22. decembra 2021

Pandémia mení všetko. Možnože sa cez vianočné sviatky stretneme s príbuznými len na chvíľku. A to len s tými, ktorí nespadajú do rizikovej skupiny. Ale na tradičné štedrovečerné a silvestrovské dobroty si zrejme siahnuť nenecháme.

Predstavujú totiž nielen nostalgiu z detstva, keď byt voňal vianočným pečivom a vyprážaným kaprom, ale aj určitú istotu. Keď všetko zlyhá, stále je tu kapustnica, zemiakový šalát a vanilkové rožky.

Pritom životospráva je v pandemických časoch kľúčová a imunita, ktorá vzniká v črevách, je náložou sladkého, vyprážaného a mastného ešte ohrozenejšia. Aby sme nemuseli prvý januárový týždeň premýšľať o tom, aký typ detoxu nás zachráni, začnime sa na vianočné a silvestrovské hodovanie pripravovať už teraz.

Pripravte svoje telo

„Samozrejme, najlepšia rada by bola, aby sme sa stále držali striedmeho jedálnička a mali hlavne dostatok pohybu. Mnohí z nás sa s tým však odmietajú zmieriť,“ konštatuje výživová poradkyňa Janka Nová. Podľa nej by sme preto mali minimálne týždeň pred Vianocami vysadiť všetky cukríky, alkohol, ryžu, pečivo či cestoviny a nahradiť prílohy porciou zeleniny.

Aby mu nič nechýbalo

Kľúčovú podpornú rolu pre náš organizmus hrá nielen dostatok neperlivej vody, ale aj príjem vitamínu C a horčíka. „K tomu prirátajte dostatok spánku a je veľmi pravdepodobné, že sa v takom nastavení už po týždni budete cítiť omnoho lepšie a sviatočné prejedanie pre vás nakoniec nebude také lákavé,“ tvrdí Janka Nová.

Reklama

Ďalej odporúča, aby ste vypili pohár vody predtým, ako si pridáte ďalšiu porciu jedla a sústredili sa na pocit sýtosti. „Dôležité je jesť tri jedlá denne a vyhnúť sa neustálemu zobkaniu,“ hovorí výživová špecialistka.

Čím skôr podľa nej sviatočný režim ukončíme, tým lepšie sa nám budú dodržiavať naše predsavzatia, ktoré sa týkajú zdravia. V čom je ešte adventná diéta výhodná? Rezne, hus aj vianočka po dňoch odriekania chutia ešte lepšie než obvykle.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?