23. februára 2021

Stačil pondelkový prísľub premiéra Borisa Johnsona, že od polovice mája sa začnú uvoľňovať obmedzenia súvisiace s pandémiou Covid-19, a obyvatelia Spojeného kráľovstva začali hromadne kupovať letenky a pobyty v zahraničí. Cestovanie by malo uľahčiť aj spustenie tzv. očkovacieho covid pasu.

Spoločnosť EasyJet tento týždeň zaznamenala 337-percentný nárast rezervácií letov a 630-percentný nárast dovolenkových rezervácií, vedú lokality ako Alicante, Malaga, Faro a Kréta. Zvýšený záujem Britov o dovolenky potvrdila aj nemecká cestovná kancelária TUI, za jedinú noc jej podľa BBC.com počet rezervácií stúpol o 500 percent.

Situácia s letnou dovolenkovou sezónou však stále zostáva nejasná – letecké spoločnosti utrpeli minulý rok výrazné straty a komplikácie môžu priniesť aj mutácie nového koronavírusu. Preto mnohí Briti zostávajú opatrní a zameriavajú sa na domáce letoviská.

Aj slovenské cestovky sa chystajú na sezónu

Následkom pandémie nového koronavírusu klesli tržby cestovných kancelárií o 90 – 95 % a bojujú o prežitie so cťou, povedal pre TASR to uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. Podľa neho sa ukázalo, že tento segment je zdravý a životaschopný, časť prevádzkových nákladov pokryje pomoc od ministerstva dopravy a výstavby, ktorá prichádza cestovkám v týchto týždňoch.

„Okrem toho, samozrejme, pripravujeme produkty pre svojich klientov a sústredíme sa na hlavnú letnú sezónu. Nemôžeme inak, musíme byť pripravení poskytovať služby cestovného ruchu. A keď to situácia dovolí, budeme organizovať obľúbené zájazdy pre našich klientov,“ ubezpečil Berkes.

Reklama

Klientov dvoch cestovných kancelárií, ktoré počas pandémie ukončili svoju činnosť, podľa neho odškodňujú poisťovne. „Nič dramatické sa zatiaľ nedeje. Určite, sú aj prípady menších cestovných kancelárií a agentúr, ktoré sa rozhodli zmeniť svoje zameranie v podnikaní iným smerom,“ dodal.

Do lietadla s covid pasom

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) oznámila, že počas marca plánuje spustiť takzvaný „očkovací covid pas“. Ten má slúžiť ako doklad o tom, že cestujúci podstúpil očkovanie proti Covid-19, alebo má potvrdenie o negatívnom teste na koronavírus.

Službu plánuje spustiť v rámci aplikácie Travel Pass, ktorá by mala byť o niekoľko týždňov dostupná zadarmo pre operačné systémy iOS a Android. Podľa IATA ide o zásadný krok pre znovuotvorenie leteckej  dopravy, preto vznik covid pasu podporuje mnoho dopravcov a štátov po celom svete.

„Kľúčovou otázkou je dôvera. Cestujúci si musia byť istí, že testy, ktoré podstúpili, sú presné a umožnia im vstúpiť do krajiny. Vlády zas musia mať dôveru, že tieto testy spĺňajú ich vlastné podmienky,“ povedal Vinoop Goel, regionálny riaditeľ IATA pre letiská a vnútorné vzťahy.

Aplikáciu už od decembra testuje letecká spoločnosť Singapore Airlines a teraz sa k nej pridávajú aj ďalšie veľké aerolinky – Etihad, Emirates, Qatar Airways nebo Air New Zealand. „Plán je spustiť prevádzku aplikácie v marci,“ dodáva Goel.

Nová aplikácia sa najviac podobá na už existujúcu Žltú kartu, dokument Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý potvrdzuje, že cestujúci byli očkovaní proti žltej zimnici, aby mohli vstúpiť do niektorých krajín. IATA však poukazuje na fakt, že papierové dokumenty predstavujú pre možnosť falšovania oveľa väčšie riziko. Niektoré krajiny, napríklad Južná Kórea, sú napriek tomu viac naklonené papierovej verzii dokumentu.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka Nela Vítová. S prispením redakcie Forbes Slovensko, doplnené o informácie agentúry TASR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?