30. augusta 2021

Bez posádky a poháňaná batériou, ktorá má tisíckrát vyššiu kapacitu ako pohon v elektromobiloch. Plavidlo Yara Birkeland by malo prispieť k znižovaniu emisií, na ktorých sa lodná doprava dnes podieľa zhruba troma percentami. 

Společnost Yara International vypustí prvú autonómnu nákladnú loď na trasu medzi nórskymi mestami Herøya a Brevik do konca tohto roka. Z brehu ju budú riadiť tri dátové centrá.

Absolútne prvenstvo medzi loďami bez posádky jej síce pred tromi rokmi „vyfúkol“ fínsky trajekt, ale výrobca sa chváli tým, že ide o prvú nákladnú loď bez obsluhy, poháňanú výlučne  energiou z batérie s kapacitou 7 MWh. Zmestí sa na ňu  103 kontajnerov a uháňať môže maximálnou rýchlosťou trinásť uzlov (24 km/h).

Prístavy ako zo sci-fi

Na vývoji a výrobe lode spolupracovala technologická firma Kongsberg Maritime a lodenica Vard Brattvåg.

Reklama

Spoločnosť, ktorá sa zaoberá technológiami zlepšujúcimi životné prostredie, by však chcela ísť v udržateľnosti lodnej dopravy ešte ďalej. Má v úmysle stiahnuť ľudskú obsluhu aj z prístavov a bez nej zaistiť aj nakladanie, vykladanie a kotvenie. Chce sa zamerať na autonómne žeriavy a ďalšie technológie, ktoré zabezpečia manipuláciu s nákladom.

Loď sa bude zatiaľ plaviť iba medzi pokojnými nórskymi prístavmi. Dlhším cestám bráni legislatíva a tiež otázka, ako vyriešiť pohyb vo veľkých prístavoch, aby sa tu nedostala do kolízie s bežnými loďami s posádkou.

Budúcnosť lodnej dopravy?

Profesor námornej a dopravnej technológie Rudy Negenborn z holandskej Delft University of Technology, ktorého oslovil server cnn.com, vidí zatiaľ budúcnosť zámorskej nákladnej dopravy skôr v čiastočne autonómnych lodiach.

Hlavní prekážkou je podľa neho navigácia prevádzky vo veľkých prístavoch. V určitom okamihu podľa neho musieť tieto lode začať navzájom komunikovať, aby si mohli vymieňať informácie a vytvárať cesty, na ktorých sa nebudú križovať.

Preto by podľa neho potrebovali systémy vlastnej diagnostiky so schopnosťou detegovať a riešiť problémy, alebo si privolať ľudskú pomoc. A to je ďalšia výzva pre vývojárov aj výrobcov.

Článok od redaktorky Kláry Mandausovej vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?