9. júla 2018

Instagram je aktuálne hviezdou všetkých sociálnych sietí. Jeho popularita rastie neutíchajúcim tempom, čomu len napomohlo spustenie Instagram Stories v polovici minulého roka. A nedávno šéfovia firmy ohlásili príchod televíznej platformy IGTV, ktorá posilní arzenál Instagramu o dlhometrážne videá.

Aby ste využili všetok potenciál Instagramu a vyťažili z neho čo najviac, musí si veľa ľudí prezerať váš obsah. Ak sú však vaši followeri pasívni, nedokážete túto platformu využívať efektívne, aj keby ich bolo veľké množstvo. Môže vám to dokonca poškodiť.

Získajte emailom presne to, čo chcete. Úspešní ľudia dodržiavajú 9 krokov

Tu je 6 z 12 stratégií, ktoré vám napomôžu získať práve vašu cieľovú skupinu a zároveň maximalizujú celkový počet followerov. Nestojí vás to nič, len trochu času, a vďaka nim si dokážete vybudovať nadšených fanúšikov, ktorí sa úprimne zaujímajú o váš obsah.

Chopte sa týchto postupov a pozerajte na to, ako počet vašich fanúšikov utešene rastie…

1. Čo pridávať?

Používate účet na biznis? Potom potrebujete poznať, čo presne chce vaše publikum vidieť. Predstavte si svojho ideálneho zákazníka. Zistite, čo ho baví čo robí vo voľnom čase, aké sú jeho záľuby. To vám prezradí, čo vaši zákazníci hľadajú na sociálnych sieťach.

Pravidelne sa snažím pridávať obsah o cestovaní, luxusných autách a psoch. Tieto veci zaujímajú môjho ideálneho klienta, navyše ich mám rád aj ja osobne. Radi sa spájame s ľuďmi s podobnými záujmami. Preto vám pridávanie tém, ktoré zaujímajú vašich zákazníkov, pomôže získať ich ako followerov.

2. Používajte populárne hashtagy.

Zistite si predtým, než pridáte fotky a videá, ktoré hashtagy sú najobľúbenejšie. Keď začnete do vyhľadávača na Instagrame písať, začnú sa vám zobrazovať tie najrelevantnejšie. Napravo sa zobrazí počet príspevkov súvisiacich s daným hashtagom. Používajte tie, ktoré tagujú čo najväčší počet príspevkov.

Ako komunikujú lídri? Nechajte si poradiť 10 ich tajomstiev

Výborný spôsob ako získať pozornosť tých, ktorí vás ešte nefollowujú, je používať hashtagy v správnom čase. Tým myslím tagovať tie veci, ktoré sú aktuálne populárne. Napríklad športové udalosti, sviatky či premiéry nových seriálov.

Možno ste sa doteraz naschvál snažili nepreplňovať svoje príspevky množstvom hashtagov, no práve preto sa počet vašich followerov stále nezvýšil. Snažte sa ku každému príspevku pripojiť aspoň 11 hashtagov, neskôr mierte na 30, čo je maximálny počet, ktorý Instagram povoľuje. Najprv sa vám to môže zdať prehnané, ale práve takto môžete výrazne zvýšiť záujem vašich followerov. Posty s 11 a viac hashtagmi generujú až o 75 percent vyšší záujem.

Ak si stále nie ste istí, aké hashtagy použiť, stiahnite si aplikáciu Focalmark. Tá zbiera používateľské dáta a analyzuje ich pomocou metódy machine learningu, aby tak určila, ktoré hashtagy sú práve najpopulárnejšie.

3. Vždy geotagujte.

Čokoľvek pridávate, vždy k tomu pridajte geotag (miesto, kde sa práve nachádzate). Geotagy sú výborným spôsobom, ako na seba upozorniť lokálnych používateľov – kedykoľvek sa niekto pozrie na príspevky spojené s daným miestom, uvidí vás.

Príspevky, ktoré uvádzajú polohu, môžu zvýšiť mieru záujmu až o 79 percent. Geotagy môžete vidieť v hornom ľavom rohu príspevku, rovno pod menom používateľa.

4. Plánujte obsah.

Urobte si kalendár pridávania obsahu na váš Instagram. Plánujte, čo budete pridávať budúci týždeň či dokonca nasledujúci mesiac, ak máte čas. Používajte organizačné programy, napríklad Planoly, Unigram alebo Onlypult. Všetky tri plánovače môžete na obmedzený čas používať zadarmo, tak ich skúste a uvidíte, ako ľahšie sa vám bude pravidelne pridávať obsah.

Plánovanie obsahu vám pomôže zdôrazniť tie najdôležitejšie príspevky, na ktoré sa chcete zamerať. Ak niekedy pridáte extra obsah, ktorý ste pôvodne neplánovali, vášmu sociálnemu marketingu to len pridá na sile.

5. Reagujte na svoje publikum.

Ak niekto komentuje vaše príspevky, odvďačte sa mu ináč ako obyčajným „ďakujem“. Ak si vaše publikum nájde čas, aby na vás reagovalo, reagujte naň aj vy! Hoci obyčajná ľudská komunikácia nie je zázračnou skratkou na okamžité zlepšenie vášho Instagramu, práve od nej závisí, nakoľko na vás budú ostatní reagovať.

Jednu zázračnú skratku vám však predsa spomeniem: fotky, na ktorých je ľudská tvár, majú o 38 percent väčšiu šancu, že k nim niekto pridá komentár.

6. Ostaňte v spojení.

Nekomunikujte len pomocou odpovedí na komentáre k vašim postom, začnite sami komentovať profily ostatných používateľov. Sociálne siete sú „obojsečné“ zbrane čím viac sa zaujímate o obsah iných, tým viac vidno vás a vašu osobnú značku medzi potenciálnymi followermi.

Vyhľadávajte účty používateľov, ktorí patria do vašej cieľovej skupiny a lajkujte niektoré z ich fotiek. Môže sa vám to zdať čudné, ale z takéhoto lajkovania sa stáva hotová veda. Neil Patel napríklad zistil, že za každých 100 lajkov získate 6,1 nových followerov. 

Začnite sa riadiť týmito tipmi a počet vašich followerov porastie. Aby bol váš úspech naozaj zaručený, v ďalšom článku vám prinesieme zvyšných 6 stratégií, ktoré rovnako napomáhajú k využitiu potenciálu, ktorý Instagram ponúka.

Hlavná foto: Pixabay

Prispievateľ Paul Potratz píše pre Forbes.com o tom, ako sa zviditeľniť a ako profitovať.