26. augusta 2021

Dostatočnú finančnú rezervu by nemali mať len „dospeláci“, ale aj deti. Kedy svojim potomkom založiť sporiaci účet? Prečo je dôležitý a čo všetko si z neho budú môcť po dovŕšení istého veku zabezpečiť? Na naše otázky odpovedá Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier. 

Prečo je dôležité detské sporenie? 

Sporenie pre deti je dôležité z dlhodobého hľadiska. Čím sú deti staršie, tým sú „drahšie“. Škôlky, školy, krúžky, športové aktivity a neskôr vysokoškolské štúdium alebo študijné pobyty v zahraničí niečo stoja. Ak sa budú chcieť po škole osamostatniť, je dobré nasporiť deťom balík peňazí, ktorý neskôr môžu použiť na nutné dofinancovanie hypotéky. 

Kedy je vhodné deťom založiť detské sporenie?

Ideálne je sporiť dieťaťu hneď od narodenia, no závisí to hlavne od finančnej situácie rodičov a ich rodinného rozpočtu. Napríklad už pri krstinách dostávajú deti svoje prvé peniaze a ak ich rodičia odložia a vhodne investujú, urobia tak dieťaťu prvý finančný štart do života. Finančne zabezpečiť dieťa a sporiť mu už odmalička je tá najlepšia voľba, pre ktorú sa rodič môže rozhodnúť.

Ako si vybrať produkt a ako sa líšia? 

Na trhu sú rôzne produkty, z ktorých môžu byť rodičia zmätení. Preto je najlepšie dohodnúť si stretnutie s finančným sprostredkovateľom, ktorý vie porovnať ich podmienky, úročenie, vstupné poplatky, mesačné poplatky za vedenie účtu, ale aj možnosti mimoriadnych vkladov alebo podmienky predčasného výberu peňazí.

Rodič môže sporiť deťom v banke, v stavebnej sporiteľni alebo v investičnej spoločnosti vo fondoch. K najmodernejším alternatívam patrí napríklad aj sporenie do zlatých mincí, ktoré rodičom po dosporení prídu fyzicky domov.

Reklama

Najhoršia alternatíva je, ak rodičia deťom odkladajú peniaze len na detský či študentský účet v banke, kde sa peniaze časom pre infláciu znehodnocujú.

Dominika Horkovič, riaditeľka Fingo Premium centier. Foro: archív respondenta

Čím je limitované detské sporenie? 

Detské sporenie nie je limitované ničím. Rodičia si môžu nastaviť sumu pravidelného sporenia vo výške, ktorú si môžu dovoliť. Môže to byť aj 10, 20 či 30 eur mesačne, alebo ak si niekto môže dovoliť viac, sporí svojim deťom pravidelne aj 100 či 200 eur.

Výšku mesačného vkladu môžu rodičia počas doby sporenia aj meniť a takisto môžu deťom dávať aj mimoriadne vklady počas trvania sporenia. Často sa stáva, že dostanú na narodeniny alebo na Vianoce od príbuzných peniaze pre deti, ktoré im rovno odložia na ich sporenie.  

Na čo sa dajú nasporené peniaze použiť? 

Deti môžu nasporené peniaze využívať na čokoľvek, je to na zvážení rodičov, respektíve neskôr samotných detí. Nasporenú sumu môžu využívať postupne, alebo si ju vyberú jednorazovo. Pokiaľ však začnú rodičia vyberať peniaze postupne ešte počas sporenia, mali by si dať pozor na poplatky alebo zníženie úroku, ktoré s výberom môžu byť spojené.

Tak, ako pri každom investovaní, čas zohráva dôležitú rolu aj pri sporení pre deti. Takže čím dlhšie budeme dieťaťu sporiť, tým vyššie výnosy dosiahneme a tým vyššiu sumu svojim deťom nasporíme.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?