3. decembra 2020

Osem mesiacov, prípadne ešte dlhšie, by mohla vydržať imunita proti novému koronavírusu. Naznačujú to výsledky novej štúdie imunológov z rešpektovaných laboratórií.

V tele pacientov, ktorí prekonali Covid-19, zistili vedci z La Jolla Institute of Immunology „robustné” hladiny takzvaných B a T buniek, potrebných pre imunitnú odpoveď na infekciu. „Tieto bunky môžu v tele zotrvať veľmi dlhý čas,” tvrdia autori štúdie.

  • Vedci zozbierali vzorky krvi od 185 pacientov od 19 do 81 rokov, ktorí boli pozitívne testovaní na vírus SARS-CoV-2 už na začiatku pandémie. Väčšina z nich mala dostatok imunitných buniek na súboj s infekciou.
  • Tieto bunky sú „trvácne“ a podľa štúdie vykazujú významne nízku úroveň poklesu v tele. To by mohlo naznačovať roky, možno desiatky rokov trvajúcu ochranu.
  • Štúdia je zatiaľ vo fáze pred tlačou a neprešla recenzným konaním. Denník New York Times však o nej hovorí ako o „najpodrobnejšej a štúdii imunitnej pamäte na koronavírus“.

„Takýto rozsah imunitnej pamäte by pravdepodobne ochránil obrovskú väčšinu ľudí od ťažkého priebehu choroby s hospitalizáciou na mnohé roky,” povedal Shane Crotty, virológ La Jolla Institute of Immunology.

Budeme sa musieť očkovať každý rok?

Podľa New York Times viac ako 90 percent účastníkov štúdie bude mať „ochranu pred opakovanou infekciou na veľmi dlhý čas“ a vakcíny, ktoré vo všeobecnosti poskytujú silnejšiu a dlhodobejšiu ochranu, by mohli spôsobiť ešte dlhšie trvajúcu imunitu.

„Pravdepodobne nebudeme musieť vakcinovať ľudí každý rok, ako sme sa obávali,” píše NYT. Nový koronavírus by „mohol byť zastavený dostatočne rýcho na to, aby ste nielen nepociťovali symptómy ale ani neboli infekční,“ povedal Dr. Alessandro Sette, imunológ na La Jolla Institute of Immunology a spoluautor štúdie.

Reklama

New York Times nedávno priniesol správu, že pacienti, ktorí prekonali SARS, smrtiacu chorobu, ktorú pred 17 rokmi rovnako spôsobil koronavírus, majú aj naďalej v tele protilátky. Vedci dúfajú, že výskum protilátok by mohol prispieť k vývoju liekov na Covid-19.

Môžeme sa opakovane nakaziť?

Nedávna štúdia (zatiaľ nerecenzovaná) z Imperial College v Londýne zistila, že imunita na Covid-19 sa postupom času znižuje, keďže hladiny protilátok v tele klesajú. Podľa Deepta Bhattacharyu, imunológa z Arizonskej univerzity, existujú nové dôkazy, že opakovaná infekcia koronavírusom by mohla byť „výsledkom genetických variácií vírusu“, no tieto problémy by pri SARS-CoV-2 nemali byť významné.

V najviac zasiahnutých krajinách, prípadne v tých, ktoré viac testujú, sa podiel všetkých pozitívnych testov na Covid-19 pohybuje na úrovni 5 až 6 percent z počtu obyvateľov.

Najvyšší pomer na svete má aktuálne Luxembursko (5,7 percenta), siedme je Česko (4,9%). Slovensko zatiaľ odhalilo (ak nerátame antigénové testy) 107-tisíc nakazených, čo je viac ako 1,9 percenta obyvateľov.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je Tommy Beer, redaktor Forbes.com, píše najmä o podnikaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?