10. septembra 2021

Jedinečný a pútavý obsah je nevyhnutný nielen pre influencerov, tvorcov či marketérov, ale aj na budovanie a udržanie akéhokoľvek druhu podnikania. No ako sa vyznať v toľkých technológiách a platformách na podporu a vytváranie obsahu?

Poznám veľa veľmi schopných ľudí, ktorí sa cítia zavalení veľkosťou digitálnej sféry. Keď si myslia, že chápu jednu populárnu mediálnu platformu, príde niečo nové, čo ju nahradí. Nie je však potrebné zúfať. Všetky platformy digitálneho obsahu – či už primárne podporujú písomný materiál, obrázky, videá, zvuk alebo niečo, čo ešte nie je vynájdené – majú za cieľ uspieť. Konečný produkt sa môže líšiť, to je pravda, ale úspech vždy závisí od piatich základných zásad. 

Tu je päť kľúčových krokov, ktoré považujem za zásadné pre budovanie vašej značky prostredníctvom online obsahu.

1. Nájdite a povedzte svoj jedinečný príbeh.

Každý jednotlivec a každý nový biznis má svoj jedinečný príbeh. Existujú zaujímavé a pútavé veci o vás a vašej značke a – čo je dôležitejšie – sú iné. Žiadna značka neuspela, keď ľuďom povedala, že je „rovnaká ako všetci ostatní, len o niečo lepšia“.

Naopak, pozornosť si získali vtedy, keď sa venovali príbehu, ktorý ich odlišuje od všetkých ostatných. Ak váš obsah nevypovedá o jedinečnom príbehu, chýba mu ucelený obraz alebo má evidentné technické nedostatky, tento deficit nič nenahradí. Môžete si byť istí, že ľudia rýchlo kliknú inam.

Reklama

2. Strategicky distribuujte svoj obsah.

Ak publikujete skvelý obsah, ale nikto ho nevidí, má to nejaký zmysel? Nie. Obsah musí byť zverejnený v správnom čase, na správnej platforme a zacielený na správne publikum, inak skončí hneď na štartovacej čiare.

Ak nepoužívate analytiku alebo konkrétne softvérové riešenie, vďaka ktorému si môžete byť úplne istí, kedy vaše hlavné publikum bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyhľadávať váš obsah, čokoľvek, čo zverejníte, bude ako výstrel do tmy.

3. Úprimne komunikujte s vaším publikom.

Nestačí len distribuovať skvelý obsah na správnu platformu a nechať to tak, dúfajúc v to najlepšie. Najúspešnejšie značky aktívne interagujú so svojimi fanúšikmi a vytvárajú konverzácie, ktoré podnecujú otázky, komentáre a postrehy.

Je možné, že tieto online konverzácie budú pravdepodobne jedným z najlepších marketingových prieskumov, aké kedy vykonáte. Využite napríklad online nástroje, aby ste zistili, kedy ľudia chatujú o vašej značke.

Tento typ „strategického snoopingu“ vám umožňuje zapojiť sa do konverzácie, rýchlo napraviť sťažnosť zákazníkov alebo jednoducho dať zákazníkom najavo, že si ich vážite.

4. Ak je to vhodné, speňažte svoj obsah.

Existuje viac spôsobov, ako priamo speňažiť vysokokvalitný publikovaný obsah. To môže zahŕňať predplatné, tipy od profesionálov a exkluzívny prístup k špeciálnym ponukám a informáciám.

Zistite, odkiaľ pochádzajú odporúčania na váš produkt či službu. Potom sa dôkladne pozrite na analytiku. Ak zistíte, že zákazníci často žiadajú viac konkrétneho typu obsahu, môže to tiež znamenať, že máte niečo, za čo sú ľudia ochotní platiť.

5. Analyzujte mieru zapojenia vášho publika.

Najlepší tvorcovia obsahu používajú na meranie vplyvu svojej práce dátovú analýzu a slučky spätnej väzby. Investovanie času a úsilia do post-publikačnej stránky umožňuje firmám neustále zlepšovať všetky aspekty procesu vytvárania a distribúcie obsahu.

Robiť „postmortem“, teda akúsi obhliadku uskutočnených marketingových kampaní, sa môže zdať ako strata času a peňazí, ale vedieť, čo funguje – a čo nie – vám neskôr ušetrí veľké peniaze.

Áno, skutočne potrebujete všetkých päť krokov

Väčšina obsahových platforiem sa zameriava na jeden alebo dva kroky. Youtube je napríklad vynikajúca platforma na distribúciu a speňaženie, ale okrem sekcie komentárov poskytuje iba málo spôsobov aktívneho zapojenia vášho publika.

Existuje niekoľko nových platforiem, ktoré dúfajú, že poskytnú riešenia na podporu celého päťkrokového procesu vývoja obsahu. Jedna z nich, podcastová Fireside, predstavila svoj jedinečný prístup v rámci výročnej konferencie Podcast Movement. Tvorcovia na nej dostanú možnosť priamo komunikovať s publikom, monetizovať obsah či prístup k analytickým nástrojom platformy.

Tento typ produkcie obsahu ukazuje potenciál toho, čo príde s novými formami interaktívnej zábavy. Publikum je zapojené do šou, tvorcovia z rôznych prostredí interagujú novými a zaujímavými spôsobmi, čo môže byť predzvesťou zániku jednosmerných monológov.

To, či Fireside dokáže vyťažiť zo svojej ambicióznej vízie, sa ešte len uvidí. Nie je však pochýb o tom, že dali dokopy pôsobivý okruh tvorcov obsahu.

Univerzálna veľkosť pre všetkých

Bez ohľadu na to, aké technologické platformy používate na podporu svojho obsahu, zaistite, aby ste vo všetkých krokoch procesu jeho vytvárania používali nástroje a technológie, ktoré podporujú posolstvo vašej značky. Ak ste si istí, že ste vykročili mimo svojej komfortnej zóny, zvážte outsourcing, kým si nové veci osvojíte.

Keďže do online priestoru vstupujú noví tvorcovia a publikum sa naďalej šíri na čoraz rozmanitejšie platformy, holistické myslenie, teda celostný pohľad na to, ako vyvíjať, distribuovať a speňažiť váš obsah, budú pre úspech vašej značky stále dôležitejšie.

Našťastie náš stále sa zlepšujúci prístup k technológiám bude slúžiť na podporu každého kroku vývoja. Nie je hyperbolizácia tvrdiť, že budúcnosť nikdy nebola pre tvorcov obsahu, publikum a značky jasnejšia. Teraz sa každý môže stať súčasťou šou.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ John Hall.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?