12. júna 2021

Produktivita. Šťastie. Bohatstvo. To nie sú nedosiahnuteľné sny. Mnohí ľudia dokážu postupnými krokmi zlepšiť svoj osobný aj pracovný život. A robia to rôznymi spôsobmi.

Niektorí ľudia počúvajú hudbu, čo im pomáha byť efektívnejší. Podľa štúdie spoločnosti Robert Half až 71 % respondentov uviedlo, že keď počúvajú hudbu, pracujú rýchlejšie a tvrdšie. No nielen hudba, ale aj čítanie vám môžu pomôcť zvýšiť úroveň spokojnosti so sebou.

Zahĺbte sa do ktorejkoľvek z nasledujúcich kníh, aby ste načerpali potrebnú energiu. Každý autor zdieľa poznatky a postrehy, ktoré vám pomôžu priblížiť sa k vášmu vysnívanému životu.

1. Nick Velasquez: Learn, Improve, Master.

Foto: GoodReads

Zabudnite na myšlienku, že na zvládnutie určitej zručnosti potrebujete 10-tisíc hodín alebo že „starého psa novým kúskom nenaučíš“. Nick Velasquez rozoberá vo svojej vysoko hodnotenej knihe Learn, Improve, Master umenie metaučenia.

V každej kapitole objavíte triky, ktoré pomôžu vášmu mozgu absorbovať viac informácií a vynaložiť pritom nižšiu námahu. Velasquez na podporu svojho revolučného prístupu k učeniu pridáva príklady reálnych športovcov, šachistov a géniov. Ak myslíte ako majster, môžete dosiahnuť majstrovstvo v akejkoľvek oblasti.

Reklama

2. Chris Duncan: You’re not broken.

Foto: Amazon

Príliš veľa z nás si myslí, že s nami niečo nie je v poriadku, že od narodenia máme nejaký problém, ktorý nám bráni v tom, aby sme mohli stúpať. Novozélanďan Chris Duncan si myslí opak. Vytvoril päťbodovú metódu, ktorá vám pomôže odomknúť kreatívnu energiu a potenciál bez pocitu, že ste vnútorne zlomení.

You’re not broken prichádza s konceptom, ako pomôcť samému sebe z úplne iného, transformačného uhla. Pripravte sa na ponorenie do hĺbky svojho supervedomia a odhoďte všetky falošné domnienky, ktoré vás brzdia.

3. Kelley Powell: Courage to lose sight of shore.

Foto: GoodReads

Keď vám pri plavbe zmizne z dohľadu pevnina, môže to byť dezorientujúci zážitok, ktorý vám naženie strach. Podnikatelia často reagujú podobne, keď sa ocitnú mimo svojej komfortnej zóny, štartujú nový biznis a hľadajú spoločníkov. Kelley Powell vo svojej knihe vysvetľuje, ako môžu podnikatelia navigovať svoj biznis v neznámych konkurenčných vodách pri hľadaní kapitálu.

Zistite, na čom vlastne investorom záleží okrem dát, grafov a funkcií produktu. To vám pomôže robiť lepšie rozhodnutia pri financovaní vašej firmy a udržiavať pevné vzťahy.

4. Dr. Dennis Rebelo: Story like you mean it.

Foto: Amazon

Komunikácia pri nadväzovaní vzťahov s inými ľuďmi môže byť náročná. A to aj vtedy, ak ste prirodzene zhovorčiví. Či už sa snažíte predať svoj nápad veľkým rybám v biznise, alebo idete na pohovor do práce snov, potrebujete vedieť, ako vytvoriť pútavý príbeh.

Dr. Dennis Rebelo poskytuje v knihe návod, ako zdokonaliť vaše rozprávačské schopnosti. Zmeňte spôsob, akým sa prezentujete pomocou návodu, ktorý už roky úspešne pomáha jeho klientom. Váš prejav si vďaka tejto knihe niekoľkonásobne viac užijete a vďaka teóriám a množstvu príkladov budete vždy vedieť, čo a ako máte povedať.

5. Brian LaBovick: Not a good neighbor.

Foto: Amazon

Brian LaBovick je právnik, ktorý sa špecializuje na poistné udalosti a dáva ľuďom rady, ako vysúdiť veľké peniaze. Počas kariéry už zažil všeličo. Kniha Not a good neighbor môže pre vás zaujímavým a dôležitým čítaním. Informácie v nej sa dajú aplikovať aj na iné životné situácie.

Môžete sa dozvedieť, aké chyby ľudia robia, keď ich poháňajú emócie, či zistiť, ako mať navrch pri vyjednávaní. Každý môže čítaním tejto knihy niečo získať. (PS: A ak by sa vám, nebodaj, pritrafila nehoda, budete mať knihu, ktorá vám poradí, čo robiť.)

6. Steve Mastroianni: Hobby boss.

Foto: Amazon

Pravdepodobne ste to v detstve tiež počuli. Z vašich koníčkov nevyžijete, musíte byť rozumní a myslieť na záložný plán. To je dôvod, prečo sa množstvo umelcov, hudobníkov a ďalších ľudí, milujúcich svoje hobby, vzdalo svojho sna a teraz nenávidia svoju prácu. Je to aj váš prípad?

V tom prípade potrebujete dúšok pozitivity z knihy Hobby boss. Steve Mastrioanni vám ukáže spôsob, ako premeniť svoje hobby na dobre platenú prácu. Každý vám hovorí, aby ste nedávali výpoveď z vašej nudnej práce. Možno sa mýlia. Je čas oslobodiť vaše vášne a začať ich speňažovať.

7. M. Anwar, Ch. Pitre, F. Danna a J. Ma: Love as a business strategy.

Foto: Amazon

Väčšina spoločností nie je založená na láske, aspoň nie priamo. Podnikatelia určite milujú svoje základné koncepty a ponuky. No zriedkavo vedú spoločnosti s láskou. Podľa autorov knihy Love as a business strategy je to škoda. Ukazujú v nej, prečo sú podniky zamerané na ľudí predurčené k úspechu v budúcnosti.

A určite vedia, o čom hovoria, keďže vďaka sile lásky vytiahli podnik z dna. Pamätajte, že narušenie vo vašom biznise môže prísť v rôznych formách, nie všetky sú agresívne alebo negatívne. Asi jediná vec, ktorá vám bráni stať sa profesionálom, akým ste vždy chceli byť, je len trocha lásky.

8. Justin Smith: Industrial intelligence.

Už ste zrejme počuli o emocionálnej inteligencii. Teraz je čas, aby ste sa otvorili priemyselnej inteligencii. Kniha Industrial Intelligence, napísaná z pohľadu človeka, ktorý má za sebou stovky transakcií s nehnuteľnosťami, poskytuje konkrétne návrhy, ako si vybrať komerčnú nehnuteľnosť.

Nie je však prospešná len pre čitateľov, ktorí chcú rozšíriť svoje spoločnosti. Ak rozumiete svetu realít, môže vám to pomôcť porozumieť aj iným oblastiam podnikania. Preveďte poznatky Justina Smitha do svojich profesionálnych a osobných rokovaní. Možno zistíte, že priemyselná inteligencia je základom pre múdrejšie rozhodnutia.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?