31. januára 2020

Keď motyka nevystrelí. Tak by sa v skratke dali opísať momenty, vďaka ktorým si uvedomíte, že ste sa dostali do práce, v ktorej nemáte čo hľadať. Nebaví vás, nenašli ste sa v nej. Pokiaľ sa rozhodnete pre odvážny krok, a z toho zamestnania odídete, vynorí sa otázka, ktorú nemožno ignorovať: „Čo mám vlastne v kariérnom živote robiť?“ Nevzdávajte sa, skúste si zodpovedať 12 otázok, ktoré vás môžu priviesť k práci, v ktorej budete naozaj excelovať. 

Pozícia nemusí vždy byť problém

Ondrej Ivan, zakladateľ a CEO personálnej agentúry Headscout, spomína na to, ako pred dvoma rokmi uskutočnili výskum na vzorke 600 kvalifikovaných zamestnancov. Slovákov z okolia Bratislavy, Trnavy a Nitry, sa pýtali, aké atribúty sú pre nich v práci dôležité.  

Najčastejšie za tri kľúčové faktory označili kolektív, rovnováhu v pracovnom a súkromnom živote a možnosť sebarealizácie. „Keď sme robili iný výskum, a zisťovali sme príčiny fluktuácie, vyšiel nám opäť kolektív,“ vysvetľuje. Ak mali zlých kolegov, mali respondenti v tomto výskume aj vyššie fluktuačné tendencie.  

O tom, ako sa priblížiť vysnívanej kariére, sme sa rozprávali s Ondrejom Ivanom (vľavo) a Martinom Čamborom (vpravo). Foto: archív respondentov

Ak ste teda odišli zo zamestnania, ktoré vám nesadlo, Ondrej Ivan sa odvoláva na tri spomenuté faktory. Podľa neho sú výroky ako „nenašiel som sa v náplni práce“ alebo „chcem robiť niečo úplne iné“ často odrazom zlého pracovného kolektívu, nedostatočnej rovnováhy v pracovnom a súkromnom živote, alebo nemožnosti uplatniť vlastný potenciál.  

Čo by ste teda mali podniknúť, aby ste pri ďalšom job huntingu opäť „nestúpili vedľa“? Buďte k sebe čo najviac úprimní. Na to, aby ste našli kariérnu oblasť, v ktorej by ste mohli excelovať, si vyskúšajte nasledujúce cvičenie. Sadnite si, vezmite si pero a papier, a píšte:  

Reklama
 • Do prvého stĺpca uveďte: Aké činnosti a aktivity vám prinášajú radosť? Kedy sa v práci cítite naozaj dobre? 
 • Do druhého stĺpca zaznačte: Čo vám v zamestnaní nerobí dobre? Akým činnostiam a aktivitám sa nechcete venovať? Čoho sa bojíte?  

O tom, aký je cieľ tohto cvičenia, odborník vraví: „Pomôže vám uvedomiť si pravé príčiny v pozadí nespokojnosti. Najprv si treba úprimne rozmeniť na drobné, čo je za tým, že vám práca nesadla.“

Utrieďte si teda myšlienky a snažte sa prísť na gro svojej nespokojnosti. Možno za to nemôže práca samotná, a vy by ste v nej vedeli excelovať, no komplikuje vám to niečo úplne iné.  

Polpriamka kariérneho života

Ako si teda môžete zodpovedať neľahkú otázku „Čo mám vlastne v kariérnom živote robiť?“ Podľa HR odborníka Martina Čambora je možností hneď viacero. Siahnuť sa dá po koncepte „skúsim, uvidím“.

Vydať sa touto cestou ale nie je s pribúdajúcimi kariérnymi rokmi celkom vhodné. „Uchádzači by mali počúvať a pátrať po employee experience, čiže po reálnych skúsenostiach,“ ozrejmuje.  

Podľa Čambora je ďalšou možnosťou i kariérny poradca. Nech už je to poradenská spoločnosť alebo jednotlivec, ktorý sa orientuje na trhu práce a vie vás nasmerovať na správnu cestu. „Seniorské pozície majú jediného poradcu počas celého pracovného života. Ten vie presne o ich profile i o tom, ako sa im menia priority v živote,“ upresňuje Martin Čambor. 

Ku kariérnej oblasti, v ktorej by ste mohli excelovať, sa môžete dopátrať i pomocou ďalšieho cvičenia, ktoré navrhuje Ondrej Ivan:  

 • Nakreslite si polpriamku. Na jej začiatku ste vy, v tomto momente. 
 • Na polpriamke si označte bod, ktorý bude predstavovať vás, avšak o rok neskôr. Zodpovedajte si, kde chcete byť, v čom chcete byť iní a v akej oblasti by ste radi získali skúsenosti.  
 • Následne na polpriamku naneste ďalšie body, vy o tri roky neskôr, 10 rokov neskôr a 20 rokov neskôr. Opäť si ku každému bodu zaznačte tri až 5 najdôležitejších vecí, v ktorých chcete byť iní ako dnes.  

Prečo by ste sa mali venovať podobným aktivitám? „Výskumy realizované od 60. rokov stále ukazujú, že ľudia, ktorí si takéto cvičenia na začiatku kariéry urobili, boli úspešnejší a zarábali viac, ako tí, ktorí víziu nemali,“ dodáva Ondrej Ivan.  

Pri hľadaní zamestnania, v ktorom by ste mohli excelovať, by ste podľa Martina Čambora nemali zabúdať na to, aby bol váš pracovný a súkromný život v symbióze. A to predovšetkým v dlhodobom horizonte.

Musíte rešpektovať, že sa môžu vyskytnúť aj nejaké výkyvy. To ale ojedinele. „V priemere by ste ale mali mať čas na súkromný život,“ dodáva HR odborník.  

12 otázok, vďaka ktorým nájdete tú pravú kariérnu oblasť

V prípade, že sa držíte ideálu, podľa ktorého by vaše ďalšie zamestnanie malo byť zároveň i koníčkom, tak je to absolútne v poriadku. Preto k sebe musíte byť podľa Ondreja Ivana úprimní a triezvo sa pozerať na vlastné ciele. Nie vždy je ale jednoduché dostať sa ihneď k vysnívanej práci.  

„Ak trh neponúka zamestnanie, na ktoré máte vlastnosti, zručnosti a je to ešte aj vaše hobby, vždy je rozumné zvoliť si prácu, ktorá má k nemu najbližšie,“ približuje odborník. Práve týmto spôsobom sa budete môcť postupne dostávať až k pozícii, o ktorú ste mali celý čas záujem. Najskôr však musíte chodiť na pohovory, spoznávať spoločnosti a konkrétne posty.  

Pokiaľ sa pri hľadaní zamestnania, v ktorom by ste mohli excelovať, rozhodnete vyskúšať si viacero pracovných pozícií, buďte obozretní. HR manažérom sa to totižto nemusí najmä v prípade absolventov pozdávať: „Nemôžem klamať, ak vystriedate tri práce za dva roky v úvode kariéry, často je to pre personalistov stopka. Boja sa, aby ste si to neprišli len vyskúšať aj k nim. No a onboarding aj tréning sú pre každého zamestnávateľa investícia,“ hovorí Ondrej Ivan.  

V snahe objaviť tú pravú kariérnu oblasť, na ktorú by ste sa mali zamerať, si zodpovedajte 12 otázok, ktoré pre vás pripravili odborníci. 

Otázky od Ondreja Ivana:

 1. Aké konkrétne aktivity vás naplnia natoľko, že sa budete každé ráno tešiť do práce? 
 2. Poskytne vám táto kariérna oblasť dostatok možností vzdelávať a rozvíjať sa? 
 3. V čom ste dobrí, v čom ste zlí a v čom ste veľmi dobrí a iní ako ostatní? Čo by ste mali robiť, aby ste vynikli, ukázali svoj potenciál a boli najlepší? 
 4. Ktorá kariérna oblasť bude rešpektovať váš súkromný život a záľuby? Prípadne, akú časť z osobného života ste ochotní obetovať v prospech kariéry? 
 5. Poskytne vám táto kariérna oblasť dostatočné množstvo príležitostí a možností na rast? 
 6. Budete mať vďaka tejto oblasti toľko peňazí, koľko na svoj život potrebujete? 
 7. V akej kariérnej oblasti budete mať skvelých kolegov, s ktorými sa budete priateliť aj po práci? 

Otázky od Martina Čambora:  

 1. Pri akých činnostiach alebo aktivitách takzvane “strácate pojem o čase”? 
 2. Aké sú vaše schopnosti a predpoklady? 
 3. Aká práca vás bude skutočne napĺňať?  
 4. S akou identitou, kultúrou spoločnosti sa stotožňujete? 
 5. Akým aktivitám sa venujete vo voľnom čase?  

Nájdenie kariérnej oblasti, v ktorej by ste mohli vyniknúť, si v prvom rade vyžaduje, aby ste našli samých seba. Musíte poznať svoje silné a slabé stránky, na ktorých by ste mali neprestajne pracovať. Nedovoľte, aby vás práca, v ktorej ste sa nenašli, odradila.

Snažte sa tiež ísť pod povrch a zistiť, čo by vás naozaj bavilo a čomu by ste sa mali vo svojom najlepšom záujme oblúkom vyhýbať. I podľa Martina Čambora platí staré múdro – neopakujte svoje chyby.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?