4. novembra 2021

Drony doručujúce tovar, autonómne autá, stretnutia vo virtuálnej realite či umelá inteligencia, ktorá odhalí konkrétnu tvár v dave. Situácie, ktoré by nám ešte pred pár rokmi pripadali ako vystrihnuté zo sci-fi filmu, sa stávajú bežnou súčasťou nášho života. Technológie však neovplyvnili len jednotlivcov, ale výrazne vstúpili aj do fungovania firiem.

Vzostup globálnej konkurencie a neustály rast očakávaní zákazníkov totiž núti značky meniť zaužívané produkty a služby na digitálne zážitky dostupné odkiaľkoľvek a na pár kliknutí.

Až 76 % zákazníkov „generácie Z“ a 73 % mileniálov tvrdí, že by spoločnosti mali transformovať svoje produkty a služby do komplexných digitálnych zážitkov.

Zdroj: Salesforce

Ak chcú značky v súčasnosti spotrebiteľov skutočne zaujať, musia dlhodobo prekonávať ich očakávania a prinášať emocionálne spojenie, ktoré publikum upúta, rozosmeje, inšpiruje či vzdelá a zachová dlhodobé spomienky vedúce k pozitívnym asociáciám.

Reklama

Musia vytvárať výnimočné zážitky – a to nielen vo fyzickom svete, ale aj v tom digitálnom.

Poskytnúť nezabudnuteľný zážitok

Kľúčom k tvorbe takýchto zážitkov je vytvorenie tzv. silných „bodov stretu“ zákazníka so značkou tak, aby sa zachovali konzistentné – a trvalo pozitívne – asociácie.

Proces tvorby a neustáleho zlepšovania skúseností so značkou (brand experience) predstavuje holistický súbor aktivít, ktorých cieľom je navodiť v mysli zákazníka pozitívny pocit z konkrétneho produktu, služby alebo samotnej spoločnosti.

Brand experience je kombináciou rôznych prostriedkov, ktorými sa značky dostávajú do interakcie so spotrebiteľom. Vytvárajú atmosféru spoľahlivosti a dôvery s cieľom jasného prepojenia značky so špecifickou potrebou alebo emóciou.

V najbližších rokoch bude brand experience kľúčovou súčasťou budovania značiek. Zlyhanie alebo zaostávanie pri poskytnutí nezabudnuteľných a obohacujúcich zážitkov by ich totiž mohlo odsunúť na druhú koľaj.

Inšpirujte sa značkami, ktoré využili technológie na zlepšenie brand experience a vytvárajú zákaznícku skúsenosť, ktorá vzbudzuje pozitívne emócie.

Burberry v boji proti fejkom

Britská značka Burberry, ktorá je významným hráčom v segmente módy, do svojej aplikácie už v roku 2017 implementovala technológiu na rozpoznávanie obrazu Entrupy spolu s podporou umelej inteligencie. Vďaka pokročilým algoritmom dokáže posúdiť, či je produkt skutočný alebo falošný.

Dáva tak zákazníkom do rúk cennú zbraň na efektívnejší boj s nekvalitnými napodobeninami. Okrem toho značka používa umelú inteligenciu aj na prepracovanú analytiku, zlepšenie zákazníckej skúsenosti a lepšie pochopenie nákupného správania svojich zákazníkov.

Unikátny obal unikátneho nápoja Jack Daniel’s

Keď sa spoja technológie, poctivé remeslo a dobrý nápad, môžu vzniknúť skutočne výnimočné veci. Jasným dôkazom tohto tvrdenia je aj obal obľúbeného nápoja Jack Daniel’s v jedinečnom prevedení. O čo ide?

Značka obľúbeného alkoholu vytvorila aplikáciu s použitím rozšírenej reality (AR), ktorá mení etikety na jej fľašiach na atraktívny zážitok, kde vám pred očami ožijú príbehy Jacka Danielsa.

Vďaka dobrému nápadu a skvelej technologickej exekúcii sa tak samotný produkt stáva platformou na rozprávanie príbehov o pôvode zakladateľa značky, procese výroby whisky aj na virtuálnu prehliadku liehovaru. AR v tomto podaní dokáže preklenúť čas i priestor a aktivovať pozitívne emócie u spotrebiteľov, nech sú kdekoľvek. A to sa tvorcom bezpochyby podarilo.

Filmový festival Sundance vo virtuálnej realite

Filmový festival počas vrcholiacej globálnej pandémie? A prečo nie! Festival Sundance vytvoril unikátnu platformu, na ktorej si fanúšikovia môžu užiť svetové zážitky aj z pohodlia svojej obývačky.

Namiesto pokusov o presunutie fyzického podujatia do digitálneho priestoru vytvorili úplne novú vesmírnu futuristickú realitu, ktorá je demonštráciou toho, čo všetko dnes dokáže virtuálna realita.

Nová platforma funguje cez Engadget s akoukoľvek súpravou Oculus alebo PC VR a ponúka unikátny zážitok, ktorý mení horské svahy Utahu na vesmírnu záhradu vznášajúcu sa nad Zemou a obklopenú hviezdami.

Cieľom tvorcov bolo zachytiť globálny zážitok z kina a ponúknuť aj čosi navyše. Navrhnutá VR teda poskytuje aj kokteilový priestor (nazývaný Film Party Room), kde sa môžu stretávať avatary návštevníkov a diskutovať spolu ako na normálnom festivale.

Reklama

Dolce & Gabbana a drony namiesto modeliek

Výborným príkladom prepojenia fyzických produktov a nových technológií je aj inovatívna módna prehliadka známeho fashion brandu Dolce & Gabbana. Pri prezentácii novej kolekcie kabeliek na sezónu 2018/19 totiž návrhári na móle vymenili krásne modelky za vyzdobené drony.

Počas prehliadky síce došlo k drobným zdržaniam v dôsledku nestabilného wi-fi pripojenia, všetko ostatné však dopadlo dobre. Dolce & Gabbana však nie je prvou módnou značkou, ktorá na prehliadke využila drony.

Už v roku 2015 predstavila v Silicon Valley pomocou dronov svoju kolekciu aj značka Betabrand.

Svetelné roky pozadu

Značky, ktoré ignorujú vývoj technológií a ich vplyv na spoločnosť, zahadzujú príležitosť na perspektívnu budúcnosť. Ich technologická kondícia totiž nie je len podmienkou, aby zostali relevantné pre svoje publikum, ale je tiež nevyhnutnosťou pre ich dlhodobú konkurencieschopnosť.

Značky, ktoré neinvestujú do zavádzania technologických trendov, sa ocitnú o svetelné roky pozadu za svojou konkurenciou i očakávaniami zákazníkov skôr, než budú vedieť, čo ich zasiahlo.

GALTON je brandingová agentúra, ktorá už viac ako 10 rokov pomáha úspešným slovenským spoločnostiam, silným globálnym hráčom aj odvážnym startupom budovať značku, zlepšovať image a tvoriť zdravú firemnú kultúru.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?