13. júla 2021

Čím sa riadia investiční poradcovia? Do čoho sami investujú a ako vnímajú súčasný vývoj trhu? V novej rubrike sa naši kolegovia z českého Forbesu pýtajú známych českých investorov, čo sa im osvedčilo a čo by poradili tým, ktorí svet cenných papierov ešte len objavujú.

Tentokrát sa o investičné tipy podelil František Bostl, zakladateľ finančnej skupiny Starteepo a člen minuloročného výberu českého Forbes 30 pod 30.

Investori s veľkou toleranciou k riziku

Do čoho je teraz podľa vás dobré investovať, ak som investor s veľkou toleranciou k riziku?

Pohybujem sa profesijne hlavne na akciovom trhu, takže moja odpoveď nikoho neprekvapí. Akcie sú investičným nástrojom, ktorý je vhodný ako pre malých, tak i pre veľkých investorov.

Zároveň je tu aj možnosť hrať sa s úrovňou rizika, keď môžete svoje portfólio zložiť z defenzívnych dividendových titulov alebo, naopak, z dynamicky rastúcich menších podnikov. Stávate sa spoluvlastníkom v danom podnikaní a na svete snáď neexistuje sektor či segment, do ktorého by ste pomocou akcií nemohli zainvestovať.

Reklama

Nutné je však dodať, že dnes sú akcie z globálneho hľadiska celkom drahé a je potrebné podľa toho upraviť svoju investičnú stratégiu. Mať napríklad časť portfólia v hotovosti, ideálne v kombinácii s dôkladným výberom jednotlivých akcií. To je však veľmi komplikovaná disciplína, ktorú nezvláda ani väčšina profesionálov.

Investori s nízkou toleranciou k riziku

A ak som investor s nízkou toleranciou k riziku a ide mi skôr o udržanie súčasného stavu?

Kam dať peniaze a neprísť o ich hodnotu? Ako ju udržať? To je strašne komplikovaná vec. V dlhšom časovom horizonte by investície do nehnuteľnosti (za zmysluplnú cenu) mali hodnotu peňazí udržať. To isté sa dá povedať aj o pôde či pozemkoch všeobecne. Záleží však na konkrétnej príležitosti. Zmysel tiež dávajú aj zabezpečené firemné dlhopisy stabilných firiem, ktoré je však súčasne veľmi zložité až nemožné zohnať.

Ale aj konzervatívny investor by mal mať, hoci minimálnu časť portfólia, niečo dynamickejšie. Ideálne napríklad dividendové akcie.

Dôjde v krátkodobom horizonte k spľasnutiu cien aktív, ktorých cena bola vyhnaná nahor primárne prívalom lacných peňazí?

Rozhodne k tomu musí dôjsť. Otázka za milión je, či to bude za mesiac alebo za desať rokov. Dôležité je byť na to pripravený a s danou možnosťou počítať. Nechávať si dostatok hotovosti na budúce nákupy v zľave, keď trhy začnú korigovať.

Nie je rozumné ísť dnes do niečoho all in. Takáto stratégia môže vyjsť stokrát, ale na stoprvýkrát vždy prídu straty.

Predávať, držať či nakupovať?

Vy sám ste vo fáze, keď skôr nakupujete, držíte alebo predávate?

Ja mám všetky svoje peniaze určené na investovanie v našich dvoch fondoch, ktoré podiel investícií a hotovosti rieši za mňa. Časť mám teda v globálnych akciách, ktoré aktívne nakupujeme a predávame vo fonde New Age Fund a kde dnes držíme prevažne hotovosť a čakáme.

No a časť mám v akciách českých podnikov vo fonde Czegg Ventures, ktoré držíme dlhodobo.

Zažil ste počas posledných 12 turbulentných mesiacov nejaké investičné zlyhanie?

Nie.

Je value investing, hodnotové investovanie, mŕtve, alebo je to len fáma?

Ja seba samého považujem za hodnotového investora, ktorých je na svete stále rovnaké množstvo. Len tých ľudí, ktorí sa na fundament a hodnotu práve nepozerajú pribúda stále viac a viac. A my hodnotoví sme potom v menšine a nestačíme sa čudovať, kam ceny niektorých aktív dokážu narásť.

Warren Buffett alebo Cathie Wood?

Stabilné dlhodobé výnosy podložené dátami, kvalitný prieskum a dômyselný risk management sú mantrou nášho fondu. Rozhodne teda Warren Buffett.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz. Autorom je Robert Sattler.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?