17. júna 2021

Veľa mladých ľudí sa začalo zaujímať o investovanie vďaka mánii GameStop spred pár mesiacov, keď sa akcie zaznávanej značky obchodov s videohrami stali na krátky čas hitom na burze. Ak nás táto situácia niečo naučila, tak to, že pri investovaní musíme byť opatrní.

V jednej chvíli totiž môžeme byť na vrchole, no už o pár okamihov sa to môže zmeniť. Hlavným zmyslom investovania je mať vysoký zisk na dlhší čas. Tu je niekoľko tipov, ako to ustáť ako mladý či neskúsený investor.

Ide o maratón, nie šprint

Pamätajte, že chcete investovať z dlhodobého hľadiska a nechcete vyberať jednotlivé akcie. Aj v maratóne stačí dôjsť do cieľa malými krôčikmi. Vyskúšajte indexové alebo podielové fondy, čo sú kombinácie rôznych cenných papierov.

To znamená, že diverzifikujete vaše portfólio iba jedným nákupom. Buďte pripravení na výkyvy trhu (ktorých sme od začiatku pandémie videli veľa) a nenechajte sa odradiť. Je to normálne. Stačí si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska budú vaše peniaze v poriadku.

Zapojte sa do „hry“

Keď vidíte svojich priateľov alebo známych, ako prichádzajú o peniaze, je ľahké sa nechať odradiť a neinvestovať. Aj keď situácia okolo GameStopu bola zábava, od ktorej sa nedal odtrhnúť zrak, trh s akciami nie je miesto, kde nakupovať podľa aktuálnych trendov.

Reklama

Nechcete zostať bokom, lebo sa bojíte, no zároveň rozmýšľajte, ako sa pustiť do tejto hry. Neinvestujte len s cieľom rýchleho zárobku. Najlepšie je sa na to pozerať z dlhodobého hľadiska a urobiť si vopred prieskum. Akciový trh nie je miestom, kde hazardovať s vašimi ťažko zarobenými peniazmi alebo s finančnou bezpečnosťou vašej rodiny.

Klaďte otázky

Jednou zo skvelých nováčikovských vlastností je zvedavosť. Využite to vo svoj prospech a nebojte sa klásť otázky. Ak vás niečo upúta, povedzme, že s majetkom sa obchoduje za menej, ako je jeho hodnota, opýtajte sa, prečo to tak je. Vždy existuje dôvod. Ak neviete prísť na odpoveď sami, vyhľadajte finančného poradcu.

Pozerajte sa na poplatky

Warren Buffett, jeden z najväčších investorov všetkých čias, mal pravdu, keď povedal, že najlepšou investíciou, ktorú Američania môžu urobiť, je investovať do indexu S&P 500. Sú to nízkonákladové fondy naviazané na index, ktorý má historický priemerný ročný výnos až 10 %.

Po investovaní sa stačí pekne usadiť a čakať. S&P je z dobrého dôvodu jednou z populárnejších investícií. Ide o cenovo dostupnú ponuku. Takto môžete stále investovať, aj keď nemáte veľa peňazí.

Ušetrite teraz, miňte neskôr

Aj keď sa teraz rozhodnete investovať do S&P 500, to neznamená, že by ste v prvom rade nemali šetriť. A čím skôr začnete, tým lepšie. Ide o to, že vašim peniazom časom rastie hodnota, preto ak začnete so šetrením teraz, tým viac peňazí budete mať v budúcnosti. So svojimi investičnými rozhodnutiami sa neponáhľajte.

Pre mladých investorov je dôležité, aby investovali šikovne. Aj keď situácia s GameStopom bola zaujímavá a vzrušujúca na sledovanie, taktiež nám ukázala, ako rýchlo môžete prísť o peniaze, ak investujete na základe nejakého trendu. Ak si nie ste istí, kde alebo ako začať, obráťte sa na odborníka. Robte detské kroky. Začnite teraz, ale nebuďte pod tlakom, že musíte vedieť všetko hneď zo začiatku.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je Nicole Lapin, ktorá pre Forbes píše o osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?