jednej strany otvorený živý verejný priestor, z opačnej strany budú budovy orientované do novej zástavby rodinných domov. Život komunity podporí inovovaný historický prvok, pavlač, a súkromie zabezpečí aj málo susedov vzhľadom na nízky počet bytov.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY
Veľkorysé interiéry bez obmedzení
„Vo DVOCH SÝPKACH ideme opačným smerom, ako väčšina developerov, ktorí byty zmenšujú,“ zdôrazňuje Svetlana Dankovičová. Dvojpodlažné mezonety v objekte majú vyše 200 metrov štvorcových a dve terasy. Sú logicky rozdelené na dennú a nočnú časť, no projekt je otvorený dispozičným zmenám, o čom sa presvedčili aj majitelia bytov a architekti, ktorí pre nich navrhovali interiéry. Pre samotných architektov išlo o výzvu a inšpiráciu zároveň, mali tu možnosť sebarealizácie a neboli limitovaní obmedzujúcim priestorom. Tri návrhy ukazujú, že je v nich možné vytvoriť pre každého obyvateľa vkusné elegantné bývanie bez kompromisov, ktoré plne akceptuje ich životný štýl.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Monmar ateliér
Mladý pár so záľubou v hudbe a umení
Ateliér Gresling vytvoril návrh interiéru pre mladý pár, ktorý sa venuje tvorbe elektronickej hudby, žije aktívnym životom a má rád umenie. Architektov i investorov hneď pri obhliadke priestoru nadchli kvalitne odliate betónové stropy, a tak vzhľadom na ich životný štýl a preferencie otvoreného priestoru rozvinuli koncept s priznanými betónovými stropmi a dokonca aj jednou betónovou stenou.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Ateliér Gresling
„Od začiatku sa nám páčil dobre vyriešený pôdorys priestoru, ktorý prešiel vzhľadom na požiadavky investora len malými kozmetickými úpravami,“ hovorí Ing. arch. Martin Bujna. Ako ďalej dodáva, dispozičné zmeny sa tak týkali najmä posunov koncových prvkov elektrických rozvodov. Potešilo ich pochopenie zo strany stavby, vďaka ktorému dokázali vedenie káblov k svietidlám skryť do podlahy horného podlažia a oslobodiť tak betónový strop od kabeláže. Výsledkom aktívneho dialógu s investorom je konkrétny návrh s kontrastom hrubej drsnej materiality a teplých dyhovaných povrchov a s kvalitnými solitérmi v priestore.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Ateliér Gresling
Komfortné bývanie pre rodinu
Zadanie Ing. arch. Martiny Baranovej bolo pomerne stručné, cieľom bolo navrhnúť komfortné bývanie pre rodinu. „Dispozíciu spodného podlažia veľkometrážneho mezonetového bytu, teda dennej časti, sme menili dosť značne. Nie preto, že by riešenie nebolo dobré, ale nevyhovovalo funkčným nárokom klienta. Preto sme sa kompletne pohrali s celou hmotou a vytvorili nový priestor,“ hovorí Ing. arch. Baranová.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Ing. arch. Baranová
Autorka ocenila vstup do procesu už počas hrubej stavby, keďže v tejto fáze sa dá priestor dobre tvarovať bez dodatočných zmien a ušetriť tak čas aj náklady. Návrh funkčne využil kreatívny potenciál priestoru, vyzdvihol jeho prednosti a vyriešil nedostatky z pohľadu budúcich obyvateľov.
Zdroj foto: Archív klienta DVE SÝPKY, Ing. arch. Baranová
Coworking – história s moderným dizajnom
Úlohou Monmar ateliéru bolo stvárniť zaujímavé prepojenie historického objektu s plne funkčným a zároveň dizajnovým a nadčasovým priestorom kancelárií. „Snažili sme sa podčiarknuť industriálnosť objektu a vniesť ju aj do interiéru,“ hovorí Ing. Marek Ivanko.
Zdroj foto: Archív klienta Dve Sýpky, Monmar ateliér
Otvorený priestor celého podlažia poskytol architektom dostatok priestoru na určenie toho najvhodnejšieho dispozičného riešenia pre zadané požiadavky od klienta. Limitujúce bolo len umiestnenie nosných stĺpov v objekte a rozmiestnenie otvorov na fasáde. „Unikátne priestory historického objektu nás očarili spolu s faktom, že projekt počíta s ich revitalizáciou pre komunitné a kultúrne účely,“ dodáva Ing. Monika Ivanková.
Projekt vyvoláva veľký záujem odbornej i laickej verejnosti, inšpiruje nielen architektov, ale aj záujemcov o komfortné bývanie. Navyše, cena bytov vo DVOCH SÝPKACH nie je v kontexte celého mesta vysoká. Cena za meter štvorcový je 2 100 eur bez DPH, ponúkaný štandard je pritom na vysokej úrovni.