Dobrá nálada dokáže zázraky, a okrem toho vie byť skutočne „nákazlivá“. A to je presne to, čo v tomto období potrebujeme najviac zo všetkého. Čo keby sme si teda osvojili 9 tipov, vďaka ktorým si v čase koronavírusu poradíme so smútkom aj hnevom? Dvojica koučiek zo vzdelávacej organizácie Topcoach.sk radí ako na to.
Ingrid Schostoková Krupičková, life a biznis koučka
Ingrid Schostoková Krupičková. Foto: archív Topcoach
1. Dovoľme si aj negatívne emócie. Na chvíľu.
Všetci máme potenciál postarať sa o to, aby sme vyriešili svoje problémy, ak chceme. Pre niekoho je dostatočná motivácia zabezpečiť rodinu, pre iného dokončiť nejakú úlohu, pre ďalšieho viezť sa na vlne kreativity alebo zanechať stopu pre ďalšie generácie.
Slovami Friedricha Nietzscheho: „Tomu, kto vie prečo, nie je priťažké ako.“ Môžeme si občas pohundrať, ale potom je dobré vrátiť sa k uvažovaniu, čo chceme, čo môžeme a ako tomu pomôžeme.
2. Popracujme na našom šťastí. Tu a teraz.
Pandémia nám každý deň ruinuje pocit bezpečia. Ako si teda zabezpečiť optimizmus, ktorý nám dodá dobrú náladu? Pravidlo, ktoré platí (nielen) počas tohto obdobia a treba si ho pravidelne pripomínať, znie: Nezapodievajme sa tým, čo nemôžeme ovplyvniť. Sústreďme sa na to, čo môžeme zmeniť.
3. Strach a neistota? Existuje cesta von.
Musíme si uvedomiť, že je v našich rukách, ako prežijeme každý deň. Môžeme sa rozhodnúť, aké sú naše priority, môžeme si nájsť rytmus dňa, môžeme vymyslieť, čo si pre seba dovolíme, z čoho sa budeme tešiť, a čo nás posilní. Väčšinu z nás paralyzujú stresové situácie, akými sú strata práce, nepriaznivá zmena v rodinnej situácii alebo pandémia. Chytáme sa do pasce strachu a neistoty. Je možné nájsť cestu von.
Inšpirujme sa výsledkami výskumu amerického profesora Nathana Furra o správaní sa ľudí rôznych profesií, od inovátorov a držiteľov Nobelovej ceny cez šéfov firiem a podnikateľov až po surfistov a gamblerov. Potrebujeme sa sústrediť na tri oblasti:
- Hľadanie všetkých terajších a budúcich možností. Napríklad, čo konkrétne znamená pre náš biznis tvrdý lockdown, čiastočný lockdown, úplné uvoľnenie, a ako vieme tieto možnosti ošetriť.
- Uvažovanie o pravdepodobnosti namiesto binárneho vyhodnocovania. Nie je všetko čierne alebo biele. Pri príchode obmedzenia neočakávajme hneď katastrofu.
- Vždy existujú možnosti. Napríklad, sloboda rozhodnutia o našich pocitoch a našom nastavení.
4. Desatoro pre dobrú náladu počas pandémie.
- V zdravom tele zdravý duch. Dajme svojmu telu to, čo potrebuje. Dostatok spánku, kvalitné jedlo a pohyb aspoň 30 minút denne.
- Rozmeňme veľké úlohy na malé. Po dokončení akejkoľvek úlohy sa v mozgu vylučuje dopamín, ktorý sa spája s príjemnými pocitmi a spokojnosťou. Navyše, je ľahšie udržať hladinu motivácie a pozornosti v kratších intervaloch.
- Zintenzívnime sociálnu interakciu. Hovorme o svojich negatívnych pocitoch. Rozprávajme sa s priateľmi, rodinou, ľuďmi, ktorí nám fandia. Dialóg nám umožní širší pohľad na situáciu a vyslovenie obáv nahlas zmenšuje ich význam. Vo všeobecnosti každá interakcia s blízkymi nám pozdvihne náladu.
- Vyberme sa do prírody alebo aspoň po teplé rožky do obchodu. Každá chvíľa v lese či parku nás nabíja energiou a príjemnými pocitmi, ale keď nemáme možnosť dostať sa na takéto miesta, pomôže akákoľvek zmena prostredia. Nové vnemy, zvuky, obrazy, vône nás pozitívne nabíjajú.
- Zostavme si rozvrh. Rutina dáva pocit bezpečia. Môžeme si urobiť obyčajný zoznam činností alebo sofistikovaný harmonogram. Pomôžu nám nájsť priestor na činnosti, ktoré nás bavia, a tiež na rituály.
- Robme častejšie to, čo máme radi. Prečítajme si niečo, pozrime si obľúbený film, zahrajme si stolovú hru. Znovuobjavme aktivity, ktoré nás predtým tešili a na ktoré sme pozabudli.
- Vyskúšajme niečo nové. Zrealizujme novinku na zlepšenie kvality života. Nacvičujme si široký úsmev pred zrkadlom, skúsme otužovanie, spievajme nahlas.
- Buďme voči sebe trpezliví a láskaví. Nebuďme prísni. Je normálne, že sa necítime vždy v poriadku. Keď sme smutní, môžeme si aj poplakať. Keď cítime strach, môžeme sa zamyslieť: Čoho sa bojíme? Čo najhoršie sa môže stať? Čo nás môže posilniť? Čo najlepšie sa môže stať a ako tomu vieme pomôcť? A nezabudnime sa pochváliť.
- Urobme dobrý skutok. Znižuje to stres, depresiu a zvyšuje hladinu spokojnosti a šťastia. Na forme nezáleží. Môžeme darovať veci, peniaze, pozornosť či fyzickú pomoc. Obdarujme ľudí, podporme útulky pre zvieratá. Vylepšujme životy naokolo.
- Pestujme si vďačnosť. Vždy nás pokúša pocit, že niečo nemáme. Radšej si uvedomujme, čo máme. Pestujme si rituál vďačnosti. Robme si zoznam vecí, za ktoré sme vďační. Vďaka tomu pochopíme, že máme všetkého dostatok a šťastie vo vlastných rukách.
Andrea Kozák Geršiová, koučka a trénerka
Andrea Kozák Geršiová, Foto: archív Topcoach
5. Budujme si návyk radosti. Na maličkostiach záleží.
Objaviť viac radosti neznamená, že už nikdy nebudeme pociťovať smútok či žiaľ. Možno viac radosti znamená aj viac smútku, a viac pocitu, že naozaj žijeme.
Návyk radosti spočíva v uvedomení si toho, že ju vôbec prežívame. Vážime si, že sa v našom živote deje niečo, čo vieme vyhodnotiť ako radostné, a vnímame to ako zdroj sily do budúcnosti, keď sa nám prihodí niečo, čo také ružové nebude. Platí staré známe, že radosť sú maličkosti všedných dní.
6. Nestojme si v ceste za pokojom a pohodou.
Často zakopávame sami o seba. Zostávame v komfortnej zóne, v ktorej sa už ani necítime komfortne. Máme obavy z prvého kroku smerom k novej realite, pretože je neistá.
Čas je však vzácna komodita, preto hybernovať v realite, v ktorej cítime prázdno či smútok, nie je ideálne. Jediní, koho máme oprávnenie a možnosť zmeniť, sme my. Prijatie toho, že zmeniť dokážeme iba seba, svoje postoje a konanie, je základom rastu, nájdenia rovnováhy aj pokoja.
7. Postarajme sa o to, aby bol zajtrajšok pokojnejší a radostnejší.
Mať súcit so sebou a rovnako s druhými ľuďmi je prejavom našej sily a nie slabosti. Súcit je úzko previazaný s rešpektom. Je prirodzené, že keď sa nachádzame v situácii, ktorá sa nás dotýka a je úplne nová, pojmy ako radosť či šťastie sa nám javia ako z inej planéty.
Vnímajme rozdiely medzi krátkodobou eufóriou, šťastím a radosťou. Nemýľme si súcit s ľútosťou. Ten ide ruka v ruke s láskavosťou a odvahou. Viac ako dokazovanie, kto nemá pravdu, sa sústreďme na to, čo malé môžeme urobiť zo svojej pozície a perspektívy, aby bol zajtrajšok pokojnejší a radostnejší ako dnešok.
8. Čo s hnevom? Oddiaľme našu reakciu.
Hnev je prirodzená ľudská reakcia, ktorá má zväčša vplyv aj na niekoho iného. Môže ublížiť. Vždy je na mieste otázka, v akej miere je pre nás užitočné cítiť túto emóciu. Aký dopad môže mať náš výbuch? Počúvajme svoje telo. Čo nám hovorí vo vypätej situácii? Ako sa správa naše srdce? A čo naše ruky? Čo chceme urobiť, keď sedíme? Čo chceme urobiť, ak stojíme?
Potrebujeme sa naučiť oddialiť našu reakciu. Následne by malo byť naším zámerom pracovať spôsobom: Čo je to, čo momentálne cítime? Aký úžitok nám to prináša? Čo chceme v tejto chvíli naozaj cítiť? Pomenujme emóciu, ktorú chceme prežívať a sústreďme sa na to, čo môžeme urobiť ako prvé, aby sme sa cítili tak, ako chceme. To je v zásade minimum.
9. Reziliencia, odolnosť. Vždy ideme ďalej.
Reziliencia je okrem iného naša schopnosť zvládať záťažové situácie. Zároveň je to naša schopnosť ísť ďalej. Ak si niečo môžeme zobrať z tohto obdobia, tak je to posilňovanie našej schopnosti nevzdávať sa, a to nielen vo vzťahu k nášmu záväzku k sebe samým, ale aj spoločenskej zodpovednosti. Vždy ideme ďalej, učíme sa z vlastných chýb a vraciame sa k tomu, čo nám funguje alebo sa, žiaľ, držíme toho, čo nefunguje.
Sme odolní, čo sme dokázali tým, že prežívame deň za dňom. Je prirodzené, že niekedy spomalíme, tak ako to, že opäť nastane fáza zrýchlenia. Ide o to, aby sme svoju odolnosť posilňovali. Záleží na nás, ale aj na tých ľuďoch, ktorí sú vpravo či vľavo. Buďme si vedomí toho, aká je naša hodnota a zároveň hodnota všetkých naokolo.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]