Nudný čierno-biely dokument, ktorý pozostáva zo zoznamu bodov, určite nikoho nenadchne. Vaše výsledky sú zamaskované pracovnými povinnosťami a z textu, ktorý vás má kariérne predať, je len bolestivé čítanie zapadnuté prachom. Ak toto čítate, váš životopis pravdepodobne potrebuje zásadný upgrade.
Podľa mojich skúseností si ľudia aktualizujú životopis málokedy, ak vôbec. Väčšina ľudí písanie životopisov neznáša. Možno majú pocit, že sa chvália svojimi úspechmi, alebo na to jednoducho nemajú čas. Je tu však aj ďalší dôvod – nevedia, kde začať.
Cultivated Culture nedávno analyzovala viac ako 125-tisíc životopisov s cieľom určiť, či kandidáti využili správne postupy a kde je priestor na zlepšenie. Týchto päť kľúčových bodov vám pomôže pri hľadaní práce, aby ste získali náskok oproti konkurencii.
1. Pridajte si do životopisu aj svoj LinkedIn.
Podľa výskumu spoločnosti ResumeGo majú kandidáti, ktorí zaradia do životopisu aj odkaz na linkedinový profil, až o 71 percent väčšiu šancu, že sa dostanú na pohovor. Takýchto životopisov však bolo len 48 percent.
„Uchádzačom, ktorí do svojich životopisov zahrnuli odkaz na komplexný profil na LinkedIn, sa ozvalo 13,5 percenta firiem, čo je o 71 percent viac ako pri ľuďoch bez profilu (7,9 %).
2. Oživte ho číslami.
Ak chcete vystúpiť z davu, ilustrujte svoju hodnotu aj inak než len textom, zahrňte do svojho životopisu čísla.
Náborári a zamestnávatelia nemajú radi suchý text. Uprednostňujú životopisy s merateľným prvkom, preto opíšte svoje úspechy aj číslami a metrikami.
Zamestnávatelia chcú počuť o vašich výsledkoch. Porozmýšľajte, čo z vašich úspechov sa dá vyčísliť. Napríklad ako ste vo svojej predošlej práci prispeli k úspore peňazí, zvýšeniu návštevnosti či k vytváraniu lepších postupov. Vždy, keď je to možné, použite aj čísla, percentá a štatistiky.
3. Zahrňte sem svoje kľúčové vlastnosti.
Zahrnutie kľúčových slov a zručností je dôležitým faktorom, a to najmä vtedy, ak hľadáte prácu za pomoci online stránok.
Analýza tiež odhalila, že kandidáti zahŕňajú iba 51 percent dôležitých kľúčových slov a zručností. Predovšetkým zabúdajú na mäkké zručnosti (soft skills).
Je nevyhnutné pridať do svojho životopisu príslušné kľúčové slová a zručnosti z dvoch dôvodov:
- Systémy na hľadanie vhodných uchádzačov používajú pri filtrovaní životopisov konkrétne kľúčové slová.
- Keď náborári hodnotia životopisy, hľadajú špecifické zručnosti.
Ak do svojho životopisu nezahrniete správne kľúčové slová, šanca, že vás pozvú na pohovor, sa výrazne zníži. Najmä vtedy, ak používate na hľadanie práce online aplikácie.
Píšte prirodzene a sústreďte sa na to, aby ste vytvorili obraz o sebe a svojej hodnote. Snažte sa mať toľko kľúčových slov, koľko sa vám prirodzene hodí do životopisu, ale nepreplňte ho zbytočne.
4. Vynechajte klišé a „módne“ výrazy.
Váš životopis aj resumé by mali predať vaše schopnosti, nielen ich sucho vymenovať. Píšte preto stručne a výstižne.
Ak prepcháte životopis populárnym a nepodstatným klišé, náborár rýchlo stratí záujem. Podľa štúdie však takéto slová obsahuje 51 percent životopisov.
Sú to frázy ako tímový hráč, proaktívny, nadšený, samostatný pracovník, prozákaznícky prístup… Namiesto toho, aby ste stroho vymenovali vlastnosti, po ktorých podľa vás firma baží, snažte sa radšej vyjadriť svoju hodnotu a povedzte, prečo by si mali vybrať práve vás. Orientujte sa na činy, ktoré vaše vlastnosti a skúsenosti opíšu najlepšie.
5. Držte resumé (či motivačný list) v rozumnom rozsahu.
Nedávna štúdia TalentWorks skúmala, ako ovplyvní dĺžka životopisu úspešnosť pri hľadaní práce. Výsledky ukázali, že vo väčšine prípadov je ideálna dĺžka medzi 475 a 600 slovami. No až 77 percent analyzovaných textov nesplnilo tento rozsah.
Pre výkonné či štátne pozície to však neplatí, v takom prípade je lepšie, keď uchádzač tento rozsah prekročí. No v opačnom prípade sa radšej držte spomínaného rozsahu.
Záver
Väčšina životopisov nevyužíva správne postupy, ktoré by zamestnávateľov zaujali a dostali uchádzača na pohovor. S týmito jednoduchými stratégiami však budete oproti konkurencii vynikať. A čo je najdôležitejšie? Každých pár mesiacov si vyhraďte čas na osvieženie životopisu. Aj keď v súčasnosti možno nehľadáte novú prácu, nikdy neviete, kedy sa vám naskytne príležitosť vášho života, preto budete pripravení.
Článok vyšiel na americkom Forbese. Autorkou je prispievateľka Caroline Castrillon.